کد خبر 462237

در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

قیمت روز خودرو (۹۹/۶/۳)/ افزایش ۳۰میلیونی مونتاژی‌ها!

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل از ثبات قیمت خودرو‌های داخلی نسبت به دو هفته قبل خبر داد و گفت: در این میان مونتاژی‌ها و وارداتی‌ها با افزایش قیمت رو‌به‌رو بودند.

اقتصاد آنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ سعید موتمنی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادآنلاین از ادامه رکود در بازار خودرو خبر داد و اظهار کرد: خرید و فروش خودرو همچنان راکد است و باتوجه به آرامش نسبی بازار ارز، قیمت خودروهای داخلی نسبت به دو هفته گذشته تغییر چندانی نکرده اما مونتاژی‌ها و وارداتی‌ها گران شده‌ است.

او اضافه کرد: قیمت خودرو‌های وارداتی دست دارندگان این خودرو‌هاست و از آنجا که واردات نداریم و تعداد خودرو‌های خارجی کم شده، نوسان آن‌ها منطقی است؛ اما قیمت خودرو‌های مونتاژی به دلیل عرضه ناکافی نسبت به دو هفته پیش حدود ۲۰ تا ۳۰میلیون تومان گران شده درحالیکه این بازار قابلیت کنترل داشت.

موتمنی عرضه ناکافی را عامل دیگر التهاب بازار خودر‌و عنوان کرد و گفت: همچنان خودروی موجود در بازار کمتر از تعداد نیاز است و به همین خاطر قیمت خودرو در حال حاضر توسط دارندگان آن تعیین می‌شود درحالیکه اگر عرضه را بیشتر کنیم هم فاصله قیمت خودرو بین کارخانه و بازار کم می‌شود و هم شاهد کاهش قیمت در بازار آزاد خواهیم بود.

این فعال بازار خودرو تاکید کرد: البته یکی از دلایل ثبات قیمت خودروهای داخلی افزایش عرضه آن‌ها نسبت به قبل بوده و خودروسازان خودرو‌های بیشتری را تحویل مشتری داده‌اند.

وی با تاکید بر غیرمنطقی بودن قیمت خودرو تصریح کرد: خودرو همچنان گران است و با نرخ منطقی معامله نمی‌شود زیرا قیمت ارز واقعی نیست، اما اگر نرخ ارز به زیر ۲۰تومان برسد خودرو هم ارزان خو‌اهد شد.

او اضافه کرد: بازار خودرو درحال حاضر سقف قیمت ندارد و هرکس نرخ دلخواهی خود را اعلام می‌کند اما اگر نرخ دلار کاهش یابد، دیگر کسی خریدار خودرو‌های گران نیست و هرکس قیمت را بالا اعلام کند مشتری نخواهد داشت.

رشد چندصد میلیونی خودروهای مونتاژی طی ۳ماه

موتمنی اظهار کرد: بازار خودرو نسبت به سال قبل، هم از لحاظ تعداد معاملات و هم قیمت به شدت ملتهب شده به طوریکه سانتافه طی یکسال حدود ۸۰۰میلیون گران شد؛ در سال جاری هم طی ماه‌های ابتدایی نوسان چندانی نداشتیم اما مقایسه قیمت‌های امروز با ابتدای سال نشان می‌دهد که خودرو‌های مونتاژی تا ۳۰۰میلیون هم رشد کرده‌اند.

انتظارات تورمی در بازار خودرو بالا است

به گفته موتمنی، حتی اگر نرخ ارز کاهش یابد باز هم شاهد خروج بازار از وضعیت رکود و افزایش تعداد معاملات نخواهیم بود زیرا نوسان بالای قیمت در این بازار باعث شده فروشندگان و خریداران ریسک معامله را نپذیرند.

او در پایان گفت: بیشتر معاملاتی که درحال حاضر انجام می‌شود مربوط به خودرو‌های دست دوم یا خودرو‌هایی است که از قبل کارخانه تحویل داده به همین خاطر تعیین قیمت آن‌ها سلیقه‌ای است.

قیمت خودرو ۳ شهریور ماه

موتمنی با تشریح قیمت‌های امروز خودرو بیان کرد: در جریان معاملات امروز بازار خودرو قیمت پراید۱۱۱ به ۹۵میلیون تومان، پراید۱۳۱ حدود ۸۲/۵۰۰/۰۰ و پراید۱۳۲ هم به ۸۳/۵۰۰/۰۰۰تومان رسید.

او اضافه کرد: قیمت تیبا صندوقدار و تیبا۲ هم به ترتیب ۹۶ و ۱۱۰میلیون تومان و ساینا نیز ۱۱۰میلیون تومان است؛ قیمت کوییک ساده و کوییک‌آر هم ۱۲۶ و ۱۲۹میلیون تومان اعلام شد.

به گفته موتمنی، قیمت پژو ۲۰۶ تیپ۲ در بازار امروز ۱۶۶میلیون تومان است و پژو۲۰۶ تیپ۵ هم با حفظ قیمت، ۲۰۲میلیون اعلام شد، همچنین قیمت پژو۲۰۶ صندوق‌دار هم ۱۹۵میلیون تومان است.

طبق اعلام اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل، در بازار آزاد امروز پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس ۱۴۶/۵۰۰/۰۰تومان قیمت خورد و پژو پارس سال به ۱۷۷/۰۰۰/۰۰۰تومان رسید؛ همچنین قیمت پژو ۲۰۷ ساده ۲۳۴میلیون و مدل اتوماتیک این خودرو ۳۱۴میلیون تومان است؛ مشتریان رانا نیز می‌توانند این خودرو را با قیمت ۱۶۴میلیون و دنا را ۲۲۵میلیون تومان بخرند.

قیمت روز خودروهای مونتاژی

موتمنی با اعلام قیمت خودروهای مونتاژی افزود: امروز قیمت هر دستگاه هایما اس۷ توربو به حدود ۵۹۷میلیون، چانگان ۳۹۶میلیون، سراتو ۶۴۰میلیون و پژو۲۰۰۸ به حدود ۷۵۰میلیون تومان رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • مهدی
    ۰ ۰

    واقعا بعضیا عقل ندارن که با این قیمت میخواد.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری