دیدگاه : ۱
با ابلاغ قانون بودجه؛

کدام خانه ها مشمول مالیات شد؟

چند سالی است که موضوع مالیات بر منازل مسکونی مطرح است و امسال در قانون بودجه نیز بدان اشاره شده و برخی خانه ها مشمول مالیات شده اند؛ در این گزارش بدین موضوع می‌ پردازیم که کدام خانه ها باید مالیات بپردازند.

اقتصاد آنلاین – سیده زهرا محمودی؛ موضوع مالیات بر خانه‌ها مدت زیادی است که مطرح است و دو سالی است که جدی‌تر بدان پرداخته می‌شود؛ سال گذشته قرار شده بود که خانه‌های خالی مالیات بپردازند و سامانه‌ای نیز برای پرداخت مالیات راه‌اندازی شده بود که اساس آن خود اظهاری بود؛ در آن زمان گفته می‌شد اگر افراد در این سامانه ثبت نام نکنند، از حقوق شهروندی من جمله یارانه، استفاده از خدمات بانکی و... محروم خواهند شد.

در همان برهه نیز انتقادات بسیار زیادی به این طرح و سامانه وارد شده بود و کارشناسان حتی اساس کار که خود اظهاری بود را هم اشتباه می‌دانستند که وزارت راه و شهرسازی به هیچ عنوان زیر بار این اشتباه نمی‌رفت و مصر بود که سامانه کارامد است و اخذ مالیات از خانه‌های خالی با این روش اجرا خواهد شدِ اما مشکل اینجا بود که حتی معنی خانه خالی نیز برای بسیاری مشخص نبود و تعریف جامعی از خانه خالی ارایه نشده بود.

حالا امسال دوباره موضوع اخذ مالیات از منازل مسکونی و نه خانه های خالی مطرح شده و در قانون بودجه نیز بدان اشاره شده است و گفته می‌شود برخی منازل مسکونی باید مالیات بپردازند.

کدام خانه‌ها مشمول مالیات شدند؟

براساس قانون بودجه همه خانه‌هایی که ارزش آن‌ها بیش از ۱۵میلیارد تومان است باید مالیات پرداخت کنند؛ میزان پرداخت مالیات برای این خانه‌ها دو درهزار است. یعنی یک خانه ۱۵میلیارد تومانی باید ۳۰میلیون تومان مالیات بپردازد.

کدام خانه‌ها مشمول مالیات نیستند؟

خانه‌ها و واحدهایی که در حال ساخت هستند، مشمول این پرداخت مالیات نمی‌شوند. این مالیات به عهده شخصی است که ابتدای سال ۱۴۰۱مالک واحد باشد.

تا چه زمانی برای پرداخت مالیات وقت داریم؟

همه افرادی که مشمول مالیات می‌شوند باید تا پایان بهمن ماه امسال نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنند.

این مطلب برایم مفید است
۹ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

  • محمد
    ۳ ۰

    طبق کدام شرع وقانون وضابطه وبر اساس چه استدلالی عدد پانزده میلیارد را استخراج کرده اند.. دوم قانون مالکیت چه می‌گوید،، تعارض قوانین مشهود است ،، سوم اینکه چند بار بایستی مالیات بر روی یک کالا داد.. چهارم اینکه دولت مگر قیم مال مردم هست،، آیا جوابگوی تخریب وهزینه های وارده بر مالکین واملاک دولت هست، ودر نهایت شورای نگهبان خواسته بود اگر منزلی اجاره نرفت معاف از مالیات است،، چنین سازو کاری در سامانه مسکن موجود نیست،، وچرا برای مردم کوپن مالی تعیین می کنند،، نمایندگانی که دهات واملاک میلیاردی خود را معاف کردند فردا حاضر نخواهند بود شناسنامه در محل خود ثبت کنند ومراجعه به شهر های دیگر می کنندکه آمار شهرشان بالا نرود واز همه مهمتر بوروکراسی اداری ودست و پا گیر وفرار سرمایه از کشور . همه وهمه گویای این قانون شکست خورده در سایر کشورها با جامعه آماری دقیق دارد

دیگر رسانه‌ها