وزیر راه و شهرسازی؛

زمین های دولتی واگذار نشود، به نام وزارت راه و شهرسازی سند می خورد

وزیر راه و شهرسازی گفت: اگر واگذاری زمین‌های دولتی تا شهریور صورت نگیرد، سازمان ثبت اسناد به صورت یک طرفه سند زمین‌های مربوطه را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر می‌کند.

زمین های دولتی واگذار نشود، به نام وزارت راه و شهرسازی سند می خورد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، رستم قاسمی گفت:در مورد واگذاری زمین‌های دولتی بر اساس ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن مشخص است که ۷۶۰۰ مورد مربوط به استان‌های مختلف است، حدود ۴ درصد را در اختیار داریم.

او می گوید: رییس‌جمهور به تمام دستگاه‌های دولتی دستور دادند تا وضعیت زمین ها حداکثر تا پایان شهریورماه تعیین تکلیف شود، اگر واگذاری صورت نگیرد سازمان ثبت به صورت یک طرفه سند زمین‌های مربوطه را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی در برنامه امشب گفتگوی ویژه خبری به سوالات زیر در حوزه ساخت مسکن پاسخ داد.

چه میزان از اراضی نهضت ملی مسکن تاکنون تامین شده است؟

قاسمی: اولین مسئله برای ساخت مسکن زمین است که امروز خدمت رییس جمهور گزارش های لازم را ارائه دادیم.

اراضی یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد را از زمین‌های وزارت راه و شهرسازی در اختیار داریم و کار ساخت این تعداد واحد مسکونی را شروع کرده ایم.

اراضی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد هم از زمین های راه و شهرسازی در حال تغییر کاربری و الحاق به شهرها در حوزه معاونت شهرسازی است که باید تا پایان شهریورماه تعیین تکلیف شوند.

اراضی دو میلیون و ۸۰۰ هزار واحد را تا پایان شهریورماه قطعا خواهیم داشت.

در مورد واگذاری زمین‌های دولتی بر اساس ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن مشخص است که ۷۶۰۰ مورد مربوط به استان‌های مختلف است، حدود ۴ درصد را در اختیار داریم. رییس‌جمهور به تمام دستگاه‌های دولتی دستور داده تا زمین ها حداکثر تا پایان شهریورماه تعیین تکلیف شود، اگر واگذاری صورت نگیرد سازمان ثبت به صورت یک طرفه سند زمین های مربوطه را به نام وزارت راه و شهرسازی صادر می کند.

قانونی وجود دارد که سبب شده تا قانون جهش تولید مسکن با مشکلاتی مواجه شود . با قانون مولدسازی به دستگاه‌ها اجازه داده شد تا با سرمایه ای که در اختیار دارند ، مولد سازی کنند. این مانع موجب شد تا کنون دستگاه‌ها زمین در اختیار ما قرار ندهند . امیدواریم به دستور رییس جمهور تا پایان شهریور ماه این امر اتفاق بیفتد.

سامانه املاک و اسکان  تا چه حدی تکمیل شده است؟

قاسمی: سامانه املاک و اسکان از سامانه هایی است که اگر کامل شود، بزرگترین سامانه برای برنامه‌ریزی کشور است. اگر این سامانه تکمیل شود، ما نیاز به هر ۵ سال یکبار آمارگیری در حوزه نفوس و مسکن نداریم. اطلاعات ۷۲ میلیون نفر ایرانی در این سامانه ثبت و ضبط شده است اما کامل نیست.

امیدواریم با دستورات و بخشنامه‌هایی که اخیر معاون اول رییس جمهور صادر کردند مبنی بر اینکه همه باید اطلاعاتشان را در اختیار این سامانه قرار دهند وگرنه در برخی از موارد از جمله خدمات بانکی، گذرنامه، شماره گذاری ماشین که در قانون مشخص شده با مشکل مواجه می شوند. حداکثر تا پایان سال امیدوارم همه کمک کنند تا اطلاعات این سامانه تکمیل شود.

تا چه حد خانه های خالی شناسایی شده اند؟

قاسمی: موضوع قانون مالیات بر خانه های قدیمی بسیار قدیمی است که در دولت های مختلف همواره این موضوع جزء اقدامات بود اما در این دولت حدود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی را شناسایی کردیم و در اختیار مجموعه وزارت اقتصاد قرار دادیم که کار بسیار بزرگ و بی نظیری است.

ممکن است از این ۶۰۰ هزار واحدی که امروز در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دادیم، بخشی از اطلاعات ما اشتباه باشد اما اطلاعات قابل اصلاح است. اگر اطلاعات غلط باشد مردم می توانند اعتراض کنند.

حدود ۶۰ هزار نفر از این ۶۰۰ هزار نفر اعتراض کردند که اطلاعات سامانه درست نیست و ما منتظر هستیم اطلاعات جدید را وارد کنند لذا اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برای دستیابی به خانه‌های خالی در کشور نیاز به چه ابزار هایی داریم؟

قاسمی:ما باید اطلاعات همه مسکن کشور را داشته باشیم که در سامانه وجود ندارد. قانون خود اظهاری را مطرح کرده است و عنوان شده که به صورت خود اظهاری مردم در این سامانه ثبت نام کنند. اما گفته شده است اگر در تاریخ مشخصی که زمان آن گذشته این اتفاق نیفتد ابزارهایی به کارگیری شود که مردم در این سامانه ثبت نام کنند.

اطلاعات چه تعداد در سامانه موجود است؟

قاسمی: تا الان ۷۲ میلیون نفر اطلاعاتشان در این سامانه ثبت شده است ،عملاً از شهریور ماه این کار شروع شده، در این دولت تنها اتفاقی که افتاده حدود ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی برای مالیات به وزارت اقتصاد معرفی شده است . امیدواریم مردم تا پایان سال همکاری کنند تا ما بتوانیم سامانه را تکمیل کنیم.

آیا خانه های خالی را که در اختیار بانک‌ها و یا برخی از دستگاه‌های مختلف است را شناسایی کرده اید؟

قاسمی: آماری که در مورد خانه های خالی داریم آمار دقیقی نیست. این آمار از یک میلیون تا دو و نیم میلیون به صورت متفاوت است، آماری که مربوط به بانک ها است را شناسایی کرده ایم و به وزارت اقتصاد معرفی شدند.

چه تعداد بنگاه املاک و مسکن در کشور وجود دارد؟

قاسمی: بر اساس آماری که در کشور وجود دارد ۳۰۰ هزار بنگاه در کشور داریم که ۱۳۰ الی ۱۴۰ هزار بنگاه در سامانه دارای کد رهگیری هستند. اگر اطلاعات کامل داشته باشیم حتی برای اجاره واحدهای مسکونی می توانیم تعیین تکلیف کنیم که سال گذشته این مسکن متعلق به چه کسی بوده، چقدر اجاره داده شده است و امسال اگر قرار شده ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کند. بلافاصله سامانه به ما آلارم می دهد که این مسکن در سال گذشته به چه قیمتی و امسال هم با چه قیمتی اجاره داده شده است.

چه تعداد خانه در شهریور ماه به بهره‌برداری می رسد؟

قاسمی: بعد از اینکه زمین آماده می شود ،باید طراحی های لازم بر زمین انجام شود که این امر صورت گرفته است. مسکن مهر کار بزرگی در کشور بود، ما از تجربه مسکن مهر استفاده کردیم و زمینه شهرسازی در نهضت ملی مسکن را اساساً تغییر دادیم.

از پایان شهریور ماه برنامه تحویل را خواهیم داشت که در شهرهای مختلف ایران است. باید تعدادی را هر ماه تحویل بدهیم و هر ماه تعدادی دیگری را شروع کنیم .

مسکن اساساً در کشور یک ساله ساخته نمی شود کسی نمی تواند ادعا کند که می تواند مجتمع های مسکونی را در طول یکسال بسازد.

ما در دو بخش ۲ میلیون واحدی کار را شروع خواهیم کرد تا بتوانیم به برنامه زمانبندی برسیم یعنی کار ساخت یک و نیم میلیون واحد را شروع کردیم که باید به زودی آن را به دو میلیون برسانیم.

همچنان که تعدادی را در اختیار مردم قرار می دهیم همواره باید ساخت را هم ادامه دهیم . برخی از استان‌ها سهم دو ساله را شروع کردند. بنابراین ساخت ۴ میلیون مسکن به این معنی است که برای چهار سال این کار را در کشور خواهیم کرد. اگر به طور متوسط یک میلیون بسازیم باز هم کمبود داریم برای اینکه عرضه و تقاضا را نزدیک کنیم باید برای ساخت به صورت جدی کار کنیم.

آیا الگوی اسلامی ایرانی در ساخت مسکن رعایت می شود؟

قاسمی: طراحی هایی که انجام می‌شود  باید بر اساس الگوی اسلامی ایرانی باشد. طراحی هایی که صورت می گیرد با توجه به قانون جهش تولید مسکن است.

در حوزه شهرسازی و معماری اسلامی ایرانی کارهای خوبی در حال انجام است. در شهرهایی که امکانش وجود داشته باشد این امرصورت گرفته است.

با توجه به آیین نامه های جدیدی که به خصوص در حوزه زلزله در کشور وجود دارد به لحاظ کیفیت دقت فراوانی شده است. مشاورین با تجربه در کار نظارت می‌کنند تا با کیفیت ساختمان ها ساخته شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر

آخرین خبر ها