کد خبر 453472

پرداخت وام ودیعه مسکن از مرداد؛

سود وام ودیعه مسکن چقدر خواهد بود؟

درحالی رئیس جمهور دیروز دستور پرداخت وام ودیعه مسکن به مستأجران را از مرداد صادر کرده که گمانه زنی های متعددی درباره مبلغ این وام و نرخ سود آن مطرح شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، روز گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری در گفت وگوی تلفنی با وزیر راه  و شهرسازی با تاکید بر اختصاص وام ودیعه مسکن به مستاجران از ماه آینده (مرداد 99)، اظهار کرد: طرح تسهیلات ودیعه اجاره مسکن که پیش از این قرار شده بود با هماهنگی بانک مرکزی آماده شود، برای بررسی، به جلسه روز یکشنبه ستاد هماهنگی اقتصادی ارائه شود.

وی تصریح کرد:سرعت بخشی بانک ها برای اختصاص وام ودیعه مسکن به مستاجران نیازمند مساعدت ضروری است.

در جریان این گفت وگو مقرر شد این طرح با اولویت تهران و هفت کلانشهر در مردادماه برای مستاجرانی که در این دسته بندی واقع شده و قرارداد آنها رسمی و متراژ واحد مسکونی آنان طبق الگوی مسکن است، آغاز شود.

بر اساس گزارش های میدانی نرخ اجاره بهای مسکن امسال در مقایسه با سال گذشته تقریبا دو برابر شده است. قسمت بد این ماجرا برای مستأجران، اصرار مالکان برای دریافت اجاره ماهانه و خودداری از گرفتن پول پیش (رهن) است. در این وضعیت نابسامان بازار اجاره مسکن، ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا مصوب رده که نرخ اجاره بها در تهران، کلانشهرها و سایر شهر به ترتیب فقط 25، 20 و 15 درصد افزایش یابد.

در این شرایط گمانه زنی ها درباره مبلغ وام ودیعه مسکن مستأجران که قرار است به مالکان پرداخت شود، داغ شده است.  چندی پیش محمود محمودزاده در این باره گفته بود: وام ودیعه مسکن به کسانی پرداخت می‌شود که بر اساس قانون ساماندهی و تولید مسکن، فرم ج آنها سبز باشد، یعنی از تسهیلات دولتی بخش مسکن استفاده نکرده باشند.

وی تصریح کرد: در تسهیلات ودیعه مسکن، مستأجران فقط سود این تسهیلات را به بانک باز پس می‌دهند.

گفته می شود وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد پرداخت وام ودیعه 30 تا 40 میلیون تومانی را به بانک مرکزی ارائه کرده است. فارغ از اثر گذاری کم این مبلغ، سود این تسهیلات که مستأجر باید آنرا پرداخت کند می تواند به چالشی برای برنامه وزارت راه و شهرسازی تبدیل شود.

بر اساس شنیده ها سود این وام احتمالا 18 درصد است، البته چنانچه این وام از محل مبلغ در نظر گرفته شده برای کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا تامین شود سود آن 12 درصد محاسبه خواهد شد.

برای یک وام حدود 35 میلیون تومانی که قرار باشد یک سال در اختیار موجر قرار بگیرد مستاجر باید حدود 3.5 میلیون تومان سود با نرخ 18 درصد به بانک پرداخت کند. جزئیات و نحوه پرداخت وام ودیعه مسکن هنوز مشخص نیست، اما با توجه به برنامه های 7 سال اخیر دولت در حمایت از مردم، خیلی نمی توان به اثرگذاری این برنامه نیز  امیدوار بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناهید
  ۰ ۰

  خدا خیرتون نده

 • نرگس
  ۰ ۰

  کاش وام به خود مستاجر داده میشود تا اقساتش پرداخت می کرد تا آخرش برای خودش میشد خیلی خوب میشد

 • ط
  ۵ ۱

  بانکها سود۱۳درصدمیدن به پول ملت بعدرییس جمهورسود۱۸ درصد برا یکسال اجاره میخوادبگیره کجای این عمل اسلامیه؟؟؟

 • ناشناس
  ۹ ۰

  خاک توسر دولتهای مابشه بجای گره بازکردن ازمشکل ملت گرههااضافه میکنن الهی کرونابگیرن انشاألله الان بخاطرتورم وکمی درآمد تغذیه ملت خرابه کرونا شدیدتر نشده بدن ملت ضعیف شده بخاطرکمبود ویتامینها وموادغذایی... ظلمشون الهی بریزه تویقه خودشون

 • مریم بیدی
  ۰ ۰

  به مستاجران زمین رایگان بدهند . متراز کم هم باشه با وام قرص الحسنه بلند مت بدهند و بسیح سازندگی برای ساخت خانه انها کنند . من به فکر خواهرم برادرم و فرق نمیکننه تمام خواهر و برادران این اب و خاک وطنم که مستاحرند ناراحتنم امیدوام انها هم صاحبخانه بشند به یاری خدا .

 • از نزول بدتره که
  ۸ ۱

  نزول خورا

 • اسماعیل
  ۰ ۰

  سلام اگر واقعن فکر مستاجر ین هستین در شیراز اینقدر خانه خالی هست که به هر نفر مستاجر واگذار کنین زیاد هم میاد این طرح هم صاحب خونه پ لدارتر ومستاجر بیچارهتر میشه

 • اسماعیل
  ۰ ۰

  فردی ۵۸ ساله هستم داری دو فرزند هنوز نتوانستهام با درامدی که داشتم سر پناهی از خودم داشته باشم لطفا بررسی کنید وامداد رسانی کنید ممنون میشوم یک بار هم اقدام به خرید کردم ولی بانک مسکن شیراز کاری به سرم اورد وتوقیفش کرد وفروخت به اقوام خودش

 • سعید
  ۰ ۰

  واقعأ خنده داره .مستأجر سود ۱۸٪به بانک بذهد ..کدام خری این طرح داده.از این حکومت انتظار کمک به ملت نیست

 • ناشناس
  ۰ ۰

  کاری نکنید با دادن این وام صاحبخونه ها اجاره ها رو بیشترکنن .چرا ۱۸ درصد این چ وام حمایتی هستش؟اگه حمایتی ۱۸ درصد نباید بتشه.مردم ازکدوم درامد به پرداخت این وام بپردازن .ی کم به فکر مردم باشین .

 • ناشناس
  ۶ ۰

  به زبان ساده تر بگین دولت میخواد نزول بده به مردم

 • ملت تو سری خور
  ۴ ۰

  دولت میخواد نزول بده بهمون هه

 • شایان
  ۰ ۰

  درود...
  یعنی خوشم دولت به جای اینک یک پولی به مردم بده یکم از بدبختیشون کم بشه میخواد از وضعیت مردم سو استفاده ام بکنه و به جای اینک مبلغ وام رو به مردم بده ک دردی ازشون دوا بشه و پولشو جز به حز بگیره قصد داره نزول پول بگیره پولشم برگردونه....ماشالله مردمم آخ نمیگن و مطمینم همین مردم میرن برای گرفتم همین نزول.... واقعا خیلی ممنون از دولت مردان

 • بهلول
  ۱ ۰

  وقتی دولت اصلاح طلب با پرداخت وام ودیعه مسکن و مشاغل آسیب دیده کسب درآمد می کند!!!
  به نظر من این وام ها ارزش گرفتن نداره