کد خبر 488835

افزایش مبادلات اقتصادی؛

راه آهن خواف - هرات را بیشتر بشناسید

راه‌آهن خواف – هرات ۲۲۵ کیلومتر طول دارد که ۷۸ کیلومتر آن در خاک ایران و ۱۴۷ کیلومتر آن در خاک افغانستان قرار دارد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  میزان، امروز با حضور روسای جمهور ایران و افغانستان، راه‌آهن خواف- هرات به صورت ویدئو کنفرانسی به بهره‌برداری رسیدکه در پی آن برای نخستین بار ارتباط ریلی دو کشور ایران و افغانستان برقرار می شود.

راه‌آهن خواف – هرات ۲۲۵ کیلومتر طول دارد که ۷۸ کیلومتر آن در خاک ایران و ۱۴۷ کیلومتر آن در خاک افغانستان قرار دارد. احداث خط ریلی خواف- هرات در قالب چهار قطعه از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است.

در این زمینه بخوانید:

آیین بهره‌برداری از راه‌آهن خواف – هرات +عکس

 

سه قطعه از این مسیر به طول ۱۴۰ کیلومتر در تعهد ایران به صورت یک خطه ساخته شده است و ۸۵ کیلومتر باقی مانده در تعهد افغانستان است.

این مسیر ریلی، شهر هرات در غرب افغانستان را به شهر خواف در خراسان رضوی و از این طریق به شبکه ریلی ایران متصل می‌کند.

راه‌آهن خواف- هرات تکمیل کننده اتصال ریلی چین، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، ایران و سپس خلیج فارس و اروپا از مسیر ایران است.

با تکمیل و بهره برداری از این خط پیش بینی می‌شود سالانه ۳ میلیون تن صادرات و واردات کالا و یک میلیون ‌و هفتصد هزار تن ترانزیت در این مسیر انجام شود. همچنین افزایش مبادلات اقتصادی بین دو کشور، انتقال ترافیک جاده‌ای به ریل، انتقال موادخام معدنی از معادن خواف و سنگان به ایران به منظور فرآوری و صادرات امن از طریق خاک ایران و آب‌های جهانی از طریق بندر چابهار از دیگر مزیت‌های اقتصادی این مسیر ریلی است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر