کد خبر 454851

با اعطای وام ودیعه به مستاجران؛

اجاره‌بهای مسکن ارزان می‌شود

نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران، گفت: درحالی که بازار اجاره به واسطه اجرای مصوبه تعیین سقف قیمت‌ها آرام شده است، رونمایی از برنامه دوم دولت برای اعطای وام ۵۰میلیونی به مستاجران یک بار دیگر باعث تقویت ثبات و بازگشت آرامش به بازار اجاره‌بها شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، برنامه دولت برای توانمندکردن مستاجران با اعطای تسهیلات اجاره روز چهارشنبه رونمایی شد و رییس‌جمهوری در جلسه هیات دولت خبر داد که مقدمات پرداخت ودیعه اجاره از هفته پیش رو فراهم می‌شود.

این وام که برای مستاجران تهرانی ۵۰ میلیون تومان، برای مستاجران شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان است با نرخ سود ۱۳ درصدی تعیین شده است، اقساط ماهیانه ندارد و مستاجران فقط سود ۱۳ درصدی را به صورت ماهیانه به بانک پرداخت می کنند، وام به حساب مالک واریز می‌شود و پس از پایان قرارداد، اصل مبلغ به بانک برگردانده می‌شود.

 این وام البته شامل مستاجرین واحدهای لاکچری و لوکس نمی‌شود و اجاره نشین‌ها در تهران باید صاحب خانه‌های تا ۷۵ متر و البته کد رهگیری ثبت شده باشند. مستاجران در سایر شهرها نیز با خانه زیر ۹۰ متر مشمول دریافت این وام خواهند شد.

«حسام عقبایی» روز جمعه در خصوص تخصیص وام اجاره و تاثیر آن بر بازار ، گفت: تنظیم‌گری دولت در بازار اجاره توانسته تا حدود زیادی جو روانی را کنترل و از رشد قیمت‌های اجاره در تیرماه جلوگیری کند. دولت با ارائه تسهیلات بانکی به مستاجران درصدد جبران خلاء پولی و تطبیق شرایط مالی مستاجران با نرخ تورم است. تا آنجا که از همان لحظه‌ای که اعطای قطعی وام به مستاجران و رقم آن اعلام شد تا امروز تاثیر مثبتی در بازار اجاره داشته و یکبار دیگر جلو رشد جهشی را در ابتدای مردادماه گرفته است.

نایب رییس اتحادیه املاک تهران، گفت: اکنون مصوبه تعیین سقف اجاره بها در حال اجرا است، بسیاری از مستاجران که برای تمدید قراردادهای خود به بنگاه‌های املاکی مراجعه می‌کنند به موجران می‌گویند باید سقف افزایش را رعایت کنند که اثر مثبتی بر بازار اجاره و مقابله با پیشنهادات فضایی مالکان داشته و قیمت‌ها را کنترل کرده است.

عقبایی گفت: اکنون به عنوان طرحی مهم برای کنترل بازار اجاره به دهک‌های متوسط و پایین کمک می‌کند تا بتوانند از پس قیمت‌ها بربیاند.

وی با بیان اینکه شرایط مستاجران طوری است که دولت مجبور به اتخاذ برنامه‌های فوری برای تنظیم‌گری بازار اجاره بود، گفت: توقع داریم اعطای«وام اجاره» ادامه دار باشد و تنها برنامه دولت فعلی نباشد. در بودجه کشور به آن نگاه شود و تبدیل به سیاست کلان شده و همچنین جامعه آماری گسترده‌تری را تحت پوشش قرار دهد و فقط شامل یارانه بگیران نشود.

نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران، افزود: دولت در دوران کرونا توانست طرح های حمایتی خود را برای مستاجران عملیاتی کند ما امیدوار هستیم در پسا کرونا نیز این طرح ها توسط مجلس به مصوبه تبدیل شود، مالکان نتوانند تا هر مبلغی روی اجاره بها بکشند و اعطای تسهیلات کمکی به مستاجران ادامه دار باشد.

به گفته عقبایی درمان اصلی بازار اجاره تولید مسکن استیجاری است و آن موقع می‌توان برنامه تسهیلات اعطایی را متوقف کرد.

وی توضیح داد: اجاره نشینی در دهه‌های اخیر روز به روز افزایش یافته است در حدی که در دهه ۹۰ نسبت به دهه ۸۰ و در دهه ۸۰ نسبت به دهه ۷۰ شاهد رشد اجاره نشینی بودیم. میزان اجاره نشنی سیر صعودی داشته تاجایی که بیش از ۴۰ درصد از مردم تهران مستاجر هستند.

عقبایی گفت: نرخ تورم عمومی کشور در فرودین ۹۹ که کشور تعطیل بوده ۳۰ درصد اعلام شد. اما رشد حقوق کارمندان کشوری و لشکری بین ۱۵ تا ۲۲ درصد است که عمده مستاجران ما را تشکیل می‌دهند بنابراین جمعیت مستاجر کشوری نمی‌توانستند به تورم برسند و مجبور شدند یا محلات زندگی خود را تغییر دهند و یا به واحدی با متراژ کمتر پناه ببرند؛ در این شرایط  برنامه‌های موقت دولت توانست این عقب ماندگی را تا حدود زیادی جبران کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر