کد خبر 202447

پای ربات‌ها به فضا هم باز خواهد شد

آژانس فضایی اروپا در طرحی بلندپروازانه در نظر دارد از سال ۲۰۲۵ و بر اساس یک مدل تجاری سودآور از هواپیمای فضایی رباتیکی برای ارسال تجهیزات به فضا استفاده کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، اگرچه پروژه هواپیمای فضایی رباتیکی آژانس فضایی اروپا با قابلیت استفاده مجدد که به آن Space Rider گفته می‌شود حدود سه سال دیگر به دنیا معرفی خواهد شد اما خبر می‌رسد این آژانس فضانوردی اقدام به انتشار جزئیات پروژه بهره‌برداری تجاری از فضا کرده است. بر این اساس گفته می‌شود که تا سال ۲۰۲۵، هواپیمای Space Rider به عنوان یک فناوری تجاری به کار گرفته خواهد شد.

آژانس فضانوردی اروپا (ESA) اعلام کرده است که از این هواپیما برای انتقال تجهیزات علمی و آزمایشگاهی به فضا و بازگرداندن آنها به زمین استفاده خواهد کرد.

ESA پس از انجام ارزیابی‌های دقیق اعلام کرده است که به ازای انتقال هر یک کیلوگرم بار به فضا ۹۲۰۰ دلار به عنوان هزینه حمل دریافت می‌کند.

شرکت Evry که در عرصه صنعت هوا و فضا فعالیت دارد و مقر آن در فرانسه است به عنوان اپراتور هواپیمای فضایی رباتیکی Space Rider مشغول به کار خواهد شد.

این هواپیمای فضایی قابلیت حمل تا ۸۰۰ کیلوگرم بار به فضا را دارد. ESA اعلام کرده است که محموله‌هایی نظیر تجهیزات آزمایش مواد، سیستم‌های ارتباطاتی و فناوری‌های رباتیک را با استفاده از این هواپیما راهی مدار زمین می‌کند.

این هواپیمای فضایی توسط Thales Alenia Space و لاکهید مارتین در دست ساخت است و مرکز تحقیقات هوا فضای ایتالیا موسوم به Cira بر آن نظارت دقیق دارد.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های از پیش صورت گرفته، آزمایش‌های این هواپیمای فضایی رباتیکی در سال ۲۰۲۰ آغاز می‌شود هر چند گفته می‌شود در سال ۲۰۱۹ از آن رونمایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر