کد خبر 496673

کارشناس مسکن مطرح کرد؛

احتمال جهش خطرناک قیمت مسکن در۱۴۰۰

مسکن مقوله‌ای بسیار مهم برای اقتصاد کلان کشور است و عوامل مختلف جمعیتی، تشکیل خانوارها، ضریب استهلاک و ضریب تخریب و همچنین نرخ تورم و ساختار اقتصادی کشور و حتی مسائلی مثل ورود سرمایه خارجی به ایران یعنی مسائلی که در آن طرف مرزهای ما اتفاق می‌افتد، در آن دخیل است.

به گزارش اقتصادآنلاین، بیت الله ستاریان در تعادل نوشت: با توجه به این مسائل و همچنین با توجه به اینکه در دوره کرونا، قیمت مسکن با شدت بسیار بالایی رشد کرد یعنی ماهانه بین 7 تا 10درصد رشد داشته است، افت حدود یک‌درصدی قیمت در آذر ماه از نگاه ما صرفا مساله‌ای روانی است. خوب همه منتظر نتیجه انتخابات امریکا، جهت‌گیری شاخص‌های اقتصاد کلان بودند و به همین دلیل یک مقداری در سرمایه‌گذاری در مسکن تامل کردند. مساله این است که سازندگان مسکن در ایران، خرده‌سازان هستند یعنی 95درصد مسکن کشور را بخش خصوصی تولید می‌کند و از این 95درصد، زیر 8درصد توسط تولیدکنندگان انبوه و مابقی آن را خرده‌سازان می‌سازند. اساسا انبوه‌ساز در کشور نداریم. 

اتحادیه انبوه‌سازان هم در واقع، پیمانکاران انبوه‌ساز هستند. از این‌رو، سرمایه‌گذاری که مثلا 20 تا30 هزار واحد مسکونی را از ابتدا تا انتهای پروژه را دست بگیرد، در ایران موجود نیستند. از این‌رو، خرده‌سازان دارای تحلیل درازمدت برای بخش مسکن نیستند. عموما لحظه‌ای فکر می‌کنند، به همین دلیل است که مسوولان برای اینکه فرصت کوتاهی برای خودشان پیدا کنند، شعار مسکن ارزان و وعده‌های مشابه می‌دهند که غلط است و اتفاق نمی‌افتد، کما اینکه در 40 سال گذشته نیز بارها وعده ارزان شدن مسکن داده شده اما هیچ‌وقت محقق نشده است. این وعده‌ها، اما در مدتی باعث رکود می‌شود و از آن طرف فرار سرمایه را در این بخش شاهد هستیم. نتیجه این وعده‌های بدون پشتوانه علمی، صرفا افت تولید و فرار سرمایه از بخش مسکن بوده است.

از این‌رو، براساس مطالعات ما، بخش مسکن نه تنها افت و رکود نخواهد داشت که احتمالا تا عید هم افزایش قیمت خواهیم داشت و بعد از عید در میانه‌های 1400 افزایش و جهش بیشتری را پیش‌بینی می‌کنیم. دلایل مختلفی در این مساله از جمله بحث بودجه 1400 و بودجه عمرانی آن، بحث کسری تولید مسکن و همچنین وضعیت فروش نفت، سرازیری سرمایه به کشور و افزایش نقدینگی دخیل هستند و از طرف دیگر، باتوجه به اینکه مجموعه کارشناسان اقتصاد بین‌الملل متفق‌القول هستند که اقتصاد بعد از کرونا شاهد سرریز سرمایه از غرب به شرق خواهد بود، نیازمند زیرساخت‌های ساختمانی بیشتری هستیم.

چنانچه در همین دوره کرونا وقتی که اروپا و امریکا گرفتار کرونا بودند و صنعت توریسم و صنایع دیگر آنها دچار مشکل شده بود، سرمایه‌های ریز وارد کشورهای شرق و از جمله ایران شد و یکی از عوامل افزایش قیمت در این دوره، همین مساله سرمایه‌های خارجی بود که عملا در بازار می‌دیدیم. احتمالا بعد از کرونا ارقام بیشتر سرمایه‌های خارجی را خواهیم دید و بستر توسعه بسیار بازتر خواهد شد و برای این توسعه احتمالی و سرمایه‌گذاری‌هایی که در ایران اتفاق می‌افتد، باید زیرساخت‌های لازم را داشته باشیم. یکی از این زیرساخت‌ها بحث مسکن و ساختمان اداری و... است که در حال حاضر دچار کمبود و کسری بسیاری بالایی در این زمینه هستیم که نه ‌تنها باید به نحوی جبران کنیم بلکه با تقاضای بیشتر ناشی از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در ایران مواجه خواهیم بود. این احتمال را اگر درنظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که تقاضای ما برای ساختمان‌های اداری و مسکونی مضاعف خواهد شد. از آن طرف هم کسری داریم، از این‌رو، بالطبع افزایش بسیار شدید قیمت‌ها را در این دوره شاهد خواهیم بود.

مسکن به دلیل اینکه بازاری آزاد و خصوصی است، فی‌نفسه مشکلی ندارد. آنچه باعث مشکلات آن می‌شود، از اقتصاد بیرون از مسکن یعنی اقتصاد دولتی حاکم بر کشور و جامعه ناشی می‌شود. هر موقع به اقتصاد کشور به مشکلاتی بر می‌خورد، تلاطماتش در مسکن جلوه‌گر می‌شود. مسکن در واقع ضربه‌گیر تمام مشکلات اقتصادی است. وقتی که مسکن به عنوان یک کالای سرمایه‌ای مطرح می‌شود مستلزم این است که فکری کنیم و کالای دیگری را برای سرمایه‌ای بودن جایگزین آن بکنیم، چون وقتی نقدینگی در عرض چند سال، دو تا سه برابر می‌شود قطعا تجار، تولید‌کنندگان و... دنبال یک کالای سرمایه‌ای هستند که ارزش پول خود را حفظ کنند و در این میان، ملک هم به تنها محمل جذب این پول‌ها تبدیل شده است.

چرا در دنیا، مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای مطرح نیست؟ برای که در هیچ کشوری، چنین اقتصادی حاکم نیست. یعنی اقتصاد ترکیبی بخش خصوصی و بخش دولتی که بخش دولتی آن بر کلیت اقتصاد حاکم است. نیمی از اقتصاد ما خصوصی است که شامل اقتصاد مسکن است و تقریبا نیمی از نقدینگی را در اختیار خود دارد. نیم دیگر اقتصاد ما اقتصاد نفت، طلا و اورانیوم و... است که در اختیار دولت است. بیش از 60درصد جامعه در نیمه اقتصاد بخش خصوصی اشتغال دارند. در بخش اقتصاد دولتی، مردم کمتر شاغل هستند اما تمام تشکیلات دولت برای آن اقتصاد چیده شده است، به همین دلیل است که اقتصاد بخش خصوصی روزمره عمل می‌کند و هر روز سناریوهای کوتاه‌مدتی را تکرار می‌کند برای اینکه جایگاهی نیست که این اقتصاد بخش خصوصی را رصد کند در تمام ابعاد آن را به‌طور مداوم پیگیری کند. کدام وزارتخانه متولی نیمی از اقتصاد ما است؟ یک معاونت در یک وزارتخانه! کدام بخش از وزارتخانه‌های دیگر، این بخش مسکن را رصد می‌کند و مدل‌های مختلف را بررسی می‌کند. در بانک مرکزی کجا؟ در وزارت صنعت کجا؟ آیا همان کاری را که برای کشتی نفتی درنظر گرفته می‌شود و حتی تا مقصد اسکورتش می‌کنند، را برای بخش خصوصی انجام می‌دهند؟ بحث ما این است که مشکل مسکن در درون خودش نیست.

بانک مرکزی کاملا دراختیار دولت است و به‌شدت تولید نقدینگی می‌کند. بخش خصوصی هیچ نقشی در این قضیه ندارند و از سوی دیگر، سرمایه‌اش به‌طور مرتب در حال از بین رفتن است. باید دنبال کالای سرمایه‌ای باشد که خودش را حفظ کند. اینها نکاتی است که باید در اقتصاد کلان جست‌وجو شود. اما درباره اینکه آیا افت قیمت مسکن در آذر ماه، شروع یک دوره رکود است؟ از دیدگاه من خیر! اینکه ما با رصد کوچک آمار ماهانه بخواهیم درباره آینده مسکن نظر بدهیم، بسیار ساده‌لوحانه و عامیانه است. باید فکر کنیم که چه تغییری در بردارهای اصلی اقتصاد ما رخ داده است که دوباره داریم به سمت رکود یا رونق می‌رویم. براساس تمام بردارهایی که مطالعه کرده‌ایم، دیدگاه ما این است که بخش مسکن رشد خود را خواهد داشت و در سال 1400 هم احتمال جهش خطرناکی را در قیمت مسکن پیش‌بینی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۲۱ ۱۳

  اينجور کارشناس نما ها هستند که باعث بی ثباتی بازارها میشوند

 • ناشناس
  ۱۰۵ ۵

  پس ما که خانه نداریم باحقوق ۲۴۰۰ ت بااین تورم باید بمیریم چراکسی کاری نمیکنه

 • ناشناس
  ۱۰۷ ۸

  جهش خطرناک در ۱۴۰۰ مثل اینکه تا حالا جهش بی خطر بوده. متری ۵ بشه ۶۰ اصلا خطرناک نبود حالا فکر کنم خطرناکش از متری ۶۰ میشه ۶۰۰ .

 • بابک
  ۸۵ ۱۹

  این اقا همیشه نظراتش غلط بوده لطفا کلاس سایت خود را با مصاحبه با ایشان پایین نیاورید

 • ناشناس
  ۶۰ ۸

  از این هم خطرناکتر میشه

 • رضا
  ۶۶ ۲۱

  کجا گرون میشه من خودم 12 تا واحد دارم مشتری نیست دیگه همه سازنده شدن

  • علی
   ۲۱ ۲

   خوش به حال آقا رضا که 12واحد داره ما آرزوی 12متر و داریم

 • میتراقاسمی
  ۴۷ ۹

  باسلام اگه بانکهاسود پول. زیادکنن مسکن و قیمت ماشین همه نزول میکنن وپایین میاد واینطورسرسام آورقیمت ماشین مسکن بالانمیره چون این دو حالت شده سرمایه ای نه مصرفی ومامصرف کننده هادرحسرت چون سرمایه امان اجازه خرید هیچکدوم نمیده خوش به سعادت سرمایه داران

 • علیرضا
  ۵۹ ۱۶

  مسکن درسال 1400 سیر نزولی دارد 1 اقتصاد روان 2 برکشت به برجام 3 برکشت سرمایه داران به کشور

  • بزهان
   ۷ ۰

   این که گفتی مشخصات کشور سوئیس بود نه ایران

 • ناشناس
  ۶۲ ۱۰

  یکی از دلائل مهم گرانی مسکن مصالح ساختمانی واهن هست که وقتی دلار پائین باشه بطبع هزینه های ساخت نیز کمتر میشود.به نظرمن این سیگنالهایی که از طرف بعضی از اشخاص مبنی بر گران شدن خانه ارسال میشود از طرف کسانی هست که خانه های خالی زیادی دارند که روی دستشان مانده.

 • ناشناس
  ۲۲ ۶

  سلام به نظر من سرمایه گذار خارجی را برای داخل ممنوع کنید

 • ناشناس
  ۸۶ ۵

  رحم کنید،الهی عاملش بدترین عذاب دنیا رو بکشه

 • ناشناس
  ۶۸ ۵

  جلوی جهش بگیرید.نظر دادن کار راحتیه .پیشگیری کنید لطفا

 • ناشناس
  ۱۰۰ ۵

  خوشحال میشوید مسکن جهش پیدا کند ، خدا از روی زمین شما مسئولین و کارشناسان ... را پاک‌ نماید

 • سهیلاغمامی ما چه باید با این گرونی چه کنیم به فکر ما باشید این گرونی کنم بچه های ماراهم به جای
  ۵۰ ۴

  چرا چقدر حقوق میدهید که میخواهید کم کنید با این گرونی ما چه کنیم

 • ناشناس
  ۸۵ ۶

  خرید و فروش مسکن رفته کما!!! این بخر و بفروش ها، سرمایه شون راکد شده!!!! مثلاً دارند با این حرفها شوک وارد میکمند!!!!!
  آخه ۵۰ متر آپارتمان ته تهران بالای یک میلیارد تومن چه کسی میتونه بخره کخ
  حرف از جهش قیمت مجدد در 1400 میرنید؟
  خودتون به خودتون بفروشید! دلالی دست به دست!! دیگه مصرف کننده قدرت خرید نداره!
  لعنت به باعث و بانی هاش

  • محمدی
   ۵۸ ۹

   بله ایشون دلال بزرگی هستن

  • رضا
   ۴۱ ۷

   خود اين آقا دلال است مثلا با این حرفها داره شک وارد می کنه

 • علیرضا
  ۵۴ ۱۰

  سقوط ارزش ریال مهمترین عامل افزایش لجام گسیخته قیمت مسکن توسط مشتی فعال کاذب در بازار ملک است آنها بخاطر حفظ ارزش پولشان دراین بازار ورود می کنند اما از مصرف کننده های واقعی درآن خبری نیست ، سال آینده سال سقوط قیمت مسکن است جناب کارشناس لااقل آمار خریدوفروش املاک را در آذرماه مطالعه کنید
  جناب کارشناس

 • محمد
  ۷۳ ۴

  یه مسئول پیدا نمیشه که این دلالان مسکن را که تبلیغ گران شدن را میکنندمجازات کند وقتی طبق گفته بانک مرکزی فقط دو درصد مردم در حسابهایشان پول دارند کی میتونه مسکن بخره.ارزانی بیاورید ما نون شب نداریم

 • زهرا
  ۵۳ ۲

  خداوکیلی با این حرفا نمک رو زخم ما اجاره نشینها نپاشید...به فکر ما هم باشید

 • محمد
  ۵۱ ۸

  این اقا مطمئن باشین 10 تا اپارتمان داره که اینجوری حرف میزنه
  نه عزیزان قیمت مسکن در سال 1400 ریزش شدید داره

 • منصور
  ۴۲ ۵

  ایشون مثلا کارشناس چرا در این انتظار تورمی تاکید داره؟ دیگه توانی برای مردم نمونده بس کنید گرون میشه گرون میشه تون رو.

 • احمدرضا
  ۴۳ ۵

  این کارشناس محترم چند تا خانه خالی داره که انقدر نگران ارزان شدنش است

 • اشکان
  ۲۲ ۳

  فقط تبلیغ گرونی حالا از فردا مشتی بیکار و پول شروع به خرید ن

 • کامیار
  ۴۰ ۵

  پنجاه درصد هم قیمت کاهش پیدا کنه کسی پولشو نداره بخره دلال بازی بسه اینطرف چقدر از دلال ها پول گرفته که این حرفو میزنه

 • ناشناس
  ۳۳ ۶

  این‌آقا‌صددرصد‌کلی‌ملک‌واملاک‌داره،برای‌همین‌داره‌تبلیغ‌میکنه

 • علی بیگی
  ۳۴ ۲۱

  اگه واقعا به فکر ارزان کردن ماشین وخانه هستین این افغانیها رو بیرون کنید تاهمه چی ارزان بسه شغل زیاد بشه،نه سربازی میرن نه به فکر مملکت هستن چرا بیرونشون نمیکنیدتا ارزان بشه خانه ها،هزارجنایت روانجام میدن،کارکوچکشون قتله ،هبچ رحمی به ناموس ایران ندارن مگه پارتی اینها کیه که نمیتونن بیرونشون کنند

 • ناشناس
  ۱۹ ۶

  تورو خدا منو نخندونید

  • ناشناس
   ۲۲ ۱۴

   سلام افغان بردار ایران هست

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خداازسرتون نکذره من شش فرزند دارم همه مستاجربیکار کم درامدخودم یکخونه ۱۱۰متری دارم با سه پسرمجردکه بااین وضع نمیتونند ازدواج کننداون دنیا جواب خدا راچی میدید

 • سازنده مسکن
  ۳۶ ۶

  مطمئنم ایشون دلال تشریف دارندنه کارشناس،یکی نیست بهش بگه با کدوم پول مردم بیچاره بخرند .ظرف دوسال 500درصد تورم مسکن داشتیم سیر نمی شید چرا؟؟

 • ناشناس
  ۲۹ ۴

  به طور خلاصه این آقا بیت الله فعلا املاکش را نفروخته به خاطر همین یک تنه با روند بازار مبارزه می کنه . البته بازار راه خودش را می رود . با بررسی دوران رونق و رکود سالهای گذشته همه چیز عیان هست.

 • ماری
  ۳۳ ۵

  چندتا مجتمع تو گرونی خریدی داری تبلیغ میکنی واسه خودت

 • ش گوهری
  ۲۶ ۴

  رقابت شدیدی بین من وایشون هس برای کارشناسی کاملا سطحی وبه درد نخور بود تحلیل ایشون رشد جمعیت منفی داره میشه زمین فراوان مصالح ی کم دلار بیاد پایین ارزون تر بشه ساخت وساز جون میگیره مسکن 40 درصد افت داره مردم قدرت خرید ندارن میرن خودشون ساخت وساز میکنن

 • محمد
  ۱۹ ۷

  این چرندیات و بشنویدولی باور نکید

 • ناصر
  ۲۷ ۵

  این آقا احتمالا هزار واحد آپارتمان داره، دوست نداره قیمت ملک بیاد پایین،

 • سعید
  ۲۱ ۵

  بیشترین تورم ده سال اخیر متعلق به مسکن بوده
  که باعث رکود این بخش اقتصادی نیز شده، خطر دیر تشخیص دادی آقای کار نشناس

 • Þ
  ۱۸ ۵

  کی از شما نظر خواست لطفا

 • ناشناس
  ۲۶ ۵

  تومنطقه ما تادلتون بخواد آپارتمان نوساز خالی وجودداره برای فروش .کومشتری .این چندماه که قیمتها بالا رفتن فقط دلالها بابورس بازی قیمت مسکن رابالا بردن.

 • ناشناس
  ۲۶ ۶

  گول این کارشناسهای این چنینی رانخورید.مصرف کننده مسکن بااین نرخهای نجومی وجودنداره...

 • عدالتخواه وجانباز
  ۲۳ ۷

  اصلاً نظرت را قبول ندارم، افت قیمت پنجاه درصدری به همراه رکود، خواهیم دید

 • هم وطن
  ۲۶ ۸

  انشاالله مسکن ارزان میشه سزای گرانفروشی نخریدنه

 • آناهید
  ۲۴ ۶

  دیگه هرچی خوردید بسه تمام هیچکس مسکن نمیخره همه خونه ها مونده رو دستتون ...اقای کارشناس اینقدر ذوق میکنی به گرونی تکلیف ما مستاجرها چیه با چند تا بچه خدا ازتون نگذره

 • ناشناس
  ۱۲ ۵

  سلام هیچی ارزون نمیشه خیال همگی راحت ارزون بشه یا گرون قشر ضعیف ضعیفه یادتون باشه

 • حسن
  ۱۱ ۴

  میشه شما در مورد مسکن اظهار نظر نفرمایید!!!

 • ناشناس
  ۱۰ ۳

  تا دولت مسول بی تدبیر کارشناس با سواد باشد با این روش سفره جیب مردم را غارت می کنند بس کنید دروغ کوه هاکه سر پناه مردم را گرفتید خجالت بکشید بس کنید

 • امیر حسن
  ۱۲ ۳

  تا دولت روحانی نشسته که آمریکایی یه کاری برای مردم انجام بدن همین آش و همین کاسه است ، افزایش قیمت مسکن مهمترین عاملش عدم ساخت و ساز جدید هست ، افتخار این دولت هم که به گفته ی خودش نساختن حتی ۱ متر مسکن برای مردمه، دست بردارید از آمریکا بچسبید به ایران

  • حمیدرضا
   ۹ ۱۰

   قبل از عید حتما خرید کنید

 • ناشناس
  ۱۰ ۶

  خودیارودلاله چرت میگه قیمت بده بالا

 • کریمی
  ۱۵ ۳

  این خودش از همون دلالهاس خدا از زمین برداره دلالارو که باعث بدبختی مردم شدن

 • علی
  ۱۶ ۶

  باید تو دهن این کارنشناس ها زد

 • ناشناس
  ۱۲ ۶

  فقط یه دلال اینطور کارشناسی میکنه

 • ناشناس
  ۱۰ ۴

  بی کیفیت ترین زندگی وبالاترین قیمت مسکن نسبت به درآمد دردنیا را داریم

 • منصور
  ۱۱ ۶

  آقای رئیسی توخدا اینها مجازات کن

 • علی
  ۱۱ ۴

  صاحب کار من .حاضره نصف قیمت ملکشو رد کنه .نمیتونه .جناب کارشناس .این یعنی چه ؟!

 • ک ق
  ۱۲ ۴

  این آقا قیافش به کارشناس نمیخوره فقط یه آپارتمان ۶۱ متری داره رو دستش مونده داره جوسازی میکنه،بازار رفت تو رکود سنگین وکاهش،قیمت مخصوصا ۱۴۰۰

 • ناشناس
  ۹ ۳

  بابا الکی توهم نده به مردم که گرون میشه

 • سیدقدیر
  ۱۴ ۳

  علت گرانی مسکن خوددولت،به تحریم هم ربطی ندارد.

 • ناشناس
  ۱۱ ۴

  همین شماها و دیگر مسئولین با گفتن این حرفها گرانی وتورم ایجاد میکنید

 • محمود
  ۳ ۴

  واقعا که .بر ن.م بخندید

 • ناشناس
  ۱۴ ۶

  فقــط دوتا قانون مستحکم میخواد یکی هر کدملی یک خانه یعنی اگر کسی خونه دوم یا سوم داره باید نصفشو مالیات بده و دومیش اینکه هرسند تازه ای که خرید و فروش میشه تا ده سال نشه دوباره بنام کس دیگری زد و معامله بشه یعنی دلال بازی تموم براحتی قیمت ملک شصت درصد دیگه کاهش پیدا خواهد یافت

 • همین.کسانی.که.این..حرفها.را.میزند.علت.گرونی.میشه.
  ۶ ۲

  ههین

 • ناشناس
  ۱۲ ۵

  بالا رفتن قیمت مسکن چند علت دارد و به راحتی توسط دولت قابل کنترل است. یکی املاکی ها هستند بخاطر کمیسیون بیشتر دائم در حال بالا بردن قیمتها هستند دوم دلالها .که بین خودشان خرید و فروش می کنند.

 • ناشناس100
  ۹ ۳

  حالا چند بار شده که با کاهش قیمت تو ایران، مواجه بشیم!؟ نهایتا از متری 20 تومن میشه 19.999...اینها دیگه راهشو پیدا کردن

 • ناشناس
  ۱۵ ۴

  دلال خانه را می خرد ۲ میلیارد . سر ماه می فروشد ۵ میلیارد . دلال بعدی بعداز یکی دو ماه می فروسد۱۲ میلیارد و بعدی ۲۰ و بعدی ۵۰و...نه کنترلی ونه نظارتی از طرف دولت.

 • Z
  ۱۵ ۴

  صددرصدخوش یکی ازدلالهای مسکن هست نه کارشناس مسکن ازاین جهش بیشترپیداکنه خیلی خنده دارهست الان کسی قدرت اجاره کردن هم نداره چه برسه بخواد بخره حالا هم که میخواد بالاتر بره فکرکنم این به اصطلاح کارشناس نما تواین مملکت زندگی نمیکنه که داره اینجوری حرف میزنه

 • ناشناس
  ۹ ۲

  ولله بخدا ماخونه نداریم تازه اومد با حقوق بازنشستگی شوهرم که ۲ملیون هشتصدتومن میگیره خونه تهیه کنیم که شکرخدا به لطف دولت تدبیروامید دیگه امیدم ازهمه جاقط شد وخونه شده جن ما بسم الله

 • کارگر
  ۹ ۵

  این آقا خودم مسکن زیاد خریدِ. میترسه قیمت ها سال بعد سقوط کنند و سکته رو بزنه

 • محمد بخشی
  ۸ ۲

  آره کارشناس جونم تو و امثال تو میتونید قیمت رو تا 10 برابر بالا ببرید.مملکت هم که در بی نظارتی در گینس رکورد داره. بتاز ای سمندر...

 • محمد
  ۳ ۵

  راست میگه بنده خدا داره مردم واسه گرونی اماده میکنه

 • روژان
  ۳ ۱

  سلام عجب صبری خدا دارد

 • احمد
  ۷ ۳

  حرف مفت میزنه مردک خاءن معلوم نیس از کجا خط میگیره

 • ناصر
  ۵ ۲

  وقتی کارمند وکارگر وجوانی که تازه ازدواج کرده باحقوق ودرامدش نمیتونه الان هیچ خونه ای بخره، پس خریداران مسکنی که هنوز گرونتر میشه چه کسانی هستند.
  احتمالا دلالان بین خودشون خرید وفروش می کنند

 • مرادیان
  ۴ ۱

  مگه تو این دو سال سیر نزولی داشته خبر نداریم اپارتمان ۸۵ متری که دقیق دو سال پیش ۱۵۰ میلیون بوده الان بعد دو سال فیمتش شده یک میلیارد و پنجاه واقعا شرم اوره بعد حداکثر وام مسکن زوجین ۱۶۰ تومنه

 • قادر*
  ۶ ۳

  سلام یه سوال کی دیده تاالان چیزی گرون بشه بعدبیادپایین سابت شایدبمونه ولی پایین نمیاد خداکنه پایین بیادماهم خونه دارشیم

 • رضاپور
  ۵ ۱

  زدن همین حرفها باعث میشه قیمت خونه بالاتر میره مردم منتظرن یک چیزی بشنون قیمت رو بالا ببرن

 • علی
  ۳ ۲

  بیتی جون کجای کاری به دنبال چه میگردی

 • مریم
  ۶ ۲

  جهش کنه وقتی پول نیست مشتری نیست فازتون چیه

 • ناشناس
  ۷ ۲

  نشد یه دفعه این آقای انبوه ساز از افزایش و جهش نجومی نگه ' چون از این جهش نجومی ایشون نجومی پولدار میشه

 • ناشناس
  ۸ ۲

  باباجون خیلی تابلو نظر دادی یاخودت بساز بندازی یا رابطه داری یا نفعی از تورم میبری

 • ناشناس
  ۳ ۱

  خوب بدرک

 • علی راد
  ۱ ۱

  هرکی تو ایران حرفی میزنه همه زود میرن اون چیز و می‌خرن

 • ناشناس
  ۲ ۳

  مسکن رشد افسار گسیخته ای داشته و باید اصلاح قیمتی کند .

 • رضا
  ۴ ۱

  قیمت املاک در کشور افزایش خواهد یافت بدلیل پایین بودن ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی و با ورود سرمایه گذاری خارجی در ایران افزایش قیمت املاک حتمی است نمونه بارز قیمت املاک در اهواز

 • ناشناس
  ۲ ۳

  اگه حتی یک درصد به فکر مردم هستید از این حرفها نزنید که واقعا دیگه ظرفیت مردم خیلی وقت پیش پر شده و مردم از مسئولان فقط انتظار ارزانی دارند نه گرانی مجدد

 • ناشناس
  ۰ ۲

  یکی نیست جلوی حرف زدن اینو بگیره که بیشتر از این به مردم استرس نده؟

 • علی
  ۲ ۳

  درمسکن رکود بسیاربسیارشدید حکم فرماست وتاسال ۱۴۰۲وجوددارد وجهش قیمتی نداریم

 • ناشناس
  ۰ ۴

  خدا ازتون نگذره آقایون کارشناس الکی ..به جای این که فکر مردم بی خونه مثل ما باشید با حرفای بیخودی سعی دارید قیمت خونه رو بالا ببرید مگه از خدا و قبر و قیامت نمی ترسید. جوابتون با اون دنیا با خدا

 • حسنی
  ۰ ۴

  به حرف این کارشناسان مزخرف نگاه نکنید اینا طرفداران کسانی هستند که طمع زیادی داشتند خونه ها دستشان مونده یا اینکه این کار شناس احتمال زیاد دلار مسکن باشد ...خیلی متاسفم

 • سین
  ۱ ۴

  تو شهر کوچک ما ک خیلیا ک یکم پول داشتن زدن تو کار ساخت و ساز نمدونم اینهمه آپارتمان رو کی و با کدوم پول قراره بخرن

 • ناشناس
  ۱۰ ۰

  حدود۷۰درصد قیمت تمام شده آپارتمان در شهرای بزرگ زمین و ملک کلنگی هست...دنبال چیز دیگه یی نگردید...هزینه ساخت و ناظر و پروانه و انشعابات عددی نیست در مقابل قیمت زمین و کلنگی...