کد خبر 457445

در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین مطرح شد؛

قیمت خودرو (۹۹/۵/۱۴)/ ۳پیشنهاد رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان برای کنترل بازار

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازان با ارائه سه پیشنهاد برای کنترل بازار خودرو تاکید کرد: عدم عرضه خودرو با قیمت مناسب، این بازار را هر روز آشفته‌تر خواهد کرد.

اقتصاد آنلاین - فاطمه اکبرخانی؛ محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادآنلاین درباره تاثیر نوسان نرخ ارز بر افزایش قیمت خودرو اظهار کرد: نرخ ارز تاثیر مستقیمی بر قیمت خودرو و مواد اولیه خودروسازان و قطعه‌سازان ندارد اما پارامتر بی‌تاثیری هم نیست؛ همانطور که شاهد بودیم، با صعود نرخ ارز قیمت خودرو نیز افزایش یافت، به این ترتیب می‌توان یکی از راه‌های جلوگیری از صعود قیمت خودرو را کنترل بازار ارز عنوان کرد.

 

او با انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری خودرو و عدم افزایش بهای مواد اولیه تصریح کرد: شورای رقابت می‌خواهد خودرو با قیمت ارزان به دست مردم برسد درحالیکه این اقدام هم فشار تحمیل شده بر خودروسازان را بیشتر کرده و هم منجر به افزایش فاصله قیمت خودرو در کارخانه و بازار شده است؛ لذا ادامه این شرایط بازار خودرو را آشفته‌تر خواهد کرد.

 

این فعال صنعت قطعه بیان کرد: تا زمانی که فاصله قیمت بین دو بازار همچنان برقرار باشد، به دلیل حاشیه سود بالایی که خرید خودرو از کارخانه به همراه دارد، تقاضا و انگیزه برای خرید این خودرو‌ها بالا است.

ضرورت تعیین قیمت خودرو در حاشیه بازار

نجفی‌منش راهکار دیگر کنترل بازار خودرو را واقعی کردن قیمت‌‌ها و رفع اختلاف نرخ کارخانه و بازار دانست و تصریح کرد: قیمت خودرو یا باید در حاشیه بازار توسط عرضه و تقاضا تعیین شود و یا خودروسازان طبق هزینه‌هایشان از جمله نرخ مواد اولیه و قطعه، قیمتی که برایشان زیان‌بار نیست را اعلام کنند.

او افزود: ما سال‌های گذشته تجربه قیمت‌گذاری خودرو بر اساس حاشیه بازار را داشته‌ایم و با وجود اینکه تولید هم در آن زمان پایین‌تر از حالا بود، اما هم بازار آرامی داشتیم و هم قیمت‌ها مثل امروز بی‌منطق بالا نمی‌رفت.

جلوگیری از هجوم تقاضا با واقعی کردن قیمت‌ها

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با تاکید بر تاثیر آزادسازی قیمت خودرو بر کاهش حجم تقاضا خاطرنشان کرد: اینکه در حال حاضر میلیون‌ها نفر در قرعه‌کشی خودروسازان شرکت می‌کنند به دلیل غیر واقعی بودن قیمت‌ خودرو است اما زمانی‌ که قیمت‌ها اصلاح شود، ضمن اینکه خودروسازان قادر به پرداخت مطالبات قطعه‌سازان و افزایش تولید بدون زیان خواهند بود، از حجم تقاضای کاذب موجود نیز کم خواهد شد.

قیمت روز خودرو در بازار آزاد

قیمت‌های خودرو در بازار آزاد امروز (۹۹/۵/۱۴) توسط اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو اعلام شده است.

قیمت پراید و تیبا در بازار آزاد

امروز قیمت پراید۱۳۱ حدود ۸۱میلیون، پراید۱۱۱ با قیمت ۹۳میلیون و مدل ۱۳۲ از این خودرو با قیمت ۸۱میلیون تومان از سوی فروشندگان به بازار اعلام شده است.

قیمت هر دستگاه تیبا صندوقدار نیز در بازار امروز به ۹۶میلیون و تیبا۲ به ۱۰۷میلیون تومان رسیده است و ساینا نیز در بازار ۱۰۸میلیون تومان قیمت خورد.

کوییک دنده‌ای و کوییک‌R نیز امروز با قیمت ۱۲۳ و ۱۲۷میلیون تومان در بازار آزاد اعلام شد.

قیمت انواع پژو در بازار

طبق اعلام اتحادیه نمایشگاه داران خودرو، امروز قیمت پژو ۲۰۶ تیپ۲ در بازار آزاد ۱۶۳میلیون تومان، پژو ۲۰۶ تیپ۵ نیز ۱۹۷میلیون و قیمت پژو۲۰۶ صندوق دار هم ۱۹۱میلیون تومان است.

همچنین قیمت پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس ۱۳۹میلیون تومان و پژو پارس سال نیز ۱۷۴میلیون تومان اعلام شده است.

در بازار آزاد امروز سمند ال‌ایکس با قیمت ۱۴۳میلیون، رانا ۱۶۱میلیون، دنا معمولی ۲۱۲ میلیون و دنا پلاس با قیمت ۲۶۲میلیون تومان به فروش می‌رسد.

همچنین قیمت روز پژو ۲۰۷ دستی به ۲۲۸میلیون، پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۲۹۸ میلیون و هایماS۷ توربو اتوماتیک به ۵۶۰میلیون تومان در بازار آزاد تهران رسید.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری