کد خبر 579415
با آغاز طرح جهش تولید مسکن؛

قیمت مسکن در مشهد کاهشی شد

رییس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد گفت: از ابتدای امسال تاکنون قیمت مسکن در این کلانشهر روند نزولی یافته اما در مقابل آن، نرخ رهن و اجاره مسکن همچنان رو به افزایش است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، علی‌اصغر مرادزاده روز چهارشنبه  افزود: قول رییس جمهوری مبنی بر ساخت یک میلیون واحد مسکونی و طرح جهش تولید، مردم را امید به خانه دار شدن در این دولت نموده لذا کمتر راغب به خرید خانه های ساخته شده هستند و این موضوع بر بازار معاملات مسکن تاثیر گذاشته است.

وی وضعیت بازار معاملات مسکن را در مشهد "رکود کامل" توصیف و بیان کرد: هم‌اینک حداقل قیمت مسکن در بازار مشهد به ازای هر مترمربع ۵۰ میلیون ریال و حداکثر قیمت مسکن در این شهر به ازای هر مترمربع یک میلیارد ریال است که این قیمت طی هفت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافته است.

رییس اتحادیه صنف مشاوران معاملات املاک مشهد گفت: روند سیر قیمتی در رهن و اجاره مسکن در این کلانشهر همچنان رو به افزایش است و به طور میانگین نرخ آن در هفت ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۰ درصد افزایش یافته است.

مرادزاده افزود: هرچند دولت افزایش بی حد و حساب نرخ رهن و اجاره را ممنوع کرده اما اغلب مستاجران از حق و حقوق خود آگاهی ندارند و گاه موجران نرخ اجاره یا رهن را تا ۳۰۰ درصد برای مستاجر جدید افزایش می دهند.

وی اضافه کرد: این که موجران، مستاجران را وادار به تخلیه خانه کرده و سپس خانه را به چند برابر نرخ قبلی به مستاجر جدید اجاره می دهند بدون آن که مستاجر جدید از نرخ قبلی اجاره آگاه باشد بر وضعیت بازار رهن و اجاره تاثیر گذاشته و نرخ ها را رو به افزایش نهاده است.

بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ تعداد خانوار در خراسان رضوی یک میلیون و ۹۳۸ هزار و ۷۰۳ و تعداد واحدهای مسکونی یک میلیون و ۹۲۰ هزار و ۴۰۱ واحد بوده است.

همچنین بر اساس پیش‌بینی صورت گرفته، تا سال ۱۴۰۵ با احتساب ۶ میلیون و ۹۹۰ هزار نفر جمعیت و ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار در خراسان رضوی باید ۲ میلیون و ۳۹۳ هزار واحد مسکونی در این استان وجود داشته باشد. 

ارسال نظر