کد خبر 473377

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد؛

دسترسی به بازار ترانزیتی ۳۵میلیون‌تنی با تکمیل زیرساخت‌های ریلی

مدیرعامل شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: با تکمیل زیرساخت‌هایی نظیر خط ریلی خواف ــ هرات، ایران به بازار ۳۵میلیون‌تنی در حوزه ترانزیت دست می‌یابد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، سعید رسولی اظهار کرد: موقعیت ژئوپولیتیک و استراتژیک یکی از امتیازات اساسی و منحصربه‌فرد ایران است که کشورمان را به شاهراهی حیاتی برای معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل کرده است، از این رو باید از این موهبت و ظرفیت، حداکثر استفاده را ببریم.

وی با بیان این که با زیرساخت‌های موجود، ظرفیت 18 میلیون تن ترانزیت در منطقه وجود دارد، افزود: اکنون بخش زیادی از این ظرفیت از طریق دریا جابه‌جا می‌شود و در تلاشیم سهم بیشتری را به ریل اختصاص دهیم. با گسترش زیرساخت‌ها از جمله، پروژه‌های ریلی خواف ــ هرات، چابهار ــ زاهدان و شلمچه ــ بصره، ما به یک بازار 35میلیون‌تنی در منطقه دست پیدا می‌کنیم و باید تلاشمان را برای افزایش سهم ریلی، بیشتر کنیم.

وی ادامه داد: این محور ریلی از پتانسیل حدود دو میلیون تن ترانزیت برخوردار است؛ البته بیش از سه میلیون تن بار داخلی داریم که از طریق کامیون حمل می‌شود و این میزان نیز می‌تواند به شبکه ریلی جذب شود. با گسترش شبکه ریلی در کشور افغانستان، قطعاً این ظرفیت به‌‌‌صورت تصاعدی افزایش پیدا خواهد کرد و ما می‌‌‌توانیم به بازارهایی بسیار بزرگتر در مبادله بار دست پیدا کنیم، به‌‌‌خصوص با توجه به اینکه بزرگ‌ترین معادن افغانستان در قسمت غربی این کشور قرار دارد و برای صادرات می‌توانند از ظرفیت خط ریلی خواف ــ هرات استفاده کنند و بارهای صادراتی و معدنی خود را به خلیج فارس و یا بندر اقیانوسی چابهار برسانند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: در ارتباط با بخش مسافری نیز مراوده دو ملت ایران و افغانستان زیاد است و اکنون به‌صورت هفتگی دو پرواز بین هرات و مشهد برقرار است و مسافران زیادی نیز از طریق شبکه جاده‌ای به دو کشور تردد می‌کنند. مسئولان افغانستان نیز بر ظرفیت بالای مسافر در این بخش تأکید دارند و ابراز امیدوار می‌کنند با راه‌اندازی خط جدید ریلی، این ظرفیت به بخش ریلی جذب شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر