کد خبر 448176

کوچ اجاره‌نشین‌ها به حاشیه قبرستان؛

پشت‌بام‌ها شبی ۵۰هزار تومان اجاره داده می‌شوند!

با وخیم‌شدن وضعیت معیشت خانوار به سبب افت درآمد و افزایش تورم و گرانی، اقلام دیگر نیز با رشد درخور توجهی روبه‌رو شده‌اند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، مسکن، یکی از مواردی است که همتای گرانی‌ها، افزایش داشته و جامعه با افزایش درصد اجاره‌نشینی روبه‌رو شده است؛ علاوه بر اینکه بسیاری از مردم، به دلیل افزایش نرخ اجاره، مجبور به حاشیه‌نشینی یا سکونت در شهرهای اقماری شده‌اند. در این حالت، خانوارها، پله‌پله از هر سطح درآمدی، به پایین آمده و به‌روشنی با افزایش درصد حاشیه‌نشینی و سکونت در بافت‌های فرسوده روبه‌رو شده‌ایم. هرچند آمار دقیق قابل استنادی از سال 1396 به این سو، در این زمینه وجود ندارد و آمارهای اعلامی نیز تنها گمانه‌زنی است، اما بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه مسکن، خبر از گسترش «سکونت‌ در حاشیه آرامستان‌ها»، «پشت‌بام‌خوابی» و «مغازه‌خوابی»، به‌ویژه در بین کارگران می‌دهند. اجاره هر شب خوابیدن زیر آسمان هم از سال گذشته تا امسال، 25 هزار تومان افزایش یافته و به گفته علی نوذرپور، شهردار منطقه 22، به 50 هزار تومان رسیده است؛ اتفاقی که تأییدی بر شیوه «بدمسکنی» در کشور به شمار می‌رود.

خط فقر مسکن مشخص شود

ناصر ذاکری، پژوهشگر حوزه مسکن با اشاره به گسترش پدیده بدمسکنی در ایران می‌گوید: «بدمسکنی یا فقر مسکن را می‌توان وضعیتی دانست که یک خانوار ناگزیر از اقامت دائم در خانه‌ای فاقد حداقل امکانات ایمنی و رفاه باشد. فقر مسکن ارتباط نزدیکی با مفهوم فقر دارد. یک خانوار گرفتار فقر طبعا به دلیل داشتن درآمد اندک، ناگزیر از حذف برخی موارد هزینه یا کاستن از هزینه‌های ضروری زندگی خویش است. ازاین‌رو می‌توان انتظار داشت میزان شیوع وضعیت‌هایی مانند فقر مسکن، فقر آموزش و بهداشت و سوءتغذیه رابطه نزدیکی با میزان گستردگی فقر در یک جامعه داشته ‌باشند».

ذاکری با بیان اینکه حداقل امکانات ایمنی و رفاه واحد مسکونی را می‌توان «خط فقر مسکن» نامید، می‌افزاید: «اصل 43 قانون اساسی بر تأمین نیازهای اساسی از‌جمله مسکن تأکید کرده ‌است و قبل از آن، اصل 31 داشتن مسکن متناسب با نیاز را حق هر فرد می‌داند و دولت را موظف به فراهم‌کردن زمینه تحقق این مهم می‌کند. با عنایت به این دو اصل، شناخت ابعاد بدمسکنی به‌منظور برآورد حدود تعهد دولت امری ضروری است».

وزیر سابق راه و شهرسازی در شهریور سال 96 تعداد افراد گرفتار معضل بدمسکنی را 19 میلیون نفر (هشت میلیون نفر در بافت فرسوده شهری و 11میلیون نفر در حاشیه شهرها) اعلام کرده بود که این آمار به زمان تدوین طرح جامع مسکن در سال 1393 بازمی‌گردد. با توجه به افت جدی قدرت خرید و معیشت خانوار، بسیاری از کارشناسان معتقدند حاشیه‌نشینی و بدمسکنی در کشور به ارقامی بیش از 19 میلیون رسیده است. چندی پیش، محمدرضا محبوب‌فر، عضو انجمن آمایش سرزمین ایران، گفته بود میزان حاشیه‌نشینی در کشور به 38 میلیون نفر رسیده که از این تعداد، 7.6 میلیون نفر در نزدیکی آرامستان‌ها زندگی می‌کنند. هرچند این آمار به گفته تحلیلگران، قابل استناد نیست؛ زیرا بررسی جامعی از سال 1393 تاکنون صورت نگرفته، اما افزایش بدمسکنی در کشور مورد تأیید همه کارشناسان است.

در‌عین‌حال، منطقه 22 تهران نیز با پدیده «پشت‌بام‌خوابی» روبه‌رو است که روز به روز کارگران بیشتری درخواست اجاره آن را دارند. سال گذشته رقم اجاره این پشت‌بام‌ها‌ 25 هزار تومان بود و اکنون به 50 هزار تومان افزایش یافته است.

ذاکری در این زمینه به نکته مهمی اشاره می‌کند: «دولت مانند یک بنگاه اقتصادی، ناگزیر از برآورد میزان بدهی‌ها و تعهدات خود و تدوین برنامه زمان‌بندی‌شده برای ایفای این تعهدات است. نبود اطلاعات پایه در این مورد را می‌توان نشانه بی‌اعتنایی دولتمردان به پرونده فقر مسکن و عدم‌ تعهدشان به تسویه این بدهی دانست».

مصادیق بدمسکنی چیست؟

او با اشاره به مصادیق بدمسکنی می‌افزاید:‌ «استفاده از مصالح نامرغوب و ناایمن مانند آلونک، کپر و حلبی‌آباد و همچنین واحدهای مسکونی‌ای که خارج از ضوابط شهری، بدون‌ رعایت طرح تفصیلی و در حاشیه شهرها هرچند از مصالح بهتر و باکیفیت‌تر ساخته ‌می‌شوند، مصداق بدمسکنی تلقی می‌شود. باید مناطقی از شهرها را هم که با عنوان بافت فرسوده شهری شناسایی می‌شوند، یا حداقل بخش بزرگی از این مناطق را نیز جزء مصادیق بدمسکنی تلقی کنیم؛ زیرا ساختمانی که چند دهه از عمرش گذشته، به دلیل فرسودگی، حداقل ایمنی و امکانات رفاهی را نیز ندارد».

به گفته او، درحال‌حاضر بیش از 30 درصد کل واحدهای مسکونی کشور عمری بالای 25 سال دارند. در این رابطه، بسیاری از ساختمان‌هایی که در قالب مسکن مهر ساخته شده‌اند، به دلیل تلاش برای کاهش هزینه ساخت، متهم به فقدان ایمنی لازم هستند.

این پژوهشگر با بیان اینکه «مشترک یا کوچک‌بودن سرانه فضای مسکونی» یکی دیگر از مصادیق بدمسکنی است، تصریح می‌کند: سکونت دو یا چند خانواده در یک واحد مسکونی یا سکونت یک خانواده پرجمعیت در واحد مسکونی با متراژ کم، به‌گونه‌ای که اتاق کافی در اختیار اعضای خانوار نباشد، حتی اگر ساختمان از نظر مصالح و شیوه ساخت فاقد ایراد باشد نیز باید از مصادیق بدمسکنی تلقی شود. در سرشماری سال 95، تعداد خانوارها از تعداد واحدهای مسکونی 1.366.000 مورد بیشتر بوده‌ و از کل واحدهای مسکونی در حال‌ استفاده، 114 هزار واحد هرکدام پذیرای سه یا چهار خانوار و حتی بیشتر بوده‌اند. به بیان دیگر، بیش از دو میلیون خانوار، یعنی نزدیک به 8.5 درصد از کل خانوارهای کشور، تجربه زیستن در یک واحد مسکونی به صورت اشتراکی و غیرمستقل را دارند. از سوی دیگر، در همین سال 31.4 درصد واحدهای مسکونی در حال ‌استفاده مساحتی کمتر از 75 مترمربع داشته‌اند؛ این در حالی است که متوسط مساحت واحدهای مسکونی در حال ‌استفاده در سال 95 در دامنه 90 تا صد مترمربع قرار داشت».

ذاکری به شاخص «افزایش درصد اجاره‌نشینی» به‌عنوان یکی دیگر از مصادیق اشاره کرده و می‌افزاید: «از سال 1397 به این سو، با رشد درخور توجه درصد اجاره‌نشینی روبه‌رو بوده‌ایم که در کنار افزایش جدی اجاره‌بها، فشار مضاعفی را بر خانوار وارد کرده است. با این اوصاف، اجاره‌نشینی را هم تحت شرایطی باید جزء مصداق‌های فقر مسکن یا بدمسکنی تلقی کرد. ممکن است واحد مسکونی استیجاری از نظر ایمنی، اندازه و سایر معیارها حداقل کیفیت لازم را داشته‌ باشد، اما در شرایط حاکمیت تورم دورقمی، بسیاری از مستأجران نگران آینده خواهند بود که آیا سال ‌بعد هم می‌توانند اقامت خود را در واحد مسکونی فعلی تمدید کنند یا ناگزیر از نقل‌مکان به محله‌ای پایین‌تر هستند. در سرشماری سال 85 سهم خانوارهای مالک واحد مسکونی از کل خانوارها 67.9 درصد بود، اما این رقم در سال 95 به 60.5 درصد کاهش یافته ‌است. همچنین در این فاصله 10‌ساله، تعداد خانوارها 6.843.000 واحد افزایش یافته که فقط کمتر از 42 درصد آنها موفق به تملک واحد مسکونی شده‌اند. این به آن‌ معناست که جامعه در حال پیش‌روی به سمت مستأجرشدن است و با شکل‌گیری نسخه جدیدی از نظام ارباب و رعیتی در عرصه املاک شهری و رشد تدریجی جمعیت مستأجر با سرعت درخور ‌توجه، ابعاد بدمسکنی هم در حال گسترش است.

رشد بدمسکنی با افزایش اجاره‌نشینی

فردین یزدانی، کارشناس اقتصاد مسکن می‌گوید: «با وجودی ‌که برآورد آمار جدیدی در رابطه با بدمسکنی از سال 1393 به این سو وجود ندارد، اما به دلیل تحولات اقتصادی، گسترش فقر، رشد تورم و ... که بیشتر از سال 1397 به این سو رخ داده، قطعا آمار بدمسکنی در کشور افزایش شایان توجهی یافته است و ضرورت دارد دولت برای بررسی این وضعیت، نسبت به بررسی و تهیه آمار به‌روز اقدام کند».

یزدانی با بیان اینکه نرخ اجاره‌نشینی در کشور افزایش یافته، ادامه می‌دهد: «با گسترش اجاره‌نشینی در کشور، قطعا وضعیت بدمسکنی در کشور تقویت شده است و افراد بیشتری به حاشیه شهرها رانده شده‌اند».

با‌این‌حال او تأکید می‌کند: «با وجودی ‌که تأیید می‌کنم با گسترش حاشیه‌نشینی و بدمسکنی روبه‌رو هستیم، اما حضور 38 میلیون حاشیه‌نشین، پایه و اساس کارشناسی ندارد؛ زیرا با فرض پذیرش این رقم، اکنون باید شهرهای کشور خلوت باشند. در‌حال‌حاضر، 65 میلیون نفر شهرنشین داریم که منطقی نیست از این رقم، 38 میلیون نفر حاشیه‌نشین باشند».

به گفته او، با‌این‌حال، اکنون تعداد زیادی از کارگران، «پشت‌بام‌خواب» و «مغازه‌خواب» شده‌اند و این مسئله به‌هیچ‌وجه کتمان‌شدنی نیست.

ارسال نظر

 • کرونا
  ۱۸ ۲

  الابرکت الله ...

 • ستار
  ۱۲ ۱

  مرگ تدریجی مردم یعنی این وپس از بیچاره کردن مردم اما شون میکنن برای جنگ افراد فقیر دلایل بیشتری برای جنگ دارن تا ثروتمند با این رویه بوی جنگ به مشام میرسه برای چند سال دیگه مثل عراق

 • ناشناس
  ۶ ۰

  سلام
  سلام صبخ با طلوح حرکت کن.
  هرجا باد میاد همونجا چارشاخ میزند..
  بده به گریه
  ولی صبح سره کار باشی..

 • ناشناس
  ۶ ۰

  سلام
  سلام صبخ با طلوح حرکت کن.
  هرجا باد میاد همونجا چارشاخ میزند..
  بده به گریه
  ولی صبح سره کار باشی..
  هم یک نفر پشت بام بده به کرایه همه میدن..
  هم یک نفر راهنما میزنه همه میزن..

 • حامد حقیقت
  ۱۲ ۱

  خب خداروشکر، برجام برای حل شدن مشکل آب خوردن مردم بود نه مسکن مردم، پس بنابراین این مشکل به دولت هیچ ربطی نداره...

 • محمد
  ۱۹ ۲

  آقای مسئول پول مفت برای چی میگیری برای اینکه وضع مسکن رو درست کنی آیا خودت حاضر میشوی در گرما و سرما و برف و بارون روی پشت بام بخوابی هر وقت تونستی بعد این نظر را بده
  آنچه برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند

 • پیام
  ۱۱ ۲

  تحریم است آخ نگید

 • محمد
  ۲۵ ۴

  آیاوقت آن نرسیده که بزرگان حکومت دربرنامه های بین المللی خودشان تغییراتی بدهند وبرای این مردم بیچاره فکری اساسی بکنند

 • ناشناس
  ۹ ۱

  چرا ساختمان مهر که ۱۷ میلیون بود شده دویست وپنجاه هزار تومان ما که مساجریم با ماهی یک میلیون چه بکنیم وقت اقا یانی هستن با صد ها خانه انچنانیپ

 • علی
  ۱۶ ۲

  فقط میتونم بگم خدا بدادمون برسه

 • Ali
  ۱۱ ۰

  هیچ کس جواب گو نیست فقط میگن کنترل کردیم ...!!!!

 • علی
  ۷ ۷

  دلم به حال مردم آمریکا میسوزه

 • حسین
  ۲۴ ۲

  خدایا اگه وجود داری خودت ی کاری کن یا کلا خراب کن یا درست کن مطمئنم ۸۰درصد مردم راضین
  دیگه بسه شب میخوابیم صب پامیشیم دلار از ۱۵میره ۲۰ واقعا دیگه شعورشو...

 • حسین
  ۱۲ ۱

  بدبخت شدیم باید بریم چادر بزنیم هرکی واسه خودش شده

 • ناشناس
  ۱۳ ۱

  قدیم ها بنگلادش فقیر ترین کشور دنیا بود و از این مدل فلاکت ها داشت و امروز ...

 • ناشناس
  ۱۲ ۰

  گرانی دلار اجناس .مسکن .لبنیات.گوشت برنج .ماشین .همش حبابه

 • علی
  ۱۰ ۰

  چه‌گویم‌که‌ناگفتنش‌بهتراست،،زبان‌دردهان‌پاسبان‌سراست.

 • یونس حیدری
  ۲۴ ۵

  خودکرده را تدبیر نیست این مردم مظلوم خودشون اینجوری خواستن ازماست که برماست

 • بهنام
  ۳ ۰

  دقیقا صحیحه

 • ناصر
  ۵ ۴

  عوارض مرگ برآمریکا

 • ناشناس
  ۸ ۱

  من کارگر با این نرخ اجاره باید کجا برم زندگی کنم
  امیدوارم همه کسانی که به ناحق خانه هایشان را با نرخ نجومی اجاره گذاشتن خانه هایشان روی سرشون آوار بشه آمین

 • ناشناس
  ۷ ۲

  پارسال 25 میلیون دادیم رهن حالا اومده میگه 50 میلیون من کارگر از کجا بیارم ای خداااااااا

 • هادی
  ۷ ۱

  وقتی که با لج بازی دور دوم این اقا رو انتخاب کردید حالا خودتون هم دردشو بکشید.شما که ایشونو در دور اول شناختید دوباره چرا اشتباه کردید

 • اشوب
  ۳ ۲

  کروناکجابودی زوتر میومدی ازاین بدتر مگه میشه

 • Tt
  ۶ ۰

  ایاوزیرمحترم خودش دردمستاجری کشیده یااقازاده اش

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام
  وقتی‌بمب‌وموشک‌‌بعضی‌از‌مردم‌‌میخان‌بهتر‌از‌
  این‌نمیشه‌

 • ناشناس
  ۰ ۰

  سلام من پارسال 25 ملیون دادم امسال میگه 50 ملیون مگه من کارگر چقدر درآمد دارم که هم زندگی کنم هم 25 تومن پس انداز کنم

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من کارگری که شب روز میرم سرکار چطور با ماهی یک و نیم ملیون اجاره خونه دار بشم

 • مینا
  ۵ ۱

  ایران زمین الان ۴۰ سال هست لعنت شده جز این چیزی نیست

 • تکتم
  ۱ ۰

  از قدیم گفتن هیچ سواره ای از پیاده خبر نداره مسئولین توپنت هوس و زیر کولر گازی نشستن چه خبر دارن از مردم گرسنه

 • A
  ۱ ۰

  بااین گرانی سیمان خانه سازی را شاید درخواب ببینیم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  کشوری که انسانیت در آن مرده باشه هرکسی فقط به فکر خودش باشه ازین بهتر نمیشه

 • امیدوار
  ۰ ۰

  از ماست که بر ماست،نگاه مون به آینده است و ان شا الله که از گذشته و حالم درس بگیریم و البته الانم دست همو بگیریم

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری