کد خبر 579078
نایب رییس انجمن قطعه سازان استان تهران مطرح کرد؛

۱۵۰هزار دستگاه خودرو ناقص در گرو ترخیص ۲۰۰میلیون یورو قطعه در گمرک

نایب رییس انجمن قطعه سازان خودرو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران، کمبود نقدینگی قطعه سازان و خودروسازان را از مشکلات این حوزه دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین، در حاشیه شانزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی لوازم و قطعات خودرو، نشست خبری انجمن قطعه سازان خودرو انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران با محوریت بحران مالی در صنعت قطعه‌سازی خودرو و با حضور امیر حسین جلالی نایب رییس هیات مدیره، جعفر نصیری و بهرام طیبی دو عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان تهران به همراه اصحاب رسانه برگزار شد.

امیرحسین جلالی، نایب رییس هیات مدیره انجمن قطعه سازان استان تهران در شروع این نشست بیان کرد: یکی از راه‌های کاهش قیمت خودرو، افزایش تولید است. این در حالی است که شرایط جبری کرونا مشکلات زیادی برای قطعه سازان ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه، ۲۰۰ میلیون یورو قطعه در گمرک هنوز ترخیص نشده است، افزود: به دلیل نبود همین قطعات بیش از ۱۵۰ هزار دستگاه خودرو ناقص در پارکینگ‌های شرکت‌های خودروساز مانده است که مدیریت ترخیص هوشمند می‌تواند به رفع این مسئله منجر شود.

نائب رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران با تاکید بر اینکه قطعه سازان پیشران اقتصاد کشور هستند، تصریح کرد: تحقق اهداف وزیر صمت مبنی بر افزایش تیراژ خودرو به سه میلیون دستگاه تا سال ۱۴۰۴، توسعه محصول و اصلاح صنعت خودروسازی نیازمند کار تیمی و آمادگی فضای کسب و کار است.

نائب رییس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو استان تهران کمبود نقدینگی قطعه سازان و خودروسازان را از دیگر مشکلات این حوزه دانست و گفت: خودروسازان به دلیل تنگنای مالی پرداخت‌های خود به قطعه سازان را از طریق ابزارهای مالی مانند خرید دین انجام می‌دهند.

جلالی در ادامه گفت: در حالی که در روش خرید دین بانک‌ها ۲۰ درصد از مبلغ چک را به مدت یکسال مسدود می‌کنند و حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از ارزش پول نیز به دلیل تورم کاسته شده و در نهایت قطعه سازان تنها با۶۰ تا ۷۰ درصد قدرت خرید سال گذشته خود اقدام به تولید قطعه می‌کنند و بقیه سرمایه در گردش خود را از طریق سقف اعتباری و بانک‌ها تامین می‌کنند زیرا قطعه سازان در هر شرایطی محکوم به سودآوری هستند.

جعفر نصیری دیگر عضو انجمن قطعه‌سازی استان تهران در این نشست خبری با تاکید بر اینکه جامعه قطعه‌سازی توان تولید قطعات سفارش شده خودروسازان را دارد، اظهارکرد: تمام خریداهای ما نقدی است اما تسویه حساب از سمت خودروسازان به صورت تسهیلاتی در بازه‌های طولانی مدت صورت می‌گیرد و این موضوع موجب کاهش نقدینگی در صنعت قطعه‌سازی شده است.

وی افزود: مشکل دیگر تامین مواد اولیه است که این صنعت را دچار مشکل کرده است.

نصیری در ادامه بیان کرد: نگرانی امروزه قطعه سازان نسبت به آینده‌ای بوده که هیچ چشم‌انداز روشنی ندارد. در زمینه محصولات جدید، تیراژها هیچ برنامه مشخصی وجود ندارد و امکان خرید اعتباری نیز وجود نداشته و تمام خریدها به صورت نقدی است. ضمن اینکه بانک‌ها نیز امکان امکان خرید دین ندارند و عملا خودروسازان در پرداخت بدهی به قطعه ساز با مشکل مواجه خواهند شد.

نصیری در پاسخ به دلیل افت کیفیت محصولات تولید داخل خودروسازان بیان کرد: قطعه سازان فعال در زنجیره تامین خودروسازان طبق استانداردهای روز دنیا فعالیت می‌کنند و خودروساز نیز به کیفیت قطعه خریداری شده نظارت دائم دارد. اما ممکن است گاهی قطعه ساز به دلیل ترخیص نشدن کالا و اجناسش از گمرک یا نداشتن سرمایه کافی، نتواند به صورت موقت پاسخگوی خط تولید خودروساز باشد و در این شرایط ممکن است خودروسازان برای حفظ تیراژ خود اقدام به خرید قطعه مورد نظر از قطعه سازان درجه دو یا سه کنند که این مورد سبب افت کیفیت در برخی از خودروهای ساخت داخل شده است.

در ادامه این نشست بهرام طیبی عضو دیگر انجمن قطعه سازان استان تهران با تاکید بر ضرورت حمایت دولت و مجلس از قطعه سازان خاطرنشان کرد: الگوی قیمت‌گذاری دستوری در خودرو باید تغییر کند چرا که صنایعی همچون فولاد و پتروشیمی از این قوانین مبرا هستند؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم قیمت‌گذاری دستوری در خودرو نیز حذف گردد.

وی بیان کرد: اگر نقدینگی ایجاد شود و چرخ اقتصاد شرکت‌ها بچرخد، قطعه سازان ظرفیت لازم برای کمک به خودروسازان در موضوع افزایش تیراژ روزانه را دارند

 

ارسال نظر