کد خبر 503999

­وزیر راه و شهرسازی؛

تمام مشکلات مسکن ملی برطرف شده است

­وزیر راه و شهرسازی ساخت آزادراه جنوبی البرز و تهران موسوم به غدیر به طول ۱۶۰کیلومتر را جزو افتخارات فنی و مهندسی کشور دانست و گفت: این آزادراه بزودی به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، محمد اسلامی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: طول آزادراه‌های کشور ۷۶ کیلومتر بود که امیدوار یم تا پایان این دولت به ۳۱۰۰ کیلومتر افزایش یابد.
وی افزود: آزادراه غدیر که ظرف ۵ سال طراحی و ساخته شده و در آستانه بهره برداری قرار گرفته است گره بزرگ ترافیکی استان‌های تهران و البرز را برطرف می‌کند و زمان سفر از آبیک تا چرمشهر ورامین را یک و نیم ساعت کاهش می‌دهد.
او گفت: در بخش بزرگراهی نیز ۳۵ کیلومتر بزرگراه کشور به بیش از ۲۰ هزار کیلومتر خواهد رسید و راه‌های اصلی هم از مجموع ۱۴ هزار کیلومتر به ۲۶ هزار کیلومتر افزایش خواهد یافت.
به گفته وزیر راه و شهرسازی توسعه راه‌های روستایی آسفالته از ۳ هزار کیلومتر به ۲۰ هزار کیلومتر از دیگر دستاورد‌های انقلاب اسلامی در بخش راه سازی است.
وی همچنین اتصال ۵ مرکز استان به شبکه ریلی را از جمله دستاورد‌های دولت یازدهم و دوازدهم دانست و افزود در این دولت استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، همدان، کرمانشاه و گیلان به راه آهن سراسری پیوستند که البته آذربایجان شرقی از طریق میانه به راه آهن متصل بود.
او همچنین ساخت و اتصال راه آهن خواف هرات را از دیگر اقدامات دولت در توسعه خطوط ریلی دانست و افزود: بزودی چهار استان دیگر شامل اردبیل، راه آهن یزد اقلید، کردستان از همدان و چهارمحال و بختیاری از طریق اصفهان به شبکه ریلی متصل خواهند شد ضمن اینکه راه آهن زاهدان چابهار نیز تا پایان سال آینده در تمام قطعات به بهره برداری خواهد رسید.
وی استفاده از ظرفیت بازار سرمایه در تامین مالی برای ساخت زیرساخت‌ها را با همکاری بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی از دیگر اقدامات وزارت راه و شهرسازی دانست و افزود: ۳۱ طرح و از جمله ۹ طرح اولویت دار را با ظرفیت این بازار در دست ساخت داریم که از جمله این طرح‌ها می‌توان به راه آهن زاهدان بیرجند تربت حیدریه، اصفهان اهواز، شیراز بوشهر عسلویه، گرگان مشهد و آزادراه ساحلی شمال، شیراز بوشهر، قم اراک، پل زال اهواز، اهواز بندر امام، نایین نطنز و سیرجان بندرعباس اشاره کرد ضمن اینکه قطعه سوم آزادراه تهران شمال به طول ۴۴ کیلومتر نیز از این محل تامین مالی خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی ساخت آزادراه قزوین رشت به طول ۹ کیلومتر را در سه شیفت شبانه روزی از جمله دیگر فعالیت‌های این حوزه دانست و افزود با ساخت این مسیر، گره‌های ترافیکی کریدور‌های کشور برطرف می‌شود.
وی افزایش واگن‌های باری از ۷۴۰۰ به ۲۶ هزار و ۷۰۰ واگن را که به کمک ظرفیت‌های ساخت داخل ایجاد شده از دیگر دستاورد‌های بخش ریلی کشور دانست و افزود: واگن‌های فرسوده هم برنامه ریزی شد تا اگر قابل استفاده نیستند اسقاط شوند و اگر قابل بازسازی باشند، به بازسازی فرستاده شوند.
وی ظرفیت بندری کشور را در مقطع انقلاب اسلامی ۱۹ میلیون تن و در حال حاضر ۲۵۰ میلیون تن دانست و افزود تا ۵ سال آینده به ظرفیت بندری ۵۰۰ میلیون تن خواهیم رسید.
اسلامی جذب ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی را جزو دستاورد‌های بخش بندری دانست و افزود در ساخت کانتینر‌های چند منظوره، تجهیزات بندری و شناور‌های مورد نیاز نیز به خودکفایی رسیده ایم و بزودی برای نوسازی شناور‌های سنتی از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر و دریانوردی و عقد قرارداد نوسازی این ناوگان فراخوان خواهیم داد.
وی ساخت پایانه نفتی برای صادرات نفت در خارج خلیج فارس و منطقه چابهار را گامی عملی در توسعه سواحل مکران دانست و افزود: این منطقه به قطب سوم پتروشیمی و از مناطق ساخت کارخانجات فولاد در کشور تبدیل خواهد شد.

اسلامی در ادامه برنامه در خصوص طرح اقدام ملی مسکن گفت: از ۴۳۶ هزار نفر واجد شرایط بیش از ۱۵۰ هزار نفر تاکنون مبلغ ۴۰ میلیون تومان واریزی داشته اند.تمام مشکلات طرح اقدام ملی مسکن برطرف شده است.

او ادامه داد: با وجود اینکه مهلت واریز تمام شده اما  به بانک مسکن گفته شده امکان واریز برای افرادی که ثبت نام کرده اند وجود داشته باشد. اگر تعداد واریزی ها به۳۲۰ هزار واحد برسد، طرح با سرعت بیشتری پیش خواهد رفت.

عضو کابینه دولت تاکید کرد: در طرح اقدام ملی بیش از ۵۰۰ هزار واحد ساخته می‌شود که هر چقدر مردم آورده شان را تکمیل کنند پروژه‌ها هم سریع‌تر به اتمام خواهد رسید.

اسلامی در خصوص مسکن مهر گفت: حدود ۷۰ هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام داشتیم که ۳۰ هزار واحد دهه فجر امسال تحویل داده می شود و ۳۹ هزار واحد به دلایلی باقی مانده که به زودی تکمیل و پرونده مسکن مهر بسته می شود.

حجم ویدیو: 6.33M | مدت زمان ویدیو: 00:03:26
بیشتر بخوانید
ارسال نظر