کد خبر 506363

یک مقام مسئول تشریح کرد؛

جزییات اخذ مالیات از خانه‌های خالی

معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی گفت: طبق قانون جدید از یک متر تا چندین هزار متر خانه شامل مالیات بر خانه خالی می‌شود و از آن مالیات اخذ می‌شود و فقط منوط به خانه‌های زیر ۱۵۰ متر نیست و مکانیزم آن مالیات بر اجاره‌بهای خانه است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم،  علیزاده معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: طبق قانون فراهم کردن زیرساخت های شناسایی خانه های خالی بر عهده وزارت راه و شهر سازی است و اگر این زیرساخت ها فراهم نشود ما نمی توانیم مالیاتی اخذ کنیم.

وی ادامه داد: به طور مثال ما اگر بدانیم خانه ای بیش از مدت مجاز خالی مانده است تا زمانی که سامانه املاک و اسکان این موضوع را برای ما محرز نکند نمی توانیم برای اخذ مالیات آن خانه اقدام کنیم.

او گفت: به تازگی مجلس قانونی را تصویب کرده است که بر اساس آن اگر خانه ای بیش از 4 ماه خالی از سکنه باشد و صاحب خانه بیش از یک خانه داشته باشد شامل اخذ مالیات برخانه خالی می شود. این قانون از دی ماه امسال ابلاغ شده است و تا پایان سال 99 نمی توانیم با استناد به این قانون مالیاتی بگیریم.

این مقام مسول اظهار داشت: مردم موظف هستند اطلاعات خانه های خود را وارد سامانه املاک و اسکان کنند و از ابتدای 1400 هم ما می توانیم با شناسایی خانه های خالی که بیش از 4 ماه خالی بوده اند و صاحب خانه خانه های دیگر هم دارد اخذ مالیات را اغاز کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که مردم چگونه باید اطلاعات خودرا وارد این سامانه کنند کفت: فقط کافی است که مردم وارد این سامانه شوند و کدملی و کدپستی خانه ای که در آن سکونت دارند و یا به آن ها تعلق دارد را وارد این سامانه کنند.

او با تا کید بر این موضوع که قرار نیست این قانون برای سازمان امور مالیاتی صرفا درآمد زا باشد گفت: هدف اصلی قانون گذار کنترل بازار مسکن و نظارت بر آن است و ایجاد شفافیت دیگر هدف این قانون است. مکانیزم اخذ مالیات هم این گونه است که اگر خانه ای بیش از چهار ماه خالی باشد در سال اول 6 برابر مالیات اجاره بها آن خانه از صاحب خانه دریافت می شود و در سال دوم این رقم به 12 برابر و در سال سوم به 18 برابر می رسد.

او ادامه داد: فرض کنید یک واحد مسکونی 70 متری در تهران با اجاره 5 میلیون تومان مالیات اجاره اش سالی 6 میلیون تومان است و اگر 4 ماه خالی مانده باشد مالیاتش 6 برابر یعنی 30 میلیون تومان می شود. اگر این خانه اجاره برود به دلیل این که زیر 150 متر است شامل معافیت مالیاتی می شود ولی اگر اجاره نرود در سال اول 30 میلیون در سال دوم 60 میلیون و در سال سوم 90 میلیون باید مالیات بپردازد.

علیزاده: قانون مالیات بر خانه های خالی سال 66 تصویب شد در سال 72 حذف شده است و در سال 80 قانونی با عنوان اخذ مالیات بر خانه های خالی نداشته ایم و در سال 95 هم مجدد تصویب شد بانام ماده 54 مکرر در قانون آماده است.

وی ادامه داد: قانونی که سال 95 تصویب شد این گونه بود بود که هر خانه ای دو سال می توانست خالی بماند و در سال سوم ما می توانستیم ورود کنیم و 50 درصد هزینه اجاره بها را اخذ کنیم قانونی که اصلا بازدارنده نبود ما مجری قانون هستیم و نمیتوانیم در قانون دست ببریم.

او گفت: قانون جدید از یک متر تا چندین هزار متر خانه شامل می شود و از آن مالیات اخذ می کند و فقط منوط به خانه های زیر 150 متر نیست و مکانیزم آن مالیات بر اجاره بهای خانه است.

وی اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی همیشه سعی کرده است که پیش گام باشد و پیشنهاداتی برای اخذ مالیات های جدید و جلوگیری از سوداگری ارائه دهد. ما لایحه هایی داده ایم و در وزارت اقتصاد تصویب شده است ولی یک سری موانع باعث می شود که قانون دیر تصویب شود که مقصر ما نیستیم. قانون جدید تا پایان تیر ماه می رسد و تاثیرش را خواهد گذاشت.

وی در خصوص تبیین آیین نامه هم گفت: آیین نامه سه ماه بعد از تصویب قنون یعنی دی ماه آماده می شود که برای تکمیل سامانه املاک و اسکان است و متولی تبیین این ایین نامه هم سازمان امور مالیاتی نیست.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • میرزایی
  ۳ ۱

  با سلام ضمن تشکر از گزارشات خوبتان لطف بفرمایید یک سری به سایت amlak.Murdock.com که سامانه تعریف شده وزارت راه است بزنید و چنانچه در چند بار مراجعه و به راحتی نتوانستید در آن اقدامی انجام دهید گزارشی بنویسید
  یکی از ایرادات آن عدم طراحی دو بار رمز ایجادی است
  از اشکالات دیگر آن عدم کار کرد درست با موبایل است دیگر اینکه در اکثر اوقات در دسترس نیست و در حال تعمیر است بعدی اینکه اکثرا تلفن های داده شده جواب نمیدهد یا اینکه درست پاسخگو نیستند
  سلامت و موفق باشید

 • کامیار
  ۵ ۱

  فقط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که زده میشه نشه به نام دیگری زد و خرید و فروش کرد تا ده سال یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد کاهش میابد