کد خبر 319704

یک مقام مسئول در وزارت صنعت؛

رییس‌جمهور باید تغییرات قیمت خودرو را تائید کند/ هنوز توافقی برای تغییر قیمت خودرو صورت نگرفته است

در حالی گفته می‌شود خودروسازان با وزارت صنعت بر سر تعیین نرخ رسمی خودرو ۵ درصد کمتر از نرخ بازار توافق کرده‌اند که این وزارتخانه توافقی را تائید نکرده و می‌گوید رئیس‌جمهور حرف آخر را می‌زند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، چند روزی است این موضوع مطرح می‌شود که بر اساس توافقات نهایی صورت گرفته میان خودروسازان، قطعه‌سازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت، شیوه قیمت‌گذاری جدید خودروها اوایل هفته آینده ابلاغ خواهد شد و قرار بر این است که قیمت خودرو از سوی خودروسازان، ۵ درصد کمتر از حاشیه بازار باشد؛ در حالیکه یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: سازمان حمایت تا این لحظه هیچ توافق نهایی با خودروسازان صورت نداده و جلسات کارشناسی مدام برگزار می‌شود، اما هنوز نتیجه نهایی در این وزارتخانه حاصل نشده است.

وی می‌افزاید: بعد از تائید جمع‌بندی نهایی شیوه قیمت گذاری خودرو از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با خودروسازان، این موضوع باید در شورای معاونان وزارتخانه مورد تائید واقع شده و سپس در شورای اقتصاد به ریاست رئیس‌جمهور مورد جمع‌بندی نهایی قرار گیرد. پس تا این لحظه هیچ توافقی حاصل نشده است.

وی تصریح کرد: اصولا مشخص نیست اینکه گفته می‌شود قیمت ۵ درصد زیر نرخ بازار باشد، نکته ای است که باید به آن پاسخ داد که نرخ بازار را چه کسی تعیین می‌کند که قیمت رسمی خودرو باید ۵ درصد زیر آن باشد و اصولا فرمول قیمتگذاری خودرو در حاشیه بازار چیست؟

در واقع، فروش خودرو به درصدی کمتر از نرخ حاشیه بازار، همان خواسته‌ای است که خودروسازان برای افزایش قیمت و واقعی کردن نرخ‌های خودرو به زعم خود داشتند؛ در حالیکه باید به این سوال پاسخ دهند که آیا بازارسازان در حوزه خودرو چه کسانی هستند که قرار است نرخ کمتر از آن تعیین شود.

در حالیکه نظارت اکنون مهمترین موضوع در این رابطه است و باید اگر هم قرار است قیمت خودرو آزاد شود، نظارت هم بر حاشیه بازار صورت گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • موعد تحویل خودرو گذشته
  ۲۲ ۳

  مشتریان عزیز که موعد تحویل خودرویشان گذشته لطفا و حتما هوشیار باشید. درصورت افزایش قیمت همه باید شکایت و اعتراض کنیم و حقمونو بگیریم؛ نه اینکه انصراف بدیم چون انصراف به نفع خودروسازه و ماشینو میبره توی بازار آزاد میفروشه.همین کاری که الانم داره میکنه. به جای تحویل ماشین به ما که ثبت نام کردیم داره توی بازار آزاد میفروشه یا انبار کرده.

 • حق؛ گرفتنی است
  ۱۶ ۲

  خودروهای موعد تحویل گذشته؛ به هیچ عنوان نباید مشمول افزایش قیمت بشوند وگرنه عملی خلاف قانون و شرع رخ می دهد. مقصر؛ خودروساز است و مشتریان خسارت دیده اند در نتیجه خودروساز باید جبران خسارت کند؛ نه اینکه هم ماشین را دیر تحویل دهد و هم برای خودش پاداش در نظر بگیرد و گرانتر تحویل مشتری دهد!!!!!!
  این عمل اگر اتفاق بیفتد؛ کاملا غیر عقلانی و غیر منصفانه و غیر اخلاقی و برخلاف قانون و شرع است و حتما با برخورد قانونی و قاطع مشتریان روبه رو خواهد شد.

 • س
  ۱۴ ۳

  امیدوارم مسئولین از تضییع حقوق مشتریان بخصوص آنها که موعد تحویل خودرویشان گذشته؛ جلوگیری نمایند و به خودروسازان بدعهد تذکر قاطع بدهند.
  هرگونه افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته؛ خلاف قانون و شرع است و در صورت بروز این مساله؛ حق شکایت به مراجع ذی صلاح برای مشتریان محفوظ است.

 • مرتضی علی
  ۳ ۰

  یعنی 5 خانواده وارد کننده خودرو و مافیای داخلی تصمیم گرفته اند که پراید را 40 میلیون رسمی به مردم ایران بفروشند. چپاول در روز روشن و گرفتن اجازه آقای رو حانی برای اجرای چپاول.
  خوب آقای رئیس جمهور شما اجازه بدهید خودروسازان به هر قیمتی دوست دارنند حلبی ها را بفروشند.. ولی به مردم ایران هم اجازه بدهید خودروی زیر 15 هزار دلار را بدون تعرفه با ارز آزاد وارد کنند.. آنوقت ببنیم آیا باز هم می توانند پراید را بیشتر از 20 میلیون قیمت گذاری کنند حتی با دلار 12 هزار تومان.
  ...

 • swot
  ۱۴ ۳

  هرگونه افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته؛ خلاف قانونه.
  خودروساز بعنوان مقصر اصلی باید تاوان بدهد و نه مشتریان متضرر. این بدیهیه.

 • محمود
  ۱۳ ۳

  گناه مون چی هست که چند ماه از موعد تحویلمون گذشته من به عنوان مصرف کننده نهایی توانم در همین حد هست وباید فکری به حال کسانی که موعد تحویلشون گذشته بشه این انصاف نیست

 • علی
  ۳ ۰

  انقدر عجله دارین قیمت خودروهای کپی شده تون و ببرین بالا همین اندازه م به کیفیت و امنیت محصولات تون فکر میکردین ی خودرو داخلی نمیتونین بسازین فقط چراغاشون و تغیر میدین باید بازار خودرو رقابتی شه دلالان همین خودروسازان

 • حسین
  ۳ ۰

  ازکی تاحالا یه مقام ناشناخته به رئیس جمهور یه کشور میگه باید این کاربشه ، افزایش قیمت خودرو ظلم به مصرف کننده هست و ما ازرئیس جمهور خواهشمندیم اجازه این کار را ندهند .

 • محمدرضا
  ۲ ۰

  سلام وزیر محترم صمت وریاست جمهوری محترم بایستی از حق وحقوق کسانی که موعد تحویل خودروشان جندماهی گذشته. دفاع کنند خودرو ساز سرمایه دار است و سرمایه دار همیشه عادتش اینه سیر نمشود کارمندی که الا ده ماهه برای یک خودرو مبلغ 24 ملیون واریز کرده والا 4 ماه از موعد تحویلش گذشته چرا باید تاوان پس دهد اگر خودرو منو به عنوان مثال سر موعد تحویل میداد چه چیز از من میتونست بگیرد الا که 4 ماه تاخیر نموده وقرارداد یک جانبه تنظیم نموده ومنتظر تصویب نرخ جدید هستند وخودشان مافیا خودرو هستند با دولت محترم از حق مظلومیت ملت ایران دفاع کنند مخصوصا انانی که فقط یک خودرو ثبت نام کردهاند واون هم صرفا جهت استفاده شخصی میباشد در برا بر فشار مافیا تسلیم نشوند باتشکر

 • ایرانی
  ۴ ۰

  خدا را شکر مردم فهیمی داریم. تقریبا همه می دانند که یک خودروساز برای حداقل یکسال قطعات و وسایل لازم خود را از قبل تهیه و خریداری میکند و درمورد قطعه ساز هم همینطور؛ مواد اولیه لازم برای یکسال فعالیتش را خریداری میکند.
  آن هم در شرایطی که در مرداد97 در آستانه تحریم بودیم و کاملا قابل پیشبینی بود؛ مگر میشود که قطعه ساز و خودروساز از چند ماه قبلش به فکر نبوده اند!!!!!؟؟؟؟ اصلا چنین چیزی امکان ندارد که اگر داشته باشد باز هم مقصر خودروساز است و مدیریت ناتوانش!!!! مشتریانی که ماهها از موعد تحویل خودرویشان گذشته چه تقصیری دارند؟!
  پس انصاف و قانون حکم میکند که خودروساز تا جایی که خودرو آماده تحویل دارد و قطعه دارد؛ خودروی مشتریان را تحویل دهد؛ نه اینکه به امید افزایش قیمتها خودرو را انبار کند و یا در بازار آزاد بفروشد!!!!!!
  هر گونه افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته برخلاف قانون و شرع است و درصورت بروز این مساله؛ حق شکایت به مراجع ذی صلاح برای مشتریان محفوظ است.
  راهکار نجات خودروسازی؛ کمی انصاف و قانونمداری و احترام به مشتریان و تولید باکیفیت و مدیریت بهره ور است؛ نه اینکه فقط دم از گرانی بزنیم!!!!!!!!!!!!!

 • رحمن
  ۲ ۰

  هرگونه افزایش قیمت برای خودروهای موعد تحویل گذشته خلاف قانون و شرع است.
  قیمت روز هم اگر در قرارداد قید شده فقط تا موعد تحویل مقرر در قرارداد معتبر می باشد؛ نه، تا هفته ها و ماهها بعد!!!! معنی ندارد خودروساز هم دیر تحویل دهد و هم گرانتر!!!! ا