دیدگاه : ۱۷
بر اساس آمارهای رسمی؛

رکود سنگین بازار مسکن مدل ۱۴۰۰ / ضرر ۲۴ درصدی خریداران مسکن

بازار مسکن پس از رشد قیمتی عجیب طی سال‌های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹، سال ۱۴۰۰ را عملاً بدون تغییر سپری کرد. در یازده ماهه سال ۱۴۰۰ در حالی میانگین قیمت مسکن شهر تهران افزایش حدود ۹ درصدی را ثبت کرد که تورم در این مدت، ۳۳ درصد گزارش شده است. به بیان دیگر، خریداران مسکن در سال ۱۴۰۰ بازدهی حقیقی ۲۴ درصدی را تجربه کردند. این در حالی است که سال گذشته بازدهی حقیقی مسکن شهر تهران به بیش از ۳۵ درصد رسیده بود.

اقتصادآنلاین - پویا دادجو؛ روزهای پایانی آخرین سال قرن در حال سپری شدن است؛ قرنی که برای اقتصاد ایران بالا و پایین زیادی داشت که شاید کسی بسیاری از آن ها را به خاطر نداشته باشد. اما چهار سال پایانی آن برای همه بسیار دشوار سپری شد. چهار سالی که همراه با یکی از شدیدترین دوره های تورمی و البته جهش نرخ ارز بود. مسکن نیز یکی از بخش هایی بود که از گزند افزایش قیمت ها در امان نماند.

 بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی بانک مرکزی میانگین قیمت مسکن شهر تهران در پایان بهمن ماه ۱۴۰۰ به بیش از ۳۳ میلیون تومان رسیده است؛ به بیان دیگر، خرید یک خانه ۶۰ متری در شهر تهران به طور میانگین حدود دو میلیارد تومان هزینه در بردارد. این در حالی است که خرید همچنین خانه‌ای در ابتدای سال ۱۳۹۶، کم تر از ۲۶۲ میلیون تومان هزینه داشت. این اعداد نشان می دهد که طی پنج سال گذشته قیمت مسکن در شهر تهران بیش از ۷.۵برابر شده است. در ادامه معاملات و همچنین تغییر قیمت مسکن شهر تهران را از سال ۱۳۹۶ بررسی می کنیم:

بر اساس اطلاعات بانک مرکزی، طی ۵ سال گذشته، سال ۱۴۰۰ تنها با ۹ درصد افزایش قیمت در یازده ماه، کم‌ترین رشد قیمت را تجربه کرد. این در حالی است که تورم کلی اقتصاد طی این مدت برابر با ۳۳ درصد بوده است؛ به بیان دیگر خریداران مسکن در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ ضرر حدود ۲۴ درصدی را متحمل شدند. بیشترین افزایش قیمت در یازده ماهه سال طی این مدت مربوط به سال ۱۳۹۹ است که میانگین قیمت مسکن افزایش ۸۱.۶ درصدی را ثبت کرد. با توجه به تورم ۴۶.۱ درصدی در این مدت، خریداران مسکن در یازده ماه سال ۱۳۹۹ بازده حقیقی ۳۵.۵ درصدی را بدست آوردند. تمودار زیر رشد قیمت مسکن، تورم و بازدهی حقیقی مسکن را در یازده ماه سال را از سال ۱۳۹۶ نشان می دهد:

نمودار1

بر این اساس خریداران مسکن در سال ۱۴۰۰ بیش ترین ضرر را طی ۵ سال گذشته تجربه کردند . در نقطه مقابل افرادی که در ابتدای سال ۱۳۹۹ در مسکن سرمایه گذاری کردند، بیش‌ترین بازدهی را در ۵ سال گذشته کسب کردند.

برای آنکه میزان ضرر خریداران مسکن را متوجه شوید، مثالی می زنیم. در ابتدای سال ۱۴۰۰ برای خرید یک خانه ۶۰ متری، شما نیاز به حدود یک میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان نقدینگی داشتید. حال اگر این میزان سرمایه را در بانک سپرده گذاری می کردید، با فرض نرخ سود ۱۸ درصدی، سرمایه شما در پایان بهمن ماه به حدود دو میلیارد و ۵۰ میلیون تومان می رسید. در پایان بهمن ماه شما با این سرمایه می‌توانستید یک خانه ۶۲ متری بخرید.

نگاهی به آمار یازده ماهه تعداد معاملات انجام شده مسکن شهر تهران طی ۵ سال گذشته نیز نشان می دهد که سال ۱۴۰۰، کم‌ترین حجم معاملات را به نام خود ثبت کرده است. در یازده ماهه سال ۱۴۰۰، ۷۰ هزار و ۳۸۸ معامله ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۶، کاهش بیش از ۵۸ درصدی را نشان می‌دهد. نمودار زیر تعداد معاملات مسکن شهر تهران را در یازده ماه سال نشان می‌دهد:

نمودار2

بر این اساس سال ۱۴۰۰ را می توان سال سیاه مسکن دانست، سالی که رکود شدیدی بر بازار حاکم بود و کم‌ترین رشد قیمتی و همچنین تعداد معاملات ثبت شد.

این مطلب برایم مفید است
۶۴ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۴ ۸

  لعنت به هر چی بنگاه دا ره

  • ناشناس
   ۸ ۲

   این محاسبات فانتزی رو باور نکن عمو.

  • مهدی
   ۱ ۱

   متن درست است ولی با واقعیت جور در نمیاد.سرمایه گذاری در ملک بهتر از بانک هایی ربا خوار است.چون با خرید ملک به چرخه اقتصادی بزرگ مسکن کمک میشود.

 • مُسکن
  ۶ ۳

  خوب اگر رشد حقیقی مسکن را جمع بزنیم می بینیم که طی پنج سال خانه بیش از ۷۲ درصد از تورم جلوتر بوده و اگر املاک خریداری شده یازده ماه را هم جمع بزنیم می بینیم پانصد هزار نفر-خانوار سراغ این نوع معامله رفته اند و حتما راضی هم بودند، اگر املاک مرغوبتری هم خریداری شود که شاید سود به صد درصد بهتر از تورم برسد ولی حتما تعداد املاک مرغوب زیر صد هزار تا بیاید، پس سود پنج ساله خوبی بوده و ریسکی هم نداشته است و مرغوبیت سرمایه گذاری مد نظر قرار گرفته است. آیا صد هزار نفر اشتباه کردند؟

 • حسام
  ۱۶ ۵

  سرقبل هم خیلیها خونه هاشون رو فروختندو به امید سود بانکی الان خونه به دوش شدند .

  • احمد
   ۲ ۱

   سرمایه گذاری در مسکن دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد قطعا سود آور است ولی عجله بر نمدارد

 • ناشناس
  ۱۶ ۶

  هرزمان ملک بخری ضررنمیکنه هرکس به این حرفهاگوش کنه ضررمیکنه سرمایه گذاری توملک سودخوبی داره

 • بهزاد
  ۱۰ ۳

  داستان میگین اونم از نوع چرت و پرتش

 • مستاجر
  ۱۰ ۷

  آخه ساخت مسکن چند هزار درصد مگر سود دارد چقدر گرانی قیمت مسکن تا به یک چهارم قیمت نرسد کسی قدرت خرید ندارد

 • بهلول
  ۵ ۶

  فروردین ۱۴۰۰ یه واحد ۴۵ متری در تهرانپارس خریدم ۱میلیاردو سیصد و ده میلیون تومن اسفند فروختم ۱میلیاردو نهصد میلیون
  مردم رو گول نزنید تورم شصت درصدی یک شبه صفر نمیشه اگر همه ی شرایط تحریمی ، نفتی ، درست بشه حداقل دوسال باید دلار ثابت باشه تا نشون بده مسکن تو رکوده

 • ناشناس
  ۵ ۴

  امسال کرایه ها تا 60 درصد بالا میره و مثل دوسال قبل نیست.
  امسال حکم تخلیه میدن

 • ناشناس
  ۴ ۴

  دونبال ارزونی نباشید همین طوری شهرداری داره عوارض میگیره و سازمان آب پول های کلان میگیره از خونه دار و مغازه دار

 • بی خونه
  ۳ ۰

  خوووووووووب خبر مرگتون الان چکار کنیم؟؟؟؟😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡😡

 • ناشناس
  ۱ ۲

  خدا ب داد ما اجاره نشینها برسه صاحب خونه بهم گفته اگه امسال میخای بشینی ۵۰درصد بزار رو کرایه و پیشت خونه هم کمتر شده

 • ناشناس
  ۲ ۲

  تورم افسار گسیخته کنترل نشده که هیچ لحظه به لحظه اضافه میشه و توافق برجام فقط سرعتشون کم میکنه، اگه مسکن بره تو رکود مطمئن باشید همه چی میره تو رکود

 • رضا
  ۲ ۱

  فعلا تخم مرغ شانه 70هزار تومان شده ...کسی اخبار شما را باور نمی‌کند آمار دروغ منتشر نکنید نه مسکن ارزان شد ونه مصالح و نه ماشین و نه طلا و نه ارز 100 میلیون بالا میرود 10میلیون پایین میاد

 • ناشناس
  ۰ ۰

  لعنت به هرچی بنگاه داره

دیگر رسانه‌ها