کد خبر 519885

چه کسانی مشمول مالیات بر خانه خالی شدند؟

در صورتی که خانه‌ای طبق قانون یکی از ۴ شاخصه را داشته باشد، مشمول مالیات برخانه خالی می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، قانون مالیات بر خانه‌‌های خالی در سال ۱۴۰۰ قابلیت اجرایی می‌یابد و صاحبان املاک و مستاجران طبق این قانون باید مشخصات ملک خود را ثبت کنند، در غیر این صورت مشمول مالیات بر خانه‌ خالی می‌شوند.

برای دیدن عکس در اندازه  اصلی روی آن کلیک کنید.

کدام خانه‌ها مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شوند؟

۱- عدم ثبت اطلاعات توسط مالک مستاجر واحدهای مسکونی در شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت در سامانه ملی املاک و اسکان کشور.

۲- اجاره واحد مسکونی به فردی که اقامتگاه اصلی دیگری در سامانه برای او تعریف شده است.

۳- هر واحد مسکونی در مجموع بیش از ۱۲۰ روز ساکن یا کاربر نداشته باشد، در صورت تغییر مالکیت به صورت رسمی مهلت ۱۲۰ روز برای مالک جدید جاری است.

۴- در صورتی که مالک واحد مسکونی خود را برای فروش یا اجاره حسب مورد به ارزش اجاری یا میانگین قیمت‌های روز منطقه موضوع مواد ۵۴ و ۶۴ قانون مالیاتهای مستقیم از طریق سامانه معاملات املاک عرضه نماید، مشمول مالیات نمی‌شود، لیکن اگر مالک بیش از دوبار از اجاره و یا فروش ملک خود به قیمت های مذکور خودداری کند، واحد مذکور مشمول مالیات خانه خالی می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • میرزایی
    ۰ ۱

    سلام لطفا آدرس سایتی که در آن املاک را برای اجاره یا فروش که مورد قبول دولت باشد را اعلام فرمایید تا از آن طریق ملکی را مالک برای اجاره یا فروش اعلام کند و شاید مشمول قانون مالیات بر خانه های خالی نشود زیرا که بسیاری از مالکین ملک خود را برای فروش یا اجاره به املاکی ها سپرده اند ولی مشتری ندارد. ضمنا قانون برای املاک مسکونی است ولی در سایت املاک اداری و تجاری را نیز نشان داده و آنها را نیز بر خلاف قانون مشمول دانسته

  • ناشناس
    ۰ ۰

    قیمت گذاری دستوری در همه جای دنیا به رشد و شکوفایی اقتصادی منجر شده، امید است با اینگونه اقدامات خردمندانه زمینه رشد و شکوفایی اقتصاد نه تنها در بخش ساخت و ساز بلکه جذب سرمایه گذاران بین المللی در همه بخش ها فراهم گردد.