کد خبر 560383

در روزهای شیوع پاندمی کرونا، تعویض پلاک اینترنتی به‌عنوان راه‌حل جایگزین روش معمول دریافت نوبت فک پلاک، در دستور کار تعویض پلاک قرار گرفته است. با توجه به اهمیت موضوع، در این مقاله از مجله همراه مکانیک قصد داریم راهنمای نوبت‌ دهی تعویض پلاک را بررسی کنیم تا تمامی ابهامات موجود در ارتباط با این موضوع برطرف شود. توجه داشته باشید که قبل از مراجعه به این مراکز، مدارک لازم را حتماً همراه خود داشته باشید.

تعویض پلاک اینترنتی در تمامی مراکز فک پلاک تهران از شهریور 99، به منظور حفظ سلامت مراجعین در راستای ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجرایی شده است. از این رو برای دریافت نوبت دهی تعویض پلاک با مراجعه به سامانه مربوطه و ثبت نام فک پلاک اینترنتی، اقدام به رزرو نوبت کنید. توجه داشته باشید در صورت حضور در این مراکز فاصله گذاری اجتماعی را رعایت فرمایید تا از ازدحام افراد جلوگیری شود.

نوبت‌دهی تعویض پلاک در دوران کرونا

تا پیش از شیوع بیماری کووید-۱9، روند نوبت‌گیری جهت فک پلاک، به‌صورت مراجعه حضوری خریدار و فروشنده به نزدیک‌ترین مرکز موجود در شهر محل سکونت خریدار انجام می‌شد. کافی است یک ‌بار به مراکز مربوطه مراجعه کرده باشید تا از کثرت مراجعه‌کنندگان و میزان ازدحام افراد در این مراکز مطلع باشید.

بر اساس اعلام رئیس مرکز شماره‌گذاری ناجا، از تاریخ 19 شهریور 99 به بعد، با توجه به شیوع پاندمی کرونا و لزوم توجه به اصل فاصله‌گذاری اجتماعی، پذیرش مراکز تعویض پلاک و دریافت وقت و شماره‌گذاری خودرو و موتورسیکلت در تهران، فقط به‌صورت اینترنتی انجام گرفته است.

در بیانیه این مرکز آمده است که پروسه ثبت‌نام تعویض پلاک و نوبت‌ دهی آن، کاملاً اینترنتی خواهد بود و شهروندان از مراجعه حضوری به مراکز تعیین‌شده اکیداً خودداری کنند. هم‌چنین متقاضیان باید دقت داشته باشند که خودروهای دارای پلاک زوج، در روزهای زوج و خودروهای دارای پلاک فرد، در روزهای فرد در مراکز فک پلاک پذیرش می‌شوند.

بر اساس اعلام این مرکز، از ابتدای مهرماه 99 علاوه بر استان تهران، استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اصفهان، خراسان رضوی، فارس، گیلان، کرمانشاه، البرز، یزد و قم نیز به سامانه نوبت‌دهی اینترنتی متصل شده‌اند. در ادامه، به تشریح فرایند نوبت‌دهی اینترنتی تعویض پلاک خواهیم پرداخت و مراحل نوبت‌گیری جهت این کار را با هم مرور خواهیم کرد.

نوبت دهی تعویض پلاک اینترنتی

 • برای نوبت‌گیری، ابتدا باید وارد سامانه اینترنتی نوبت دهی در اینجا شوید.

 • در اولین مرحله و پیش از هر اقدامی، باید در سامانه تعویض پلاک ثبت‌نام کنید.

 • بر اساس انتخاب استان، شهر و نوع وسیله نقلیه، جستجوی مراکز انجام می‌شود و در ادامه، لیست تمامی مراکزی را که ظرفیت نوبت‌دهی را برای فک پلاک اینترنتی در شهر مورد‌نظر دارند، نمایش داده می‌شود

2

 • با انتخاب مرکز مورد‌نظر، روز و ساعات‌ قابل‌انتخاب برای مراجعه حضوری دیده می‌شود.

 • در مرحله آخر، با ثبت ﭘﻼک نصب‌شده ﻓﻌﻠﯽ، (پلاک ﻓﺮوﺷﻨﺪه) مدارک لازم برای فک پلاک مشاهده و با انتخاب دکمه ثبت، نوبت‌دهی اینترنتی انجام می‌شود.

دریافت نوبت اینترنتی تعویض پلاک با موفقیت انجام شد.​

راهنمای تعویض پلاک اینترنتی

 • مراجعه حضوری خریدار و فروشنده یا نماینده قانونی آن‌ها (وکیل) همراه با خودروی معامله‌شده در تاریخ مقرر به مرکز فک پلاک مربوطه، الزامی است.

 • پس از نوبت‌ دهی اینترنتی در سامانه مربوطه، خریدار و فروشنده باید برای تکمیل فرایند، در روز و ساعت مقرر، همراه با اصل شناسنامه و کارت ‌ملی خریدار و فروشنده، اصل سند مالکیت خودرو و کارت خودرو به مرکز مشخص‌شده مراجعه کنند.

 • لازم به ذکر است که در صورت مفقودی سند‌ مالکیت خودرو، درج یک نوبت آگهی در روزنامه‌های کثیر‌الانتشار در این خصوص، الزامی است و فرایند مراکز تعویض پلاک، بعد از سپری‌‌شدن ده روز از تاریخ درج آگهی فوق، امکان‌پذیر است.

 • ارائه مدارک احراز محل سکونت خریدار شامل سند مالکیت یا اجاره‌نامه معتبر به ‌نام شخص خریدار، همسر، پدر یا مادر وی هنگام مراجعه حضوری، الزامی است.

 • در صورت عدم احراز محل سکونت خریدار توسط مرکز فک پلاک، خریدار ملزم به ارائه مدارک تکمیلی مانند دفترچه تأمین اجتماعی، معرفی‌نامه از کارگزینی محل خدمت با درج آدرس منزل برای کارکنان دولتی یا معرفی‌نامه از آموزش‌ و‌ پرورش منطقه محل سکونت فرزندان با درج آدرس منزل خواهد بود.

قوانین و مقررات سامانه نوبت‌ دهی تعویض پلاک

در حال حاضر، هر فرد تنها مجاز به انتخاب یک نوبت در مراکز مربوطه است و در صورت عدم مراجعه در روز و ساعت مقرر، نوبت متقاضی به‌صورت خودکار باطل می‌شود.

لازم‌ به ذکر است که در صورت عدم مراجعه متقاضی در نوبت ثبت‌شده جهت فک پلاک، رزرو و دریافت نوبت آتی برای وی با محدودیت‌هایی مواجه خواهد شد؛ لذا در صورت انصراف از مراجعه در تاریخ مورد‌نظر، متقاضی باید پیش از سر‌‌رسید مقرر، نسبت به لغو نوبت دریافت‌شده از طریق حساب کاربری خود در سامانه مربوطه اقدام کند. خریدار باید قبل از انجام رزرو و نوبت‌گیری، نسبت به تکمیل مدارک احراز محل سکونت خود (که در بخش قبلی به آن‌ها اشاره شد) اطمینان حاصل کند.

هنگام مراجعه حضوری، اطلاعات ثبت‌شده در سامانه مربوطه، با شخص مراجع مطابقت داده خواهد شد و تنها با ارائه مدارک هویتی متقاضی به‌همراه خودرو با شماره پلاک ثبت‌‌شده، مجوز ورود به مرکز داده می‌شود.

درنهایت، لازم به یاد‌آوری است که با توجه به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی، از ورود اشخاص همراه خریدار و فروشنده به مراکز جلوگیری خواهد شد؛ هم‌چنین ورود افراد بدون داشتن ماسک نیز ممنوع است. لازم به ذکر است که قبل از ورود به پارکینگ، غربال‌گری و تب‌سنجی مراجعین نیز انجام می‌شود؛ لذا در صورت مشاهده علائم بیماری، از مراجعه به مراکز تعویض پلاک جداً خودداری فرمایید.

مزایای تعویض پلاک اینترنتی

ازآن‌جایی‌که مراکز فک پلاک یکی از شلوغ‌ترین و پرازدحام‌ترین مکان‌ها بودند، شیوع ویروس کرونا این مراکز را به تعطیلی کشاند که موجب بروز مشکلات بسیاری برای مشتریان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای مالی کشور شد. تجربه آنلاین‌شدن فرایند ثبت درخواست تعویض پلاک به‌عنوان راه‌حلی سودمند، از سویی مانع از ازدحام جمعیت در مراکز مربوطه و بالارفتن ریسک انتقال بیماری می‌شود و از سوی دیگر، از اتلاف وقت مالکان و خریداران در صف‌های طولانی جلوگیری می‌کند.

نوبت دهی کدام مرکز تعویض پلاک، اینترنتی است؟

به‌دلیل محدودیت‌های کرونا، هم‌اکنون در اغلب شهرهای کشور نوبت دهی مراکز تعویض پلاک، تنها به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود.

تعویض پلاک اینترنتی چگونه است؟

برای این کار به سامانه رسمی نوبت دهی تعویض پلاک که در این مقاله مراحل استفاده از آن به‌طور کامل شرح داده شده، مراجعه کنید.

نوبت دهی تعویض پلاک از چه تاریخی اینترنتی شده است؟

از 19 شهریور 1399 به بعد.

متن این مقاله با اقتباس از مجله همراه مکانیک و مقاله https://www.hamrah-mechanic.com/mag/car-license-plate-replacement/ نوشته شده است

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناصر
  ۱۵ ۰

  مردم رو سرکار نذارید با این طرح مسخرتون ۲ ماه ی وقت نتونستیم بگیریم میگن ۸ صبح نوبت بارگذاری میشه تو سیستم هر وقت ما رفتیم ۸صبح گفت دسترسی ب این سایت امکان پذیر نیست

 • علی
  ۷ ۰

  الان دوماه مامیخوایم نوبت بگیرم نمیشه. میگن ساعت 10 سایت باز میشه 1045ثانیه بسته میشه شده نون دونی واسه کافی نتی میگن 250هزارتومن بده تا نوبت برات بگیریم

 • Farshid
  ۵ ۰

  تا حالا انقدر دلم به حال مردم ایران نسوخته بود. چقدر بدبختیم ما. خواهش میکنم مسوولین محترم بیخیال طرح دادن بشین. ۱۵۰هزارتومن دادم کافینت که واسم نوبت بگیره و الان یک ماهه امروز فردام می‌کنه. خدا اموات اونی که این طرحو داده زیاد کنه

 • حسن
  ۵ ۰

  سلامخدمت همه ی کارکنان تعویض پلاک به همین دلیل شلوغی وقت وکالت من گذشته و حالا دردسر شده و صاحبان قبلی حاظر به همکتری نمیشوند
  یه راهی برای اینجور مسائل بگذارید
  مردمو بااین روشها گرفتار کرده این

 • ناشناس
  ۳ ۰

  بخدا قسم ۶۰۰ هزار تومان جریمه شدم بخاطره اینکه یکی از پلاکام در تصادف خراب شده باید عوضش میکردم گفتن باید بری تعویض پلاک برای المثنی پلاک تو این دو سه ماه من بخاطره اینکه نوبت به من داده نشده ۶۰۰ هزارتونان جریمه شدم به دلیله اینکه ناخوانا بودن پلاک

 • ناشناس
  ۲ ۲

  یعنی گندشو در آوردید با این مسخره بازی ها من یک ماه میخوام نوبت بگیرم نتونستم بیمه ماشینم داره تموم میشه و هنوز موفق نشدم پلاک خودم رو ماشینی که خریدم بزارم این چه مسخره بازی آخه

 • علی اصغر نادری رستگار
  ۴ ۰

  نوبت میخواهم برای تعویض پلاک ماشین

 • ناشناس
  ۲ ۰

  خود این هایی که این سیستم راه اندازی کردن نمی توانند نوبت اینترنتی بیگرند

 • رسول عرب دفتری
  ۰ ۰

  تعویض پلاک

 • ناشناس
  ۲ ۰

  تو کمتر از 30 ثانیه تکمیل ظرفیت میشه.!!!

 • کوروش
  ۱ ۴

  خیلی هم طرح خوبیه من کافی نت دارم داشتم جمع میکردم ار کسادی بازار الان مغازه بغلیم رو هم اجاره کردم خوب جواب میده با همین فرمون بریم سال دیگه اینجا رو میخرمش دوستان لطفا همکاری کنید

  • ناشناس
   ۱ ۰

   سلام . دوست گرامی که کافی نت دارین کاش شماره تلفن هم میدادین که برامون نوبت جور کنید.

 • رضا سواری
  ۰ ۰

  نوبت پلاک

 • حسین
  ۰ ۲

  من در تاریخ 1400/06/08 وکالت تعویض پلاک از فروشنده دریافت کردم. امروز در تاریخ 1400/06/20 با کمک دخترم موفق به دریاغت نوبت تعویض پلاک یرای تاریخ 1400/06/23 در شیراز شدم. ترس بیجا نداشته باشید. درست کار کنید و گزینه اول یا اخر را انتخاب نکنید. تشکر از مسئولین و طراحان

 • حمید
  ۱ ۰

  ببینید الان تمام کارمندای داخل شماره گذاری داره وضعشون خوب میشه . چرا بیان طرح رو عوض کنن . . پول میگیرن جدا . کارتون رو راه میندازن .

 • جمال الدین کهن
  ۳ ۰

  بالغ بر یک ماه هر روز وارد این سایت لعنتی شدم و موفق به ثبت نام نشدم . ناگزیر با امداد از کافی نت و پرداخت 200هزار تومان یک نوبت گرفتم . بعد از آنکه با مصیبت مراجعه کردم . اعلام کردند که اعتبار وکالت نامه تون گذشته . حالا هم به فروشنده مراجعه کردم ادعای 300هزار تومان اضافی دارند .
  و هزینه مجدد وکالت و کافی نت را هم که لااقل 500 هزار تومان میشود . اضافه کنید .
  فقط خواستم به دست اندرکاران این سایت عرض کنم خدا لعنت کند شما را با این طرح های مسخره تان . که فقط باعث درد سر برای مردم شده اید . این طرح صرفا راحتی خودتان شاید در آن باشد . و گرنه هیچ ارزشی برای مردم ندارد . صف که همان صف و شلوغی درد سر هم که مثل سابق هست . ... خیر نبینید با این طرح های درد سر ساز تون ...

 • رضا
  ۱ ۰

  پلاک

 • صفری
  ۱ ۰

  این چه وضعشه 3ماهه دنبال یه نوبت هستم خب یه راه چاره بدید

 • م گل
  ۰ ۰

  باسلام این سایت چرت محضه اصلا خوب سرویس نمیده من یک هفته است درگیر ثبت نام از طریق این سایت هستم و موفق نشدم ثبت نام کنم متاسفم برای ناجا نمیتونه سرویس بده جمع کنه این نابسامانی رو خجالت نمیکشن تو قرن ۲۱

 • ناشناس
  ۰ ۰

  به طرح گند وقت گیر و بدون تفکیک پلاک ها خوش آمدید

 • ب
  ۰ ۰

  با سلام نوبت دهی مشکل یا پر است لطفا در اصفهان هم مانند تهران اینترنتی پلاک تعویض گرددباتشکر