منظور از موقعیت معاملاتی شبانه چیست؟

معامله گران روزانه معمولا از موقعیت های معاملاتی شبانه استفاده نمی‌کنند، اما استفاده از موقعیت‌های معاملاتی در بازارهای ارز و آتی کاملاً رایج است.

منظور از موقعیت معاملاتی شبانه چیست؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، سرمایه گذاران بلندمدت به طور طبیعی موقعیت های معاملاتی شبانه را به صورت مستمر باز نگه می دارند.

نکات کلیدی

موقعیت‌ های معاملاتی شبانه موقعیت‌هایی هستند که تا پایان یک روز معاملاتی بسته نمی‌شوند.

موقعیت های معاملاتی شبانه ممکن است سرمایه گذار را در معرض خطر وقوع رویدادهای جدید در زمانی که بازارها بسته هستند، قرار دهد.

معامله گران روزانه معمولاً سعی می کنند از باز نگه داشتن موقعیت های معاملاتی خود در طول شب خودداری کنند.

در بازارهای قراردادهای نقدی مبادله ارزهای خارجی، باز نگه داشتن موقعیت‌های معاملاتی در طول شب مشمول هزینه‌های بهره تمدید موقعیت معاملاتی هستند که از حساب مشتری کسر یا به حساب وی واریز می‌شود.

آشنایی با موقعیت های معاملاتی شبانه

به بیان ساده، موقعیت‌ های معاملاتی شبانه، موقعیت های معاملاتی هستند که تا پایان روز معاملاتی بسته نمی شوند. این معاملات در طول شب تا شروع معاملات روز بعد باز نگه داشته می‌شوند. موقعیت های معاملاتی شبانه معامله گران را در معرض خطر ناشی از حرکات نامطلوب بازار پس از پایان زمان معاملات عادی، قرار می دهد.

این خطر بسته به بازارهایی که معاملات در آن‌ها انجام می‌شوند ممکن است به درجات مختلفی کاهش یابند. به عنوان مثال، در بازار ارز یا بازار نقدی می‌توان سفارشات مشروط مانند دستورات توقف ضرر و سفارشات حدی را به موقعیت باز متصل کرد.

در بازارهای ارز، موقعیت معاملاتی شبانه نشان دهنده تمام موقعیت های خرید و فروش بازی است که یک معامله گر فارکس از ساعت 5:00 بعد از ظهر به بعد به وقت شرق ایالات متحده در اختیار دارد که پایان روز معاملات فارکس به حساب می‌آید.

معامله‌گری شبانه به معاملاتی اطلاق می شود که پس از بسته شدن بورس‌ها و قبل از باز شدن آن‌ها انجام می شوند. ساعات معاملات شبانه ممکن است بر اساس نوع صرافی که سرمایه گذار به دنبال معامله در آن است، متفاوت باشند.

نکته

بازارهای جایگزین ممکن است شامل معاملات ارزهای خارجی و ارزهای دیجیتال باشد. هر بازاری استانداردهای خاص خود را برای معاملات شبانه دارد که باید سرمایه گذاران این استانداردها را هنگام معامله در ساعات خارج از بازار در نظر بگیرند.

ملاحظات ویژه

داشتن یک موقعیت معاملاتی شبانه مزایا و معایب خاص خود را دارد. در بازار فارکس ساعت 5 بعد از ظهر به وقت شرق ایالات متحده به عنوان پایان روز معاملات در نظر گرفته می شود، اگرچه با ظهور فناوری و جهانی بودن این عرصه، این بازار 24 ساعته و پنج روز هفته باز است.

از آنجایی که روز معاملاتی جدید بعد از ساعت 5 بعد از ظهر شروع می شود، موقعیت های معاملاتی خاصی که در ساعت 4:59 بعد از ظهر به وقت شرق ایالات متحده باز شده باشند و در ساعت 5:01 بعد از ظهر بسته شوند نیز همچنان معاملات شبانه در نظر گرفته می‌شوند. همپوشانی ساعات معاملاتی بورس‌های واقع در آمریکای شمالی، استرالیا، آسیا و بازارهای اروپا، این اجازه را به معامله‌گران می‌دهد که در هر زمانی معامله ارزی را از طریق یک کارگزار-معامله‌گر انجام دهند.

نرخ بهره تمدید موقعیت‌های معاملاتی که بر موقعیت های شبانه اعمال می‌شود به شکل افزایش اعتبار یا کاهش بدهی حساب معاملاتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در بازار فارکس، تمدید موقعیت‌های معاملاتی به این معنی است که یک موقعیت معاملاتی در پایان روز معاملاتی بدون تسویه تمدید شود. بیشتر معاملات فارکس تا زمانی که بسته یا تسویه شوند، روزانه تمدید می‌شوند. موقعیت‌های معاملاتی بازارهای ارز با استفاده از تراکنش های روز بعدی از معامله نقدی یا تام نکست (tom-next) تمدید می شوند.

اگر یک معامله گر روز دوشنبه در ساعت 4:59 بعد از ظهر به وقت شرق آمریکا وارد موقعیت معاملاتی شود و آن را در همان روز دوشنبه در ساعت 5:03 بعد از ظهر ببندد، این موقعیت همچنان یک موقعیت معاملاتی شبانه در نظر گرفته می‌شود، زیرا زمان باز بودن این موقعیت معاملاتی از ساعت 5:00 بعد از ظهر گذشته است و مشمول بهره تمدید می‌شود.

حفظ موقعیت معاملاتی شبانه

معامله گران فارکس معمولاً هنگام تصمیم گیری برای حفظ موقعیت شبانه، ریسک، هزینه سرمایه، تغییرات اهرمی و استراتژی معاملاتی خود را در نظر می گیرند. هدف از حفظ موقعیت شبانه، تلاش برای افزایش سود معامله با باز نگه داشتن آن در طول شب یا با به حداقل رساندن ضرر معاملات زیانده در طی روز است.

برخی از سرمایه گذاران سهام معتقدند که حفظ موقعیت معاملاتی در طول شب یک استراتژی سودمند است، در حالی که برخی دیگر فکر می کنند خرید یا فروش سهام کمی قبل از زمان بسته شدن بازار یک حرکت سودآورتر است. کسانی که معتقد به حفظ موقعیت معاملاتی در طول شب هستند، اغلب موقعیت های معاملاتی خود را در طول شب باز نگه می دارند، سپس آنها را تا جایی که ممکن است نزدیک به زنگ افتتاحیه در صبح روز بعد به فروش می‌رسانند یا معامله می کنند.

با انجام معاملات زودهنگام، سهام و معامله گران تازه خواهند و تاثیر هر گونه جنبه منفی بالقوه بازار در روز قبل از حساب پاک می‌شود.

واقعیت سریع

معامله گران روزانه اغلب تمام معاملات خود را قبل از پایان روز معاملاتی می بندند تا موقعیت های باز را در طول شب حفظ نکنند.

به ندرت پیش می آید که یک موقعیت معاملاتی شبانه بتواند زیان روزانه را به سود تبدیل کند و علاوه بر این، حفظ موقعیت باز در طول شب خطراتی را به همراه دارد. در درجه اول، ممکن است با انتشار اخبار فاجعه بار یا رویدادهای دیگری که ممکن است بر بازارها تأثیر بگذارند، تغییرات چشمگیری در طول شب در بازار روی دهند.

این ریسک همان دلیلی است که بسیاری از سرمایه گذاران را وادار می‌کند تا یک سیاست سختگیرانه معامله تنها در طول روز را دنبال کنند. هم‌چنین، به موقعیت‌ های معاملاتی شبانه ممکن است هزینه های استقراض اعمال شود زیرا موقعیت‌ های معاملاتی شبانه برای باز باقی ماندن به اهرم کارگزار نیاز دارند.

اکثر شرکت ها نتایج مالی خود را در زمان بسته شدن بازارها گزارش می دهند تا همه سرمایه گذاران بتوانند اطلاعات را به طور همزمان دریافت کنند. بیانیه‌های مهم ممکن است بعد از ساعات بازار و نه در اواسط روز معاملاتی منتشر شوند که ممکن است بر موقعیت های شبانه تأثیر بگذارند.

 

ارسال نظر
ارسال نظر