کد خبر 332948

رشد اندام انسان به کمک مارمولک!

ژنوم مارمولک مکزیکی به دلیل قابلیت بازتولید اجزای بدن شهرت دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، ژنوم سمندر مکزیکی به دلیل قابلیت بازتولید اجزای بدن شهرت دارد. این نوع سمندر قادر است دست‌ها و پاها، دم، ستون فقرات، چشم‌ها و حتی بخشی از مغز خود را بازتولید کند.

محققان دانشگاه کنتاکی آمریکا توانستند ژنوم سمندر مکزیکی را که به دلیل قابلیت بازتولید اجزای بدن شهرت دارد، به طور کامل سرهم کنند.

این دستاورد می‌تواند منجر به ترمیم جراحت اندام‌های انسان شود. ژنوم سمندر مکزیکی تقریبا ۱۰ برابر بزرگ‌تر از ژنوم انسان است.

با وجود این که تحقیقات اخیر اطلاعات ژنتیکی بسیاری را در باره این جانور در اختیار می‌گذارند، این اطلاعات بیشتر به شکل اجزای یک معمای پیچیده هستند که باید با ترتیب مناسب سرهم شوند.

​محققان دانشگاه کنتاکی با استفاده از یک تکنیک جدید موسوم به نگاشت پیوستگی توانستند ژنوم سمندر مکزیکی را با سرعت و کارآیی بالا سرهم کنند.

این اولین بار است که ژنومی با این ابعاد به درستی سرهم می‌شود. آن‌ها امیدوارند روزی بتوانند اطلاعات به دست آمده از تحقیقات را برای درمان انواع جراحت‌ها و آسیب‌ها در بدن انسان به کار بگیرند.

به گزارش اسپوتنیک از reachmd ،محققان با داشتن ژنوم سمندر مکزیکی به مطالعات خود برای کشف نحوه بازتولید اندام انسان توسط آن ادامه می‌دهند.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر