کد خبر 443705

۵پیشنهاد برای حل معضل مسکن

مشکلات بخش مسکن با همت نمایندگان مجلس یازدهم قابل اصلاح بوده و آنها می‌توانند با اقدام عاجل، بی‌عملی دولت و کم‌کاری نمایندگان سابق را جبران کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، موضوع مسکن امروز درد بسیاری از مردم و دغدغه بسیاری از متخصصان متعهد و دلسوز است. افزایش لجام گسیخته قیمت خرید مسکن و بهای اجاره خانه طی سال های اخیر بسیاری از مردم، از طبقات پایین جامعه و مستضعفین گرفته تا حتی طبقات متوسط را دچار استیصال و درماندگی کرده است.

این همه درحالی است که مطابق اصل 31 قانون اساسی داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است و دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.

از سوی دیگر در اصل 43 نیز تامین مسکن به عنوان یکی از نیازهای خانواده‌ها یکی از ضوابط اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در تأمین استقلال اقتصادی جامعه و ریشه‌کن کردن فقر و محرومیت مدنظر قرار گرفته است.

در حالی کشور به واسطه بی عملی دولت و کم‌کاری و کوتاهی مجلس در حالی در زمینه تامین مسکن و کنترل قیمت آن دچار مشکل است که حدود 10 سال از ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در بخش مسکن توسط  رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) می گذرد.

سیاست‌هایی که راهبردها و راهکارهای کلان حل مسائل و مشکلات کشور در حوزه مسکن را با عناوینی چون انبوه سازی، صنعتی سازی، اصلاح نظام مالیات ها، ایجاد بانک اطلاعات زمین و مسکن، تامین مسکن گروه های کم درآمد و ... به وضوح بیان کرده است.

مطالب فوق نشان می دهد برنامه‌های مربوط به مسکن موضوعی حیاتی و اساسی در سیاستگذاری عمومی در کشور است که باید از آسیب نگاه های شخصی برخی مسئولان و همچنین ایده های خاص جناح های مختلف سیاسی در امان باشد.

رویکرد لیبرالی دولت و حفظ منافع سرمایه‌داران

متاسفانه طی  7 سال گذشته از فرصت های موجود در کشور برای رونق این بخش استفاده نشده و رویکردهای لیبرالی دولت و وزیر سابق راه و شهرسازی در اعتماد به دست نامرئی بازار و حفظ منافع سرمایه داران و عدم تکمیل مسکن مهر و عدم اعتقاد به تولید و عرضه حمایتی مسکن، نظام اسلامی را در این حوزه با مسئله مواجه کرده است.

این کم کاری و بی عملی در حالی است که در شرایط فعلی تحریم و بیکاری جوانان، کشور می توانست از فرصت های پیش آمده برای رونق اقتصادی کشور از طریق رونق در بخش تولید مسکن و صنعت ساختمان که بیش از 200 صنعت پیوسته دارد و صنعتی است که هیچکدام از ملزومات اولیه و ثانویه آن وابسته با خارج از کشور نیست، استفاده فراوانی ببرد.

مسکن مهر با وجود برخی نواقص و ضعف هایی که در اجرا دچار آن شد، یکی از بهترین طرح های بعد از انقلاب بود که در حوزه خانه دار کردن محرومین و مستضعفین جامعه با سیاست های عمومی حمایتی از قبیل حذف قیمت زمین از مجموع هزینه های ساخت و همچنین خارج کردن ساخت مسکن از بورس بازی سرمایه سالاران از طریق انتقال سود حاصل از ساخت به مصرف کننده نهایی، توانست التهابات موجود در این زمینه را از بین برده و ضمن رونق تولید در این بخش، بازار مسکن را به یک ثبات منطقی رسانده و بسیاری از طبقات پایین جامعه را به خانه‌دار شدن امیدوار کرد.

متاسفانه این رویه با روی کار آمدن دولت یازدهم و با اتخاذ رویکردهایی که با قانون اساسی و سیاست های کلی نظام در این حوزه منافات داشت و با عدم تکمیل یا اصلاح این طرح یا عدم ارائه طرح کارآمد جایگزین، خسارات جبران ناپذیری را متوجه کشور، نظام و مردم کرد.

در شرایط فعلی که تقاضاهای انباشته موجود در کشور در کنار کمبود عرضه مسکن با تحولات مربوط به نرخ ارز و هجوم نقدینگی به سمت بخش مسکن با هدف حفظ سرمایه در کشور همزمان شده است؛ مجموع شرایط فوق بسیاری از اقشار متوسط و پائین جامعه را در دولتی که با شعار امید بر سر کار آمده، دچار یاس و نا امیدی کرده است.

آنچه بدیهی و مشخص است این است که شرایط و مشکلات فوق با اقدام و همت نمایندگان محترم مجلس یازدهم قابل اصلاح بوده و در واقع مجلس یازدهم می تواند با اقدام عاجل، بی عملی دولت و کم کاری نمایندگان سابق را جبران کند.

در همین راستا چند پیشنهاد مشخص زیر ارائه می‌شود؛

1- الزام دولت و وزارت راه و شهرسازی به اجرای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن (مصوب 1387) که طی 9 سال گذشته مورد بی توجهی و انحراف در فهم و اجرا بوده جهت افزایش تولید مسکن.

2- بازبینی طرح ملی مسکن با رویکرد حمایت از طبقات پایین جامعه و حذف انتفاع سرمایه داران از طرح و انتقال انتفاع آن به مصرف کننده گان نهایی.

3- پیگیری راه اندازی و اجرای درست سامانه ملی املاک و اسکان کشور جهت ساماندهی بازار زمین و مسکن و جمع آوری و یکپارچه سازی اطلاعات مربوط به تمامی املاک و مستغلات.

4-اجرای قانون در زمینه اخذ مالیات از خانه های خالی جهت وارد کردن این خانه ها به چرخه مصرف. 

5-تسریع در ارائه طرح و یا دریافت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در حوزه مسکن جهت جلوگیری از بورس بازی و خرید و فروش های سوداگرانه مسکن.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۳ ۲

  ساختمان تنها صنعتی است که توانسته اکثریت اغشار جامعه رو بکار گیرد و تامین معاشی برای جامعه باشد

 • رضا
  ۱۳ ۲

  فقط حرف میزنید !پس کی دیگهههههههههههههههههه!!!؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۱۲ ۱

  سلام تورو خدا دولت یک فکری به حال ما مستاجران کنه صاحب خونه هاهرچی دلشون میخواد اجاره میگیرن

 • بحرانی
  ۶ ۲

  به جای این همه پارک و فروشگاه‌های مسخره درسطح شهر یه چندتا آپارتمان بزنن برا ما بیچاره‌هااز همه افرادم خبردارن که کی چکاره هست وکی داره وکی نداره .الان من یه استاد دانشگاه میشناسم بهترین جای

 • ناشناس
  ۰ ۱

  از حرف تا عمل این مسولیت سرمایه یک عمری است که به یاد این وعده های بی عمل رفت مردمداری اینقدر ناعادلانه مسابقه ای میشود و چقدر از مردمداری و عدل امیر المومنین دورند

 • امیر
  ۲ ۱

  سلام بهترین راه برای جلوگیری از سوداگری و رانت و دلالی مسکن محدود کردن مالکیت ان هست مثلا هر شخص 5 یا 10 خانه یا زمین بیشتر نتواند داشته باشد و برای قولنامه ها هم مهلت تعیین بشود تا ثبت گردد در غیر اینصورت باطل شود بااین شیوه هم ان کسانی که خرجشان را با اجاره خانه در میاورند مشکل نمیخورن هم جوانان که به خاطر عدم توانایی تهیه مسکن از ازدواج منصرف میشوند ازدواج میکنند

 • ابراهیم شاهسواری
  ۴ ۱

  دولت با سه حرکت وضعیت مسکن به حالت عادی برمیگرده متاسفانه یا عمدی یا سهوی انجام نمیدن ،طوری شده قیمت گذاری مسکن صلیغه ای شده ؛درصورتی که شعار امسال جهش تولید؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۴ ۱

  من شصت و شش ساله و مستمری بگیر و کرایه نشین نمیتوانم و ندارم پس انداز داشته باشم که خانه بخرم به حال ما فکری بشود

 • ناشناس
  ۴ ۲

  پس کی دیگه یکماهه دیگه مالکان مستاجران را راهی خیابان ها میکنن کدامتون دلتان برای این ملت سوخته

 • ناشناس
  ۵ ۱

  فقط کاهش قیمتها چاره کار است وبس

 • ناشناس
  ۱ ۱

  ما که مردیم بس اجاره خونه دادیم با سه تا بچه صابخونه هم هر چی دلش بخواد اجاره رو بالا میبره با حقوق کارگری ینی میشه یه روز ما هم صابخونه بشیم که با نون بخورو نمیر داریم زندگی میکنیم

 • ناشناس
  ۵ ۱

  کرایه خونه ای را که خود صاحب خونه تعیین میکند و هیچ ارگانی هم نیست که نظارت کند چطور خوب میشود وای بر ما مستاجر ها که هیچ کسی به داد ما نمیرسد

 • محمدزندی
  ۴ ۱

  سلام من دارای 3فرزند هستم وحدود 5 س عائله هستم ویک کارگر روزمزد، 19ساله ازدواج کردم وتا حالا65 میلیون اجاره دادم توی این 19سال، والان حدود 21 میلیون پس انداز دارم آخه توی این گرونی وبالا رفتن قیمت خونه من چطورمیتونم خانه دار بشم، دیگه خسته شدیم

 • ل ع
  ۱ ۰

  تنها راه حلش قیمت تمام شده مسکن هست یعنی وام فضایی رو از روش با سود فضایی بردارم مشکل حل میشه
  کسی که ۲۴۰ میلیون وام میگیره که یک پنجم قیمت خونه هست قرار باشه سیصد برابر سود بده ششصد و خورده ای برگشت
  خونه شو ارزون ونمیفروشه که
  مالیات بیاد رو خونه قیمتش منفجر میشه چون قیمت تموم شده باز بالاتر میره

 • ناشناس
  ۱ ۱

  این همه کارشناس اقتصادی نمیتونن یه نظر کارشناسی درست بدن برای پایین اومدن قیمت مسکن. همانطور که قیمت خودرو رو کنترل کردن قیمت مسکن هم میتونن .اما نمیخوان .

 • ناشناس
  ۰ ۱

  طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بازار مسکن و سایر بازارها در ۲ دوره مجلس تصویب نشد وزیر هم فقط وعده سر خرمن میده .راهی که همه دنیا برای قطع دست سوداگران و دلالان از بازارهای مصرفی مثل مسکن پیموده اند مثل آلمان که بر سود فروش مسکن دوم به بعد ۵۰ درصد مالیات وضع کرده ولی در ایران منافع شخصی مافیای مسکن و سلاطین این حوزه اجازه تصویب این طرح را نمی دهد . خدا کند که این مجلس را نخرند

 • شکار
  ۱ ۱

  شما خیلی تند رفتید.نه که مسکن مهر در اختیار قشر محروم قرار گرفت؟؟!!!چه بسیار سرمایه دارانی که در شهرهای بزرگ زندگی میکنندودر شهرهای شمال کشور واسه روزهای تعطیلی مسکن مهر گرفتند.

 • آش نوید
  ۱ ۲

  ضمن تایید موارد فوق باید اضافه کرد تا زمانیکه پای دلال و واسطه از بازار مسکن و زمین قطع نشود وضع به همین منوال خواهد بود یک نفر دارای ۱۰ واحد مسکن مهر هست در حالیکه نفر برای ۴۰ متر مسکن زجه می زند.

 • ناشناس
  ۰ ۱

  بابا جون دیگه این کجاش مشکله؟ به هر خانواده وام بدون بهره برای ساخت خانه بدهید ، بخدا ثواب میکنید

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری