کد خبر 321809
 • صفحه اصلی
 • خودرو
 • قطعه‌سازان یکی پس‌از دیگری ورشکست می‌شوند/ لزوم تسریع در به روزرسانی قیمت‌ قطعه
دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در گفت‌و‌گو با اقتصادآنلاین:

قطعه‌سازان یکی پس‌از دیگری ورشکست می‌شوند/ لزوم تسریع در به روزرسانی قیمت‌ قطعه

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با اشاره به ورشکستگی قطعه‌سازان گفت: اگر دولت نمی‌خواهد موضوع قیمت‌گذاری خودرو را تعیین تکلیف کند، حداقل باید هر چه سریع‌تر قیمت‌های قطعه را به روز کند.

اقتصاد آنلاین- فاطمه اکبرخانی؛ آرش محبی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین بلاتکلیفی صنعت خودروسازی کشور را ناشی از تعلل دولت در تصمیم‌گیری دانست و اظهار کرد: در حال حاضر مشکل صنعت خودرو ضعف دولت در تصمیم‌گیری است و زمانی که مسئولیت قیمت‌گذاری را بر دوش دولت می‌اندازیم، باید عواقبش را نیز تحمل کنیم.

وی ادامه داد: صنعت خودرو، صنعت جامعی است که مخاطبان عامی دارد به طوری که 64صنعت جانبی به خودروسازی وابسته است، بنابراین به دلیل شرایط اقتصادی و سیاسی و اجتماعی، دولت در این زمینه با تعلل عمل می‌کند که البته این به نفع هیچ کس نیست.

محبی‌نژاد با تاکید بر این که اگر دولت نمی‌تواند در موضوع تعیین تکلیف قیمت خودرو به نتیجه برسد باید قیمت قطعه‌سازان را به روز کند، تصریح کرد: قیمت قطعه‌سازان باید هر چه سریع‌تر مشخص شود چرا که این صنعت در حال حاضر ضرر زیادی متحمل شده‌ و در حال ورشکستگی است.

دبیر انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با تاکید بر این که افزایش قیمت خودروسازان با روش فعلی جوابگوی بدهی آن‌ها به قطعه‌سازان نخواهد بود، خاطرنشان کرد: بدهی خودروسازان به قطعه‌سازان خیلی بیشتر از این افزایش قیمت‌ها است و همچنین پولی که از این محل حاصل می‌شود نمی‌تواند مطالبات معوق به قطعه‌سازان و نیازشان به نقدینگی را فراهم کند.

این فعال صنعت قطعه در پاسخ به این پرسش که "آیا شورای رقابت برای این کار مناسب‌تر نبود؟" گفت: شورای رقابت عملکرد خوبی در این زمینه نداشت چرا که اگر کارش را درست انجام می‌داد نیازی به ورود دولت به این جریان نبود.

ارسال نظر

 • محسن
  ۰ ۰

  مشکل قطعه سازان اینه که تا الان درعوض اینکه به فکر بومی کردن تکنلوژی ساخت قطعات باشن ،خیلی راحت با ارز دولتی قطعات بی کیفیت را ازچین وارد کرده و به اسم تولید داخل با تبانی خودروساز به ملت تحمیل میکردند ،حالاهم باداد وبیداد قصد دارن همون راه را با شیوه ای جدید ادامه بدن .
  خداییش تاکی ملت بیچاره باید تاوان بی مسئولیتی این آقایون را بدن ؟ من خودم حاضرم ماشین دست دوم از افغانستان وارد کنن رابخرم اما ماشین صفر وطنی نمیخوام(چون ازبس کیفیت وامنیت دارن) ، به قول یکی از اهل فن (سارقان خودرو) درب قوطی تن ماهی خیلی سخت تر از درب ماشین های ایرانی وامیشه !

 • چرا؟!
  ۴ ۰

  الان هر قطعه ای برای هر ماشینی بخای بخری نسبت به 6 ماه پیش حداقل دوبرابر یا سه برابر شده. صحبت از ضرر و تعدیل نیرو نمیدونم واقعا یعنی چی؟! خودروی مشتریا هم که تحویل نمیدید. تحویل های مرداد و شهریور و مهر و آبان و آذر هنوز مونده و حتی دعوتنامه هم صادر نکردن. من نمیدونم قطعه سازا و خودروسازا از کدوم ضرر ضحبت میکنن؟؟؟!!!! ضرر واقعی واسه امثال منه که یه پراید 111 تحویل شهریور ر هنوز دعوتنامه هم برام صادر نکردن!!! هیچکی هم جوابگو نیست. هیچکی هم عذرخواهی نکرد. تازه به فکر افزایش قیمت هم هستن!!!! خوبه دیگه خودروساز هم دیر تحویل میده؛ هم عذر خواهی نمیکنه؛ هم بخاد گرونتر هم حساب کنه!!!!!!!
  اگه موعد تحویل گذشته ها ر افزایش قیمت بدن؛ من یکی که تا آخر جلوشون وایمیسم و شکایت میکنم ازشون. دیگه توکل به خدا