کد خبر 419263

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

آیا توقف قطار در ایستگاه‌های قم و اراک به دلیل کرونا ممنوع است؟/ با موارد مشکوک به کرونا در قطار چطور برخورد می‌‌شود؟

راه آهن و قطار یکی از امن‌ترین وسایل حمل‌و نقل در ایران ِ امروز، بعد از شیوع کرونا مورد توجه قرار گرفته است. برخی فعالان عرصه حمل‌و‌نقل قرنطینه و بسته شدن راه‌ها را از جمله مهمترین راه‌های جلوگیری از شیوع این ویروس عنوان کرده اند و برخی همچون وزیر بهداشت در جواب برخی که گفتند قم را قرنطینه کنید، گفت: مردم آنقدر فهیم هستند که خودشان قرنطینه خانگی را اعمال می‌کنند.

اقتصاد آنلاین محبوبه قرمزچشمه؛ راه آهن اقدامات گسترده خود برای مقابله با ویروس کرونا در قطارها را مربوط به استفاده از ماسک و دستکش توسط همه مأموران قطار به ویژه مهمانداران در طول سفر اعلام کرد و استفاده از آن را الزامی دانست. ژل‌های ضدعفونی نیز در قطارها توزیع شده است، ضمن اینکه تأکید شده است تمامی ظروف پذیرایی دائماً ضد عفونی شوند.

سعید رسولی، مدیرعامل راه آهن ایران در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: ناوگان حمل و نقل ریلی برای پایان اسفند و تعطیلات نوروز آمادگی کامل دارد و شرایط بوجود آمده هیچ تغییری در برنامه‌ها بوجود نیاورده است.

وی با بیان اینکه 2 میلیون و 32 هزار صندلی برای مسافران نوروزی در نظر گرفته ایم که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7 درصد بیشتر شده است، گفت: برای ایجاد خدمات مطلوب، اقدامات متعددی انجام شده، این اقدامات هم در مورد افزایش خدمات جابجایی مسافران و رمپ های برقی است و هم در ارتباط با آسانسورها، اصلاح سرویس های بهداشتی، سکوها و نمازخانه‌ها. 

وضعیت ایستگاه‌های قطار برای نوروز

رسولی در ادامه افزود: مجموع پروژه ها در زمینه زیباسازی و بهسازی ایستگاه ها برای پذیرایی از مسافران نوروزی است و قطار ها در یک طرح که مدت‌ها پیش شروع شده است در حال جرم زدایی و بهسازی امکانات داخل و خارج از قطار است. از این حجم تعداد قابل توجهی از قطارها آماده، پاکسازی و بهسازی شده است.

اقدامات انجام شده در مورد کرونا در ایستگاه‌های قطار

مدیرعامل راه آهن ایران در ارتباط با اقدامات انجام شده برای مقابله با کرونا در ایستگاه‌های قطار گفت: در مجموعه ستادی و ساختمانی راه آهن و ایستگاه‌ها در اقدام پیشگیرانه ضد عفونی کردن قطارها از روز اول خبر کرونا انجام می‌شود. در ایستگاه ها همه آنچه مسافر با آن در ارتباط است ضد عفونی می‌شود.  

آب سردکن ها، صندلی‌ها و دستگیره‌ها و... به شکل مرتب ضد عفونی می شود و دستورالعمل های احتیاطی نیز ابلاغ شده است.

وی در ارتباط با این پرسش که آیا قرینطنه ای برای یک ایستگاه همچون قم اعلام شده است، گفت: خیر، حرکت در تمام مسیرها همچنان ادامه دارد و هیچ گونه محدودیتی برای حرکت‌ و یا توقف در ایستگاه‌ها وجود ندارد.  

با افراد مشکوک به کرونا در قطار چطور برخورد می‌شود؟

رسولی در پاسخ به این پرسش که آیا در ایستگاه‌های راه‌آهن شخصی مشکوک به کرونا نیز وجود داشته است، گفت: با توجه به شباهت علایم کرونا و سرماخوردگی افراد مشکوک و علامت دار توسط واحدهای مستقر مورد بررسی قرار داده می‌شوند. طی هماهنگی‌هایی که با اورژانس و وزارت بهداشت انجام شده است نیروهای امدادی برای حضور به موقع هماهنگ شده است. همچنین  ایستگاه های پر تردد راه آهن، یگان‌های امدادی مستقر هستند و مسافران را زیر نظر دارند. از آنجایی که علائم کرونا و سرماخوردگی شباهت بسیاری با هم دارند، افرادی که در ایستگاه‌های قطار مشکوک به کرونا هستند، توسط تیم های مستقر معاینه می‌شوند.

مدیرعامل راه آهن ایران در ادامه تاکید کرد: در قطار اگر مورد مشکوکی به کرونا تشخیص داده شود از اولین ایستگاه اورژانس درخواست معاینه برای شخص می‌شود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر