مسیر رسیدن به خوشبختی را اینگونه هموار کنید + فواید حال خوب در زندگی

خوشبختی احساسی می باشد که همه افراد با تعاریف مختلفی که از آن دارند، همیشه به دنبال آن هستند.

مسیر رسیدن به خوشبختی را اینگونه هموار کنید + فواید حال خوب در زندگی

انواع خوشبختی و راه رسیدن به آنها در زندگی

به گزارش اقتصاد آنلاین، در حالی که خوشبختی تعاریف متفاوتی دارد، اما اغلب شامل احساسات مثبت و رضایت از زندگی می باشد.در این مقاله می خواهیم به بررسی خوشبختی بپردازیم در ادامه بر اساس فهرست مطالب زیر به این موضوع بیشتر می پردازیم:

در نهایت خوشبختی یک حالت عاطفی و احساسی است که با موارد زیر تعریف می شود:

 احساس شادی

 رضایت

 خرسندی

 دستیابی به چیزی

وقتی اکثر مردم در مورد خوشبختی صحبت می کنند، ممکن است در مورد احساساتی که در لحظه و در زمان حال دارند صحبت کنند، یا ممکن است از یک احساس کلی در مورد زندگی خود، سخن بگویند.

از آنجایی که خوشبختی یک اصطلاح کاملاً تعریف شده می باشد، روانشناسان و دیگر دانشمندان علوم اجتماعی، معمولاً وقتی از این حالت عاطفی صحبت می کنند از عبارت "بهزیستی ذهنی" برای آن استفاده می کنند. بهزیستی ذهنی به احساسات فرد در مورد زندگی اش و در لحظه اشاره دارد.

تعریف خوشبختی از دیدگاه روانشناسی

مسیر رسیدن به خوشبختی

خوشبختی از دیدگاه علم روان شناسی یک احساس درونی بوده که با لذت درونی همراه است. خوشبختی احساسای است که با آرامش درونی، پیروزی و سعادت و شادی توامان است. فرد خوشبخت احساس رضایت درونی از زندگی دارد و از زندگی لذت می برد.

خوشبختی که با رفاه و بهزیستی ذهنی همراه است یک احساس قابل لمس نیست و اگر از افراد مختلف در مورد معنای احساس خوشبختی بپرسیم، پاسخ های متفاوتی دریافت می کنیم چرا که هر فرد دیدگاه خاص خودش را نسبت به خوشبختی دارد.

باید بدانید هر چه احساس رضایت ما از خود و محیط اطرافمان بیشتر باشد، احساس خوشبختی درونی ما بیشتر می شود. احساس خوشبختی ممکن است در گذر زمان و تجربه اتفاقات مختلف در زندگی تغییر کند.

مقایسه لذت و خوشبختی

احساس لذت و خوشبختی رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند اما دو احساس کاملا متفاوت از یکدیگر می باشند. تفاوت احساس لذت و خوشبختی در:

احساس لذت مادی اما خوشبختی معنوی است.

لذت گذرا است اما خوشبختی در بلند مدت تجربه می شود.

احساس خوشبختی با معنویات قابل دستیابی است اما لذت اغلب با مادیات به دست می آید.

احساس خوشبختی می تواند به صورت گروهی تجربه شود اما احساس لذت یک احساس فردی است.

از نظر زیست شناسی لذت از ترشح انتقال دهنده عصبی دوپامین به دست می آید اما خوشبختی بر پایه انتقال دهنده عصبی سروتونین است.

مولفه های خوشبختی

دو مولفه ی کلیدی خوشبختی (یا بهزیستی ذهنی) عبارت اند از:

 تعادل میان احساسات

همه ی افراد احساس رضایت و خرسندی که احساساتی مثبت می باشند و احساسات منفی را تجربه می کنند. به طور کلی، خوشبختی با احساسات مثبت همراه است.

 رضایت از زندگی

رضایت از زندگی، به میزان رضایت فرد در زمینه های مختلف زندگی که شامل روابط، کار، موفقیت ها و سایر مواردی که برای فرد مهم می باشد، مربوط می شود.

از کجا بدانیم که خوشبخت هستیم؟

از آنجایی که تعریف خوشبختی در افراد مختلف متفاوت می باشد، اما روانشناسان برخی نشانه های مشترک را برای داشتن احساس خوشبختی در افراد ذکر کرده اند؛ که این موارد شامل ویژگی های زیر است:

 احساس می کنید همان طور که دوست دارید، زندگی می کنید. 

احساس می کنید شرایط زندگی شما خوب و مطلوب است. 

احساس می کنید هر آنچه را که در زندگی دوست داشته، بدست آورده اید یا خواهید آورد.

 از زندگی خود رضایت دارید.

 احساسات مثبت بیشتری را نسبت به احساسات منفی تجربه می کنید.

نکته

 نکته ای که باید آن را به خاطر بسپارید این است که، خوشبختی یک حالت ناشی از شادی و سرخوشی دائمی نیست بلکه تجربه احساس مثبت خوشایند بیشتر نسبت به احساسات منفی است.

افرادی که احساس خوب خوشبختی دارند، مانند دیگر انسان ها، تمام احساسات منفی مثل خشم، ناامیدی، خستگی، تنهایی و حتی غم را احساس می کنند.

اما در هنگامی که این احساسات را دارند هم، نگاهی خوش بینانه داشته و احساس می کنند اوضاع بهتر می شود و می توانند با مشکلاتشان مقابله کنند و هنوز هم احساس خوشبختی داشته باشند.

انواع خوشبختی

تعاریف متعددی برای خوشبختی وجود دارد. ارسطو، فیلسوف یونان باستان، بین دو نوع خوشبختی تمایز قائل شد: لذت گرایی و شادکامی

 لذت گرایی

خوشبختی ناشی از لذت گرایی از لذت مشتق شده است.

لذت گرایی در بیشتر اوقات با انجام کارهایی که احساس خوبی به فرد می دهند، مراقبت از خود، برآورده کردن نیاز ها ، تجربه لذت بردن و احساس رضایت همراه می باشد.

 شادکامی

این نوع شادی از جستجوی فضیلت و معنا نشأت می گیرد.

مولفه های شادکامی مربوط به احساس داشتن معنا و هدف در زندگی است. شادکامی با انجام مسئولیت ها، سرمایه گذاری در اهداف بلند مدت، توجه به رفاه سایر افراد و دستیابی به آرمان های شخصی همراه است.

امروزه در روانشناسی لذت گرایی و شادکامی به ترتیب به عنوان لذت و معنا شناخته می شوند.

اخیراً، روانشناسان یک مولفه دیگر به این دو مولفه افزوده . آن را داشتن احساس تعهد و مشارکت در جنبه های مختلف معنا کرده اند.

سایر انواع خوشبختی

برخی از انواع خوشبختی که ممکن است در این سه دسته اصلی جای داشته باشند،عبارت اند از:

 شادی

احساسی که معمولا کوتاه است و در لحظه حال و اکنون احساس می شود.

 هیجان

یک نوع احساس شادی، که شامل انتظار برای چیزی مثبت می باشد.

 قدردانی

یک احساس مثبت که شامل سپاس گزار بودن و قدردانی از داشته هاست.

 غرور

فرد احساس رضایت از کاری که انجام داده است، دارد.

 خوش بینی

خوش بینی شامل دیدگاه و نگاه مثبت فرد به زندگی است.

 قناعت

این نوع از خوشبختی شامل احساس رضایت می باشد.

چگونه تمرین خوشبختی کنیم؟

در حالی که عده ای از مردم ذاتاً خوشحال تر و خوشبخت تر هستند، اما راه هایی برای کسب خوشبختی وجود دارد:

 اهدافتان را تعیین کرده و به سمت آن ها حرکت کنید.

 سعی کنید از لحظه لذت ببرید.

 افکار منفی را از خود دور کنید و سعی کنید آن ها را تغییر دهید.

تاثیرات خوشبختی

طبق تحقیقات، خوشبختی تاثیرات مثبت زیادی بر زندگی افراد دارد:

 احساسات مثبت باعث افزایش رضایت از زندگی می شوند.

 شادی به افراد کمک می کند تا مهارت های مقابله ای قوی تر و منابع احساسی خود را تقویت کرده و ارتقا دهند.

 احساسات مثبت با سلامت بیشتر و طول عمر ارتباط دارد.

 احساسات مثبت بر رفع مواردی مانند استرس و اضطراب تاثیر دارد و هم چنین انعطاف پذیری و تاب آوری افراد را بیشتر می کند.

 افراد با احساس مثبت، زندگی سالم تری دارند؛ بیشتر ورزش می کنند و غذاهای سالم می خورند.

شادی و خوشبختی با احساس سلامت روان بیشتر همراه است.

گزارش آماری

یک مطالعه نشان داده است که، افرادی که احساسات مثبت بیشتری را نسبت به احساسات منفی تجربه کرده اند، 13 سال بیشتر نسبت به دیگر افراد عمر کرده اند.

چرا خوشبختی در زندگی بسیار مهم است؟

همه ی ما در مورد اهمیت شادی و خوشبختی در زندگی شنیده ایم؛ در این قسمت در مورد دلایل مهم بودن احساس خوشبختی در زندگی صحبت خواهیم کرد. خوشبختی تاثیر به سزایی در سلامت ذهنی، عاطفی و جسمانی دارد. احساس خوشبختی در زندگی مهم است، چون:

درمان بسیاری از اختلالات روانی همچون افسردگی، اضطراب، فوبیای اجتماعی و... است. احساس خوشبختی بر سلامت قلب و عروق تاثیر می گذارد و طول عمر را افزایش می دهد. سیستم ایمنی را تقویت می کند. خوشبختی موفقیت به ارمغان می آورد. خوشبختی به بهبود روابط عاطفی و زناشویی کمک می کند. احساس خوشبختی با مهربانی و سخاوت رابطه مستقیمی دارد. خوشبختی با تلاش و کسب درآمد بالا در ارتباط است. خوشبختی با تاب آوری بالا در ارتباط است. خوشبختی فرد را متواضع و فروتن می کند. خوشبختی با افکار منفی مقابله می کند و به شما قدردانی کردن را یاد می دهد. خوشبختی خلاقیت و نوآوری ایجاد می کند. خوشبختی باعث می شود، تصمیمات بهتری در زندگی بگیریم.

رابطه بین سلامت روان و خوشبختی

حتما تا به اکنون با مطالعه این مقاله متوجه رابطه و تاثیری که سلامت روان بر خوشبختی دارد، شده اید. احساس خوشبختی بر سلامت روان تاثیر دارد. افرادی که احساس خوشبختی دارند، احساس رفاه و بهزیستی ذهنی را تجربه می کنند، این افراد تعامل خوبی با دیگران دارند، احساس شادکامی و رضایت بیشتر از زندگی را تجربه می کنند؛ تمام موارد ذکر شده بر تجربه احساس خوشبختی تاثیر می گذارد.

چطور می توان خوشبختی را اندازه گیری کرد؟

ارزیابی احساس خوشبختی به چند روش ممکن است؛ یک راه ارزیابی خوشبختی، استفاده از تست های روان شناختی معتبر و هنجار شده که به بررسی خوشبختی می پردازد، می باشد. دیگر راه ارزیابی خوشبختی، مشاهده رفتار هایی همچون سخاوت، مهربانی، قدردانی و غیره و گفتار افراد است.

سوال پرسیدن از فرد و ثبت اظهارات او در مورد خوشبختی دیگر راه ارزیابی و اندازه گیری احساس خوشبختی در افراد است.

چگونه خوشبختی را در خود ارتقا دهیم؟

 حتما ساعاتی در روز را به ورزش کردن اختصاص دهید. 

شکر گذار و قدردان هرچیزی که دارید، باشید. 

هدف گذاری کنید.

چند تعریف خوشبختی

تعاریف متعددی از احساس خوشبختی وجود دارد؛ در ادامه به بررسی چند تعریف خوشبختی از دیدگاه افراد و پژوهشگران مختلف خواهیم پرداخت.

سونجا لیوبومیرسکی محققی است که خوشبختی را، تجربه شادی، رضایت یا رفاه مثبت، همراه با این حس که زندگی خوب، معنی دار و ارزشمند است، تعریف کرده است. صاحب نظر دیگری به نام رنان، خوشبختی را سعادت دیگران تعریف کرده است. الثرر، خواستار سعادت دیگران بودن را بزرگترین خوشبختی دانسته است.

جمع بندی

در این مقاله به بررسی مفهوم خوشبختی پرداختیم. داشتن احساس خوشبختی و تجربه ی احساسات مثبت می تواند به شما در روند سلامتی و داشتن زندگی سالم تر کمک کند.

اگر جز آن دسته از افرادی که ذاتا شاد هستند، نیستید و فکر می کنید که به اندازه کافی خوش بخت هم نمی باشید، می توانید راه هایی را برای ارتقا خو بهبودی شادی و خوشبختی در خود امتحان کنید.

 

منبع: سنج
ارسال نظر
ارسال نظر