کد خبر 417830

در همایش طرح اقدام ملی مسکن انجام شد:

رونمایی از سامانه جامع املاک و اسکان/ امضای سه تفاهم نامه کلیدی/ کاهش هزینه ۲۵درصدی

همایش استانی طرح اقدام ملی مسکن صبح امروز با حضور وزیر، معاونین و مدیران کل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

اقتصاد آنلاین - محبوبه قرمزچشمه؛ همایش استانی طرح اقدام ملی مسکن صبح امروز ۲۹ بهمن ۹۸  با حضور وزیر ، معاونین و مدیران کل وزارت راه و شهرسازی، رئیس سازمان نظام مهندسی، رئیس بانک مرکزی، معاونین و مدیران کل وزارت کشور در سالن همایش موزه دفاع مقدس  تهران برگزار شد.

در این همایش یک روزه به  عملکرد دستگاه های متولی و روش های اجرایی این طرح ملی پرداخته شد.

۱۰۰هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی طرح اقدام ملی مسکن  

 معاون وزیر راه و شهرسازی در سخنرانی خود ضمن بیان اینکه ۱۰۰هزار میلیارد تومان گردش اقتصادی  مستقیم پروژه طرح ملی مسکن است، گفت: این رقم بدون در نظر گرفتن گردش اقتصادی است که به طور غیر مستقیم در اشتغال، تولید مصالح و...محاسبه شده است.

وی در ادامه افزود:  این پروژه یک حادثه عظیمی است و به عنوان  قسمتی از تاریخ مهندسی کشور باید ضبط و ثبت شود.

اقدامات دولت در ساخت مسکن باید تسهیل کننده باشد

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در ادامه به عنوان سخنران بعدی با اشاره به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران گفت: اقدامات ما به عنوان دولت در ساخت مسکن باید تسهیل کننده باشد. نباید به اسم حفاظت از اراضی مردم را دچار سختی و تلاطم کنیم. شان ما خدمت گذاری است و وسیله ای برای گشایش مشکلات هستیم. باید ذهنیت مشترک و باور مشترک ایجاد کنیم تا هم افزایی رخ دهد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: فرافکنی مهمترین بیماری است که برخی به بهانه های مختلف کارهای مردم را به تاخیر می اندازند. این همایش نقطه عطفی است که هیچ کس هیچ بهانه ای نداشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به تکمیل پروژه های مسکن مهر گفت: تکمیل پروژه های مسکن مهر را در دستور کار داریم مگر  زمین هایی که پرونده قضایی دارد.

امضای سه تفاهم نامه به نفع مردم

در ادامه همایش یک روزه وزارت راه و شهرسازی در راستای تسهیل اقدام ملی مسکن سه تفاهم نامه با وزارت کشور، سازمان نظام مهندسی، شرکت تهاتر ایرانیان امضاء  کرد.

تخفیفات از رایگان تا ۵۰ درصد

محمود محمود زاده معاون وزیر راه شهرسازی در ارتباط با این سه تفاهم نامه گفت: با این سه تفاهم نامه شاهد کاهش  ۲۵ درصدی در هزینه ساخت مسکن برای متقاضیان طرح اقدام ملی مسکن  خواهیم بود‌‌‌.

وی افزود: در تفاهم نامه ای که با سازمان نظام مهندسی امضاء کردیم تعرفه های خدمات مهندسی برای دهک ۱ تا ۳ رایگان خواهد بود و برای دهک  ۴تا ۷ تخفیفات حداقل ۵۰ درصدی خواهد بود.

محمود زاده گفت: در تفاهم نامه ای که  با بازار تهاتر ایرانیان امضاء شد تامین نهاده های این طرح به طور اقساطی و ۱۵ تا ۳۰ درصد پایین تر از قیمت روز و بدون پیش پرداخت  تامین خواهد شد.

مسئولیت سنگینی به ما محول شده است

علاءالدین خطائی، مدیر عامل بازار تهاتر ایرانیان در سخنرانی خود ضمن ابراز خرسندی از تفاهم نامه ای که با وزرات راه و شهرسازی به امضاء رسانید،  گفت: مسئولیت سنگینی امروز  به ما محول شده است.  در طرح اقدام ملی مسکن به مردم خدمت خواهیم کرد.  همچنان که در کلام امام خمینی (ره) دیده ایم که ایشان فرمودند:  اگر بتوانیم به مردم خدمت کنیم خود را برای روز قیامت بیمه کرده ایم ، امیدوارم ما نیز بتوانیم این مسئولیت را به ثمر برسانیم.

رونمایی از سامانه جامع املاک و اسکان

در بخش  سوم این همایش، از سامانه جامع املاک اسکان با حضور وزیر راه و شهرسازی رونمایی به عمل آمد. در این سامانه آمار و اطلاعات  بازار املاک به شکل کامل ارائه خواهد شد.

مسکن ارزان در راه است

محرابیان رئیس هیات مدیره مرکز عمران ستاد اجرایی حضرت امام (ره) با بیان اینکه ۳۰هزار ۳۵۰ طرح در امور زیربنایی توسط این ستاد اجرایی خواهد شد، گفت: از این میزان، ۳۰ هزار طرح آن مربوط به مسکن محرومین است.

وی افزود: این ستاد در قالب مسکن ارزان قیمت مشمول طرح اقدام ملی مسکن  خواهد شد. برای مسکن ارزان قیمت با بانک مسکن قراردادی با شرایط خاص امضاء کرده ایم همچنین به کارگیری مشاوران و مهندسین مجرب، تامین کلیه سرانه ها، تهیه  طرح ها مطابق با اصول معماری و شهرسازی خواهد بود و مصالح به کارگرفته شده صد درصد ایرانی خواهد بود.

کرج، رشت، شیراز و قم مهاجرپذیرترین شهرهای ایران

مهدی جمالی‌نژاد، رئیس سازمان همیاری شهرداری ها و دهیاری های کشور و معاون وزیر کشور نیز گفت: یکی از  مهمترین چالش‌های کشور نظام شهری  است. از سال 1300 ما شاهد مهاجرت از روستاها به شهر ها  با توجه به سیاست‌های اتخاذ شده، هستیم. امروز متأسفانه نظام شهری ما از بیماری سندروم کلان شهری رنج می‌برد.

مهاجرت گسترده مردم از روستاها به شهرها و سپس از شهرهای میانی به کلان شهرها از جمله مهمترین موضوعات امروز کشور است این مهاجرت از  دهه ۸۰ به اوج خود رسید.

وی با بیان اینکه کرج، رشت، شیراز و قم مهاجرپذیرترین شهرهای ایران هستند، گفت: نکته جالب این است که ما شاهد مهاجرت از تهران به شهرستان‌های استان هستیم.

معاون وزیر کشور با بیان این که میزان مهاجرت امروز با استفاده از تکنولوژی های جدید مشخص شده است، گفت:  در زمانی که مسکن مهر اجرا می‌شد همواره یکی از دغدغه‌های نظام شهری این بود که اقداماتی انجام شود تا در کنار ساخت مسکن، نظام شهری دچار آسیب نشود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر