کد خبر 521299

معاون وزیر راه‌ و شهرسازی اعلام کرد؛

آخرین وضعیت فاز دوم آزادراه تهران _ شمال

معاون وزیر راه و شهرسازی به پیشرفت فیزیکی ۵۸درصدی فاز دوم آزادراه تهران-شمال اشاره کرد و گفت: با وجود افزایش حدود دو برابری هزینه‌های ساخت این محور آزادراهی طی سال گذشته، امیدواریم هر چه سریعتر فاز دوم آزادراه تهران شمال در دو مرحله به بهره‌برداری برسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، در پی افتتاح فاز نخست آزادراه تهران-شمال، تکمیل و بهره‌برداری از فاز دوم این محور آزادراهی مهم در دستور کار دولت و مجری آن قرار گرفت در همین راستا در جلسات متعددی با حضور محمد اسلامی -وزیر راه و شهرسازی – و محمد باقر نوبخت- رییس سازمان برنامه و بودجه- مقرر شد تا برای تسریع دسترسی مردم به فاز دوم آن، در دو مرحله آزادراه تهران-شمال ادامه پیدا کند.

به گونه‌ای که قرار بود تا بهار سال جاری باند غربی فاز دوم آزادراه ۲۲ کیلومتری تهران-شمال در کنار جاده چالوس به بهره‌برداری برسد و نهایتا پس از آن، این فاز تکمیل شود.

تورم تکمیل آزادراه تهران-شمال را دو برابر گران‌تر کرد

حالا و با نزدیک شدن به این وعده، خیراله خادمی –معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل- درباره آخرین وضعیت فاز دوم آزادراه تهران-شمال اظهار کرد: یکی از مشکلات اساسی در توسعه و پیشرفت فیزیکی این محور آزادراهی افزایش حدود دو برابری هزینه‌های ساخت طی سال گذشته بود به گونه‌ای در تیر ماه سال گذشته حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومان برای ساخت و بهره‌برداری باند غربی آن پیش‌بینی شد اما در حال حاضر هزینه آن طی سال گذشته و ناشی از تورم به بیش از ۳۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

وی با بیان اینکه تا کنون حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان به ساخت این محور آزادراهی تزریق شده که حدود ۵۰۰ میلیارد تومان از سهم دولت بوده است، افزود: در آخرین بازدیدی که فاز دوم آزادراه تهران-شمال داشتیم، حدود ۵۸ درصد باند غربی آن پیشرفت فیزیکی داشته است اما مساله افزایش هزینه‌ها کار را برای تکمیل و بهره‌برداری از این آزادراه ۲۲ کیلومتری سخت کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه فاز دوم آزادراه تهران-شمال یکی از پیچیده‌ترین محورهای آزادراهی در کشور است، ادامه داد: بیش از ۲۰ کیلومتر از این محور تونل یا پل است و تقریبا ۱.۵ کیلومتر از این آزادراه جاده بدون ابنیه این چنینی است.

افتتاح مرحله‌ای فاز دوم آزادراه تهران-شمال

خادمی گفت: با توجه به میزان پیشرفت فیزیکی این آزادراه و با توجه به اینکه بیش از ۹۵ درصد تونل‌های آن آماده شده است و تونل البرز نیز که برای ما از اهمیت بالایی برخوردار بوده و طولی حدود ۶.۵ کیلومتر دارد، آماده بهره‌برداری است، مقرر شد تا در مرحله نخست و تا اوایل تابستان تونل البرز و دسترسی دو طرف آن است که حدود دو کیلومتر است و در مرحله بعدی آن باند غربی منطقه دوم آزادراه تهران-شمال نیز پس از به بهره‌برداری برسد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به این وضعیت آیا افتتاح و بهره‌برداری از فاز دوم آزادراه تهران-شمال بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قبلی به این دولت خواهد رسید؟ اظهار کرد: مرحله دوم این آزادراه پس بهره‌برداری از تونل البرز با برگزاری جلسات و برآورد هزینه مشخص خواهد شد که از پایان تونل البرز تا منطقه یک آزادراه که حدود ۱۴ کیلومتر است، در چه بازه زمانی تکمیل شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۱

  خوردن تازه شروع شده

 • ناشناس
  ۰ ۱

  این آزاد راه بدون خروجی هیچ کارایی مثبتی ندارد ومثل پل طبقاتی صدر یکسره ترافیک وبیهوده است،باید برای خروج مردم به شهرهای بین جاده‌ای خروجی در نظر گرفته شود هم جلوی ترافیک بیهوده را می گیرد هم برای سرمایه گذار سود آوری عوارض داردوهم برای افراد بیشتری انگیزه استفاده ایجاد می کند جون نزدیک شصت درصد مسافران جاده های شمال به شمال نمی خواهند بروند در صورت بسته بودن یا از جاده چالوس به اجبار استفاده می کنند وباعث اتلاف سوخت وانرژی بشوند یا در صورت بسته بودن تا انتهای بزرگ راه باید بروند و وارد جاده چالوس شوند واتلاف انرژی و ترافیک اجباری وبعد از جاده چالوس به سمت مکان مورد نظر خود برگردند که توجیح اقتصادی ندارد،پس بهترین ایده این است که مسولین برای این بزرگ راه تاریخی خروجی در نظر بگیرند تا به سرنوشت پل طبقاتی صدر دچار نشود.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  سلام درود من بشخصه از تمامی کارکنان . مهندسین . کار گران .طراحان . مجریان که در اجرا ء فاز یک و فاز ۲ تلاش کوشش نمودند و این پژره عظیم را تا این مرحله هم رسانندند تشکر و قدر دانی میکنم انشااله همگی در پناه حق تعالی محفوظ باشید . ⚘⚘⚘

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به امید خدا به زودی افتتاح بشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من یکی از کارگران این تونل هستم لطفاً طبق گفته دولت ۳۹درصد ب حقوق ما اضافه کنید لطفاً رسیدگی کنید ن آب خوردن خوبی داره این شرکت ن غذای خوبی داره لاقل دستمزدهای سال جدیدمون رو اضافه کنید همون اندازه ک دولت قول داده حق کارگر خوردن ندارن ک میخان ازش بخورن طبق پارسال یه درصد کمی میخان اضافه کنن لطفاً رسیدگی کنید تا ب دست مابرسه نصف حقوقمونو میخورن رحم کنید رسیدگی کنید لطفاً ممنون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این نوع طرحها نیاز به کار ۲۴ ساعته وبصورت شیفتی ومدیریت قاطع نیاز دارد وبس ۰