تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۷
دارندگان خودروهای اسقاطی بخوانند؛

سهمیه جدید در قرعه کشی های فروش خودرو

در جریان سهمیه‌هایی که از قرعه‌کشی خودرو در سال جاری کنار گذاشته شده، ۱۰ درصد هم برای دارندگان خودروهای فرسوده پیش‌بینی شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، آنچه در بند (ف) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ دیده می‌شود بیانگرخروج بخشی از سهم قرعه‌کشی از بین ثبت ‌نام کنندگان است. در این بند مقرر شده که حداقل ۱۰ درصد از خودروهای عرضه شده در قرعه‌کشی، به دارندگان خودروهای فرسوده اختصاص یابد، مشروط به اینکه در هنگام تحویل خودرو جدید، خریدار گواهی اسقاط خودرو فرسوده خود را تحویل دهد.

در سال جاری، سهمیه دیگری هم از قرعه‌کشی برای طرح "حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" که در آبان ۱۴۰۰ مصوب شد،  پیش‌بینی شده است  که طی آن، خودرو به مادران دارای دو فرزند و بیشتر که فرزند دوم یا مابعد آن‌ها، پس از تاریخ تصویب قانون متولد شده باشند، در مهلت یکماهه تحویل می‌شود.

از ابتدای سال ۱۳۹۹ و با ورود مجدد شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو، جریان قرعه‌کشی بین متقاضیان، برای تعیین خریدار در دستور کار قرار گرفت و با وجود انتقاداتی که در این رابطه مطرح بود، شورای رقابت همواره از آن دفاع کرد.

شیوا-رییس سابق شورای رقابت-  معتقد بود که با توجه به عرضه محدود و تقاضای بالایی که وجود دارد راهکار مناسب همین انجام قرعه‌کشی برای توزیع بدون رانت خودروهای موجود بین مصرف کنندگان است. وی تاکید داشت که "در قرعه‌کشی هیچ‌کس دخالت و نفوذی ندارد ولی پیش از این، زمانی که فروش خودرو از طریق سایت انجام‌ می‌شد دائم با شکایت و اعلام مشکل از سوی مردم مواجه بوده که می‌گفتند نفوذ دلالان و ربات‌ها در این نحوه فروش برد بیشتری داشته است، بنابراین از نظر شورای رقابت، بهترین راه، قرعه‌کشی است ولی اگر منتقدان شیوه جدیدی دارند ارائه کنند تا مورد بررسی قرار گیرد."

با این حال با تغییر دولت، بارها فاطمی‌امین-وزیر صنعت، معدن و تجارت- از حذف قرعه‌کشی سخن گفته و در مورد لغو آن در سال جاری وعده جدی داده بود.

این در حالی است که  آخرین گزارش  از طرح‌های فروش فوق العاده خودروسازان نشان می‌دهد که در مرحله اخیر، پنج میلیون نفر برای ۴۰۰۰ دستگاه خودرو مشارکت کرده اند که بیانگر شانس یک به ۱۲۰۰ برای برنده شدن در این قرعه‌کشی است.

منبع: ایسنا
این مطلب برایم مفید است
۳۵ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

 • مهدی شرقی
  ۱ ۰

  قرعه کشی دوروغه من 10 بار شرکت کردم اسمم در نیومده

  • ناشناس
   ۲ ۰

   من ۵۰ بار شرککت کردم اسمم در نیومد همش دروغه

 • کروز
  ۱ ۰

  به این نمیگن سهمیه...ماشینای اسقاط رو میخاین ازمردم مفت بگیرین.بجاش خودرو وارد کنین...منت میزارین...آره

 • milad
  ۱ ۰

  این سایتا خبر حذف قرعه کشی میدن ایران خودرو و نمایشگاه ها ۲۰درصد نیزارن روقیمت ماهم هرروز بدو بدو اخرش ژیانم نمیتونیم بخریم

 • ناشناس
  ۱ ۰

  همش دروغه

 • پیمان
  ۱ ۰

  همش دروغه من 5با رشرکت کردم اسمم در نیامد دروغگوی کثیف دزد

 • سحر مازندرانی
  ۰ ۰

  قرعه کشی واقعا یه دروغ محض هست
  چهل و دو بار ثبت نام کردم
  چرا برای خانواده‌های چند معلولی حمایت نمی‌کنید

دیگر رسانه‌ها