کد خبر 326310

در گفت‌و گو با اقتصاد آنلاین مطرح شد؛

نفس صنعت قطعه سازی به شمارش افتاد/ خودروسازان در انتظار بسته حمایتی دولت

با توجه به وضعیت وخیمی که برای صنعت خودروسازی کشور به وجود آمده، خودروسازان و قطعه‌سازان خواستار ضرب‌العجل تامین تسهیلات برای نجات دو صنعت استراتژیک کشور شده‌اند.

اقتصادآنلاین – فاطمه اکبرخانی؛ شهریور ماه امسال بود که مدیر کل نیرو محرکه وزارت صنعت خبر از ارائه بسته حمایتی به خودروسازان و قطعه‌سازان جهت حمایت مالی از این دو صنعت خبر داد اما تا کنون خبری از این بسته و جزییات آن نیست.

چندی پیش رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی خواستار 30هزار میلیارد تومان وام بلاعوض از دولت جهت احیای صنعت قطعه‌سازی و به تبع خودروسازی کشور شد، اما به گفته وی دولت هیچ واکنشی به این موضوع نشان نداده است.

محمدرضا نجفی منش در گفت‌و گو با خبرنگار اقتصاد آنلاین درباره محل تامین این بسته بیان کرد: به دولت پیشنهاد کرده‌ایم که از محل درآمد‌های ارزی بدهی خود را به بانک مرکزی بدهد و از این طریق راه برای پرداخت وام به ما باز شود.

وی تصریح کرد: مبلغی که پیشنهاد کرده‌ایم یک سوم سرمایه در گردش صنعت قطعه‌سازی است اما با همین مبلغ نیز دو صنعت مهم کشور مجددا احیا خواهند شد.

در همین راستا رضا رضایی، فعال صنعت قطعه سازی نیز گفت: پیشنهاد ضرب‌العجل برای اعطای وام به قطعه‌سازان و خودروسازان کرده‌ایم و درخواست دادیم تا مبلغی را به صورت آنی به این دو صنعت بدهند که تا پرداخت کامل تسهیلات به عنوان مُسکن موقت عمل کند.

وی با اشاره به مشکلات دو صنعت مهم کشور و تاکید بر به شمارش افتادن نفس آن بیان کرد: با توجه به تضعیف بنیه این دو صنعت، حتی اگر این تسهیلات به خودروسازان و قطعه‌سازان اعطا شود، حداقل دو ماه طول می‌کشد تا چرخه تولید راه افتاده و این دو صنعت خود را به روز کنند.

وی از تشکیل کارگروهی در وزارت صنعت جهت رسیدگی به موضوع اعطای تسهیلات به خودروسازان خبر داد و گفت: بر اساس شنیده‌ها، قرار است که وزارت صنعت به خودروسازان 2هزار میلیارد تومان وام بدهد، اما با شناختی که ما از صنعت و وضعیت خودمان داریم، این مبالغ بسیار کم است.

هشدار به بیکاری 2میلیون نفر تا پایان سال

رضایی اظهار کرد: از سال گذشته شاه کلید صنعت خودروسازی که همان مواد اولیه است از طریق خود دولت افزایش 3برابری داشته بنابراین نمی‌توان با این مبلغ پیشنهادی وزارت صنعت انتظار معجزه داشت.

به گفته این فعال صنعت قطعه، اگر اوضاع به همین روال پیش برود و دولت توجهی به مطالبات ما نکند، تا پایان سال حدود 2میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم بیکار خواهند شد.

ارسال نظر

 • حسین
  ۵ ۲

  دیروز پراید (مدل 97) یکی از دوستام را قرض گرفتم وبرای بوق زدن ( شاید کلا 3 تا بوق توی یه ساعت ) مجبور بودم کیسه هوای روی فرمون را فشار بدم . خداییش می ترسیدم نکنه این کیسه هوا با ضربه ای که من به بوق میزنم باز بشه و دماغم را بشکنه ! من از قطعه سازان سایپا این سوال را دارم یعنی واقعا شما توانایی ساخت شاسی بوق را روی شاسی راهنما ( مثل ایران خودرو ) ندارین ؟ مگه میشه برای بوق زدن مجبور باشی کیسه هوای روی فرمون را فشار بدی به داخل ؟ تازه دیروز فهمیدم ملت هرچی درمورد ویژ گی های پراید میگن عین حقیقته !

 • Dd
  ۷ ۰

  همیشه تا مردم یادشونه اکثریت شما قطعه سازا و خودروسازا همیشه تولید بیکیفیتی داشتید و همیشه مشکل مالی دارید و در زمان تحریمها همان روز اول شروع به بهانه جویی و عدم تحویل قطعه و خودرو به مشتریان میکنید. واقعا چنین صنعت ضعیف و مشکل دار و کم توان و بی کیفیت در دنیا نمونه است! تعطیلش کنید خیلی آبرومندانه تره. مگر اینکه بهره وری بالا ببرید و به تعهداتتون پایبند باشید. چقد به هزاران مشتری که ماههاست منتظر تحویل خودروشون هستن بی احترامی میکنید؟ تا کی؟!! خودروی مردمو که الان 4-5 ماهه تحویل ندادید همش دم از گرونی و بیکاری هم که میزنید!! شما دیگه کی هستید واقعا! شما نه صنعت و تولید بلدید و نه انسانیت دارید!!!!!

 • موعد تحویل خودرو گذشته
  ۰ ۰

  هرگونه افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته خلاف شرع و قانونه. خودروساز بدعهدی کرده و برخلاف قرارداد؛ دعوتنامه را صادر نکرده و ماشین را تحویل نداده درواقع قانون گریزی کرده و مقصره. مقصر و متخلف همیشه باید تاوان بده و خسارات را جبران کند؛ نه اینکه از هزاران مشتری که حقشون ماههاست که ضایع شده پول زور بگیرن.
  ...

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری