توقف تولید موقتی پژو ۲۰۶ تا پاس کردن استانداردها؛

ایران خودرو سال ۱۴۰۲ رکورد تولید در تمام ادوار را خواهد شکست

گروه صنعتی ایران خودرو طی یکسال گذشته عملکرد خیره کننده ای در راستای افزایش کیفیت و همچنین توسعه محصولاتی جدید، توقف تولید ناقص و تکمیل خودروهای ناقص و … داشته است. در همین راستا نشستی با حضور اصحاب رسانه و مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در خصوص دستاوردها و اقدامات ایران خودرو طی یکسال گذشته و همچنین برنامه های آتی این شرکت برگزار شد.

ایران خودرو سال ۱۴۰۲ رکورد تولید در تمام ادوار را خواهد شکست

به گزارش اقتصادآنلاین، مهدی خطیبی در نشست خبری با اصحاب رسانه، ضمن اشاره به عملکرد گروه صنعتی ایران خودرو از بهمن ماه سال ۱۴۰۰ تاکنون، تصریح کرد: در صورت ادامه روند کنونی و با برنامه ریزی و هماهنگی با شبکه تامین، در سال آینده ایران خودرو رکورد بی سابقه ای را در تولید تجربه خواهد کرد. البته مهدی خطیبی قیمت گذاری دستوری را چالشی بزرگ در راستای تحقق تولید ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۱۴۰۲ دانست، ولی ابراز امیدواری کرد که جز قیمت دستوری، هیچ چالش دیگری سد راه گروه صنعتی ایران خودرو برای شکستن رکورد تولید در تمام ادوار در سال ۱۴۰۲ وجود ندارد.

خطیبی بیان کرد که در صورت رفع قیمت گذاری دستوری، نه تنها هدف مهم تولید ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو در گروه صنعتی ایران خودرو تحقق می یابد، بلکه ایران خودرو دیگر زیانده نخواهد بود و این شرکت پس از سالها زیاندهی به سوددهی می رسد.

وی افزود: پیش از بهمن ماه سال ۱۴۰۰ با چالش هایی نظیر تولید با کسری، خودروهای ناقص، افزایش بهای تمام شده، قیمت گذاری تکلیفی، خودروهای ناقص در کف پارکینگها، مشکلات تامین قطعات و نیز حاشیه بازار و تقاضای واسطه ای مواجه بودیم.

خطیبی ادامه داد: در اسفندماه سال گذشته و پس از بازدید رییس جمهور از ایران خودرو و صدور فرامین هشت گانه و تدوین طرح تحول کیفیت ایران خودرو، در راستای ارتقای کیفیت محصولات و نیز تولید محصولات جدید در کنار افزایش تیراژ، در وهله اول ۲۰۶ تیپ سه سقف شیشه ای در اسفندماه معرفی شد.

وی با بیان این که در فروردین ماه سال جاری دستاوردهایی نظیر تکمیل و تجاری‌سازی بیش از شش هزار دستگاه خودرو در یک روز، افزایش گارانتی محصولات ایران خودرو به سه سال یا ۶۰ هزار کیلومتر پیمایش و ایجاد مرکز مدیریت توسعه محصول و فناوری زنجیره ارزش ایران‌خودرو کسب شد، گفت: در پی برنامه ریزی های صورت گرفته برای تولید و ارایه محصولات جدید و به روز که از تاکیدات ریاست محترم جمهوری بوده است، طراحی هم زمان نسخه بنزینی و برقی خودروی کراس اوور ری را در اردیبهشت ماه کلید خورد که نسخه بنزینی آن در مدل پروتوتایپ در سال جاری معرفی شد. همچنین قوی ترین موتور سه سیلندر داخلی که از دستاوردهای متخصصان ایران خودرو به شمار می رود در نمایشگاه موتور تهران معرفی شد و قرار است که در آینده یعنی در سال ۱۴۰۳ روی محصولات ایران خودرو نصب شود که اهداف این شرکت را در راستای کاهش آلایندگی، افزایش راندمان و کاهش مصرف سوخت محقق می کند.

ایران خودرو سال ۱۴۰۲ رکورد تولید در تمام ادوار را خواهد شکست

خطیبی با بیان این که در خردادماه امسال خودروی ناقص از فرآیند تولید ایران خودرو حذف شد، بیان کرد: در این ماه رکورد چهارساله تولید کامل در ایران خودرو شکسته شد و تفاهم نامه اتحاد استراتژیک دو خودروساز ایران خودرو و سایپا نیز به امضا رسید که کمک زیادی به استفاده از ظرفیت های دو خودروساز برای توسعه شبکه خدمات و همچنین توسعه محصول می کند.

خطیبی اشاره کرد که خودروی اقتصادی K۱۱۲ یکی از پروژه های مشترک انجام شده میان ایران خودرو و سایپا بوده که این خودرو دارای دو تیپ بنزینی و برقیست. نسخه بنزینی این خودروی اقتصادی قرار است که توسط سایپا و نسخه برقی آن قرار است که توسط ایران خودرو عرضه شود که هر دو پلتفرم مشترکی دارند.

وی با اشاره به معرفی کراس اوور ملی ایران خودرو یعنی ریرا در تیرماه امسال، خاطرنشان کرد: پس از معرفی محصول ری را، مرحله نخست طرح ویژه جهش کیفیت و خدمات در حوزه موتور و گیربکس کلید زده شد و به فاصله کوتاهی، عبور از مرز سه هزار دستگاه تولید روزانه محقق شد.

وی با اشاره به این که در مردادماه خودروهای ناقص در سایت مرکزی ایران خودرو به صفر رسید، یادآور شد: در شهریورماه، پس از عرضه محصولات این خودروساز در بورس کالا، از محصول ری را رونمایی و نمونه نیمه صنعتی تارا برقی معرفی شد و تفاهم نامه همکاری تولید مشترک خودروی اقتصادی توسط ایران خودرو و سایپا به امضا رسید و به فاصله کوتاهی، محصول مشترک این دو خودروساز یعنی همین خودرو K۱۱۲ رونمایی شد.

خطیبی اشاره کرد که در مهرماه امسال دیگر هیچ خودروی ناقصی در گروه صنعتی ایران خودرو وجود نداشت و این شرکت تا پایان آبان ماه به لطف تولید عبور مستقیم موفق به صرفه جویی ۲۸۰۰ میلیارد تومانی با وجود افزایش هزینه ها از جمله حقوق، آب، برق و گاز شد.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو اشاره کرد که ضمن معرفی هاچبک TF۲۱ در مدل پروتوتایپ در مهرماه، ایران خودرو دو محصول بی کیفیت و قدیمی پژو ۴۰۵ و سمند را که زیاندهی زیادی هم داشتند از خط تولید خارج کرد و در همین ماه تیراژ تولید تولید موتور ملی خانواده EF به بالای ۱۰۰۰ عدد رسید که یک آرزوی دیرینه در این شرکت محسوب می شد. خطیبی اشاره کرد که با تحقق تولید عبور مستقیم، ایران خودرو موفق به شناسایی گلوگاه های تولید شد و با هدف توسعه صنعت خودروسازی و افزایش تیراژ تولید، در راستای برطرف کردن این گلوگاه ها گام برداشت و سرمایه گذاری کرد.

در آبان ماه سال جاری هم ایران خودرو تولید کراس اوور لوکس و پریمیوم خود یعنی هایما ۸S ر ا که در نمایشگاه تهران رونمایی کرده بود استارت زد.

وی با بیان این که آغاز تولید موتورEFP و عبور از تولید نیم میلیون دستگاه در دی ماه امسال محقق شده است، اظهار کرد: هم چنین شروع صادرات دو هزار دستگاه خودرو به روسیه و شکستن رکورد عرضه سال گذشته از دستاوردهای ایران خودرو در دی ماه به شمار می رود.

ایران خودرو سال ۱۴۰۲ رکورد تولید در تمام ادوار را خواهد شکست

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو هم چنین شکستن رکورد تولید هفتگی از اسفندماه سال ۱۳۹۶ و شروع تولید دنا پلاس جوانان و تارای سال را از دستاوردهای این خودروساز در بهمن ماه جاری برشمرد. خطیبی بیان کرد که تا ساعت ۷:۳۰ امروز صبح ۳۰ بهمن تولید، گروه صنعتی ایران خودرو موفق به تولید بیش از ۵۷۶ هزار دستگاه خودرو شده است. به عبارتی تولید بهمن ماه گروه صنعتی ایران خودرو با وجود تمام موانعی که به دلیل قطعی گاز، برق و تعطیلی برخی از سایت های تولیدی این شرکت به دلیل محدود بودن منابع و همچنین مشکلاتی لجستیکی از مرز ۶۵ هزار دستگاه عبور کرد که این تیراژ تولید ماهانه در ۵ سال گذشته در گروه صنعتی ایران خودرو بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به چالش های پیش روی این خودروساز، تصریح کرد: ابهام در شیوه نهایی قیمت گذاری، تشدید مشکلات تبادلات و تعاملات بین المللی، تداوم انتظارات تورمی در تمامی بازارها و نیز عدم توازن افزایش قیمت مصوب خودرو متناسب با رشد قیمت نهاده ها از چالش های پیش رو به شمار می رود.

خطیبی در ادامه با اشاره به رویکردهای اصلی گروه صنعتی ایران خودرو جهت تامین منافع تمامی ذی نفعان صنعت خودرو، بیان کرد: توسعه متوازن در سطح گروه، تولید کامل، باثبات و رشد یابنده، کاهش قیمت تمام شده محصولات به قیمت ثابت و تولید اقتصادی، بهبود عرضه در حوزه فروش، تحویل و تعهدات، بهبود جریان نقدینگی و صرف آن در بخش های مولد، افزایش سهم و تیراژ محصولات برند ایکو و تمرکز بر تولید خودروهای داخلی تا عرضه CKD از جمله رویکردهای اصلی ماست.

وی همچنین توسعه کسب و کارهای جدید در حوزه های مختلف تولیدی و مالی، تصمیمات اقتصادی تاثیرگذار بر وضعیت مالی گروه، مدیریت تامین در حوزه ارتقای توانمندی، داخلی سازی، لجستیک و کاهش هزینه، حفظ و ایجاد اشتغال پایدار با افزایش ظرفیت های تولید و بهبود رضایت کارکنان، تداوم پروژه های توسعه ای در راستای تنوع بخشی سبد محصولات و بهینه سازی ترکیب تولید و نیز بهبود کیفیت محصولات و خدمات را از دیگر رویکردهای اصلی گروه صنعتی ایران خودرو برشمرد.

ایران خودرو سال ۱۴۰۲ رکورد تولید در تمام ادوار را خواهد شکست

وی با مقایسه عملکرد تولید کامل (تجاری شده) سواری و تجاری تا ۲۹ بهمن ماه سال جاری، اظهار کرد: ضمن حذف تولید خودروهای ناقص و جمع‌آوری خودروهای ناقص، تولید خودروی کامل در شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۵ درصد رشد داشته است. این رشد در بخش تولید خودروهای تجاری ۱۷۳ درصد بوده و رشد تولید کامل در گروه صنعتی ایران خودرو ۳۶ درصد بوده است. هم چنین رکورد تیراژ تولید هفتگی از اسفند ۱۳۹۶ شکسته شده است.

خطیبی با اشاره به مقایسه آمارهای تولید محصول در بهمن ماه سال جاری نسبت به بهمن ماه سال ۱۴۰۰، خاطرنشان کرد: میانگین تعداد قطعات کسری در هر دستگاه خودروی ناقص در بهمن ماه سال گذشته بالا بوده است، این در حالی است که در بهمن ماه جاری صد درصد قطعات تامین شده و با کسری در این بخش مواجه نیستیم که این نتیجه تحقق تولید کامل و شناسایی و رفع گلوگاه های تولید بوده است.

وی افزود: در بهمن ماه سال ۱۴۰۰، تعداد خودروهای ناقص بیش از ۸۲ هزار دستگاه بوده در حالی که خودروهای ناقص در روز دهم مهرماه سال جاری در تمامی سایت های گروه صنعتی ایران خودرو به صفر رسیده و از این تاریخ تاکنون هیچ خودرویی به صورت ناقص تولید نشده است. وی همچنین تاکید کرد که تا پیش از این تولید ناقص هم جزو آمار تولید خودروسازان حساب می شد که این امری کاملا غلط است. چراکه خودروی ناقص محصولی در جریان تولید بوده و نباید آن را در آمار تولید لحاظ کرد. خطیبی هم چنین سهم عبور مستقیم از تولید را در بهمن ماه سال ۱۴۰۰، ۱۲ درصد و در بهمن ماه سال جاری صد در صد دانست.

وی به افزایش هفت برابری تولید محصولات اقتصادی تر و کاهش قابل توجه تیراژ تولید محصولات غیر اقتصادی در ۱۰ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل و آثار ریالی تولید عبور مستقیم و حذف خودروهای ناقص اشاره و اظهار کرد: بهبود فرایند در حوزه بازرگانی خرید به مبلغ ۵.۵۰۰ میلیارد تومان، حذف خواب سرمایه ناشی از تولید خودروی ناقص (از ابتدای سال ۱۳۹۷ تا پایان جمع آوری خودروهای کف در سال ۱۴۰۱) به مبلغ پنج هزار میلیارد تومان، صرفه جویی ناشی از اجرای پروژه عبور مستقیم و تکمیل خودروهای ناقص به مبلغ ۲۸۰۰ میلیارد تومان و نیز بهبود نسبت به تولیدات سال گذشته از محل تولید محصولات با ترکیب بهینه اقتصادی به مبلغ شش هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان، از دستاوردهای حاصل از این اقدام است.

وی با بیان این که در ۱۰ ماهه امسال شاهد فروش یک میلیون و ۴۱ هزار دستگاه خودرو سواری در کشور بوده ایم که نشان دهنده رشد ۳۲ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته است، گفت: شرکت ایران خودرو در ۱۰ ماهه نخست سال جاری ۴۷درصد فروش خودروی سواری در کشور را به خود اختصاص داده است. همچنین با در نظر گرفتن تیراژ تولید ایران خودرو و سایپا تا پایان سال و احتساب خودروسازان بخش خصوصی، تقریبا هدف وزارت صمت مبنی بر تولید یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو را محقق شده دانست.

خطیبی در ادامه به کسب رتبه اول خدمات پس از فروش ایران خودرو برای اولین بار در تاریخ صنعت خودروی کشور اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره به استفاده از پتانسیل شرکت های دانش بنیان و انعقاد قرارداد و تفاهم نامه های متعدد با این مراکز، عنوان کرد: ارزش قراردادهای توسعه فناوری با شرکت های دانش بنیان در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان برآورد می شود و در حال حاضر با ۸۷ شرکت دانش بنیان برای ۴۸ عنوان فناورانه در حال مذاکره هستیم.

خطیبی با اشاره به روند تولید خودروهای تجاری در شرکت ایران خودرو دیزل، اظهار کرد: این خودروساز تجاری از یکم فروردین ماه تا ۲۹ بهمن ماه سال جاری موفق به تولید ۱۵ هزار و ۸۷۷ دستگاه خودروی کامل شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به رشد ۱۷۳ درصدی دست یافته است. هم چنین در مقایسه تولید یک سال، از نهم بهمن ماه سال گذشته تا هشتم بهمن ماه سال جاری، ۱۶ هزار و ۸۴ دستگاه خودروی کامل تولید کرده و به این ترتیب موفق به دستیابی به رشد ۱۵۱ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است. خطیبی همچنین به صادرات کشنده آتامان در تیراژ بالا به روسیه اشاره کرد و اظهار کرد که قراردادهای مربوط به صادرات این کشنده اقتصادی به روسیه امضا شده و به زودی صادرات آن نیز آغاز خواهد شد.

خطیبی اشاره کرد که سالهاست به بهانه انحصار در صنعت خودروسازی، قیمت گذاری دستوری بر این صنعت برای خودروسازان دولتی حاکم شده است. وی اظهار کرد که در ۶ ماه دوم سال جاری به لطف عرضه بخشی از تیراژ تولید در بورس، به نوعی قیمت گذاری دستوری برطرف شده، اما لازم است که در سال ۱۴۰۲ تمام تولیدات ایران خودرو در بورس کالا عرضه شود و تا زمانی که روش بهتری برای عرضه نباشد، بورس بهترین راه برای عرضه محصول هم برای خودروساز و هم برای مصرف کننده است.

ایران خودرو سال ۱۴۰۲ رکورد تولید در تمام ادوار را خواهد شکست

وی در ادامه بیان کرد که در طی سالهای گذشته حدود ۳۵۰ هزار میلیارد تومان به واسطه قیمت گذاری دستوری از جیب خودروساز خارج شده است. بدین ترتیب قیمت گذاری دستوری تنها به سود دلال است.

مهدی خطیبی در خصوص توقف تولید پژو ۲۰۶ اظهار کرد که توقف تولید ۲۰۶ موقتیست. وی اظهار کرد که ایران خودرو هم اکنون نتوانسته استانداردهایی که از ابتدای سال ۱۴۰۲ روی پژو ۲۰۶ الزامی بوده را پاس کند که این استاندارد مستلزم ایجاد تغییراتی در پژو ۲۰۶ هستند. بدین ترتیب تا زمانیکه ایران خودرو بتواند این تغییرات را روی پژو ۲۰۶ پیاده سازی کند، تولید آن متوقف شده و پژو ۲۰۷ تیپ ۵ جایگزین آن می شود. وی همچنین در خصوص واریانت سازی برخی محصولات مانند عرضه دنا پلاس با رینگ فولادی و ترمز عقب کاسه ای اظهار کرد که این به دلیل عرضه محصول با قیمت پایینتر به دست مشتریست و ایران خودرو در کنار آن نسخه لوکستر را همچنان عرضه می کند. ضمن اینکه مشتری با علم به اینکه خودرو قرار است با ترمز کاسه ای و رینگ فولادی تحویل وی شود اقدام به ثبت نام می کند. بدین ترتیب هیچ تخلفی از جانب ایران خودرو در این زمینه صورت نگرفته است. مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در پایان تاکید کرد زیانده بودن این شرکت هرگز باعث نمی شود که ایران خودرو با کمفروشی یا کاستی در کیفیت این زیان را جبران کند و این شرکت برای جبران زیان به دنبال حل مشکل به صورت ریشه ای است.

ارسال نظر
ارسال نظر
  • بی نام
    ۰

    بورس کالا با این قیمت ها اصلا بهترین روش به صلاح مصرف کننده نیست! اختلاف قیمت تمام شده در یک مورد خودرو تارا در فروش اخیر در بورس کالا با بازار کمتر از 60 میلیون تومان بوده! چگونه این روش عرضه با این قیمت به صلاح مصرف کننده است؟

  • امیر
    ۰

    خدا لعنتتون کنه