{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 258688

معاون‌ عمرانی و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور نوسازی ناوگان حمل و نقل را یکی از برنامه های مهم ‌دولت عنوان کرد و گفت: افزون بر ۱۹ هزار دستگاه اتوبوس شهری در سال ۹۷ نوسازی می شوند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، محمدعلی افشانی پنجشنبه در نشست شهرداران استان فارس افزود: سامانه ای در این زمینه در سازمان شهرداری ها و دهیاری ها فعال شده است که نوسازی حدود 19 تا 21 هزار دستگاه اتوبوس شهری، 48 هزار و 500 دستگاه مینی بوس، 6 هزار دستگاه کامیونت و 21 هزار دستگاه وانت و 30 هزار تاکسی در سال آینده مدنظر قرار دارد.

وی اظهار کرد: برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی باید شهرها به خصوص شهرهای بزرگتر تلاش بیشتری کنند، در حال حاضر یک رقابت بین شهرها وجود دارد تا از این منابع بیشتر استفاده کنند.

معاون وزیر کشور نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را اقدامی با اهمیت و مهم دانست و بیان کرد: زیست سالم جزو حق عمومی مردم‌ است که باید شرایط زیست سالم‌ برای انان فراهم شود.

افشانی گفت: شهرداری ها از ظرفیت های قانونی برای نوسازی حمل و نقل عمومی و بازآفرینی و بازسازی بافت های ناکارامد شهری استفاده کنند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه و رعایت قانون اظهارکرد: رضایت مردم مبنای سنجش عملکرد است، اگر از ما راضی بودند ما کار خود را خوب انجام دهیم‌.

افشانی خطاب به شهرداران افزود: شهرداران تنها منتظر اعتبارات مالیات درآمد بر ارزش افزوده نباشند، این اعتباری که مردم به زحمت پرداخت می کنند باید درست و بهینه و در محل خود هزینه شود.

وی ادامه داد: مردم از شهرداران انتظار دارند برای ان ها تامین سرمایه و خلق ثروت کنند که در این زمینه باید گام‌ برداشته شود.

معاون وزیر کشور گفت: اولین پیش نیاز زیست سالم‌، هوای سالم است که خوشبختانه فارس در سال 1395 یک روز هوای آلوده نداشته است؛ لازمه هوای پاک و سالم، نوسازی ناوگان حمل و نقل است.

افشانی افزود: نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی توسعه عدالت اجتماعی است و باید وسایل نقلیه مناسب برای مردم‌ فراهم‌شود تا آنان احساس رفاه بیشتری کنند.

وی ادامه داد: نوسازی ناوگان حمل و نقل، مصرف سوخت را به شدت کاهش می دهد و دولت در این زمینه آنچه پرداخت می کند از محل صرفه جویی در سوخت است.

معاون وزیر کشور با تاکید بر اینکه موضوع نوسازی حمل و نقل عمومی در شهرها باید با جدیت دنبال شود گفت: 50 اعتبار برای اتوبوس و مینی بوس و کامیونت درون شهری دولت پرداخت می کند، 20 درصد را مالک می آورد و 30 درصد نیز تسهیلات 60 ماهه ارایه می شود.

افشانی افزود: ابتدا از صندوق توسعه ملی پولی برداشته می شود و سپس از محل صرفه جویی در مصرف سوخت در یک دوره زمانی سه الی چهار ساله ماشین ها نوسازی می شود.

وی در ادامه بازآفرینی و بازسازی بافت های ناکارامد شهری را یکی دیگر از برنامه های دولت عنوان کرد و گفت: این موضوع باید به صورت جدی دنبال شود.

وی یادآور شد: در زمان حضورم در استان فارس سیاستی را دنبال می‌کردم و آن این بود که حیات و زندگی را به بافت های ناکارآمد ببریم.

وی ادامه داد: مردم شریفی که در این بافت ها زندگی می کنند از رفتارهای برخی افراد حاضر در این منطقه در رنج هستند.

معاون وزیر کشور گفت: باید زندگی را به این بافت ها برد، سمن ها در اینجا موطف شدند هرکدام یک ‌محله را ببینند.

افشانی افزود: دولت ساماندهی بافت های فرسوده را به عنوان‌ یکی از مهمترین برنامه ها در سال 97 در نظر گرفته است و انتظار از شهرداران است که در این زمینه نقش آفرینی کنند و فارس باید در این حوزه پیشرو باشد.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم در محلات و بافت های ناکارامد شهری تغییر ایجاد شود، دولت اعتباراتی نیز در نظر گرفته است اما وظیفه ما است که رفتار‌ تبعیض آمیز که آینده را تهدید می کند حذف کنیم‌.

معاون وزیر کشور گفت:در قانون بودجه امسال خاص شهرداری دو تبصره چهار و پنج را داریم‌ که پنج هزار و 500 میلیارد تومان در تبصره پنج برای سال 1397 اعتبار‌اختصاص داده شده که 50 درصد ان برای حمل و نقل ریلی است.

افشانی افزود: از این میزان دو هزار و 750 میلیارد تومان‌برای قطار‌ است و 50 درصد ان را دولت بلاعوض می دهد.

وی ادامه داد: در تبصره چهار نیز نام شهرداری ها اضافه شد که می توانند برای طرح های سرمایه گذاری از صندوق توسعه ملی با بهره سه تا چهار درصد تسهیلات بگیرند که باید از این ظرفیت قانونی به خوبی استفاده شود.

معاون وزیر کشور گفت: خوشبختانه برای اولین بار در قانون بودجه سال 1397 ، هزار میلیارد تومان برای ساماندهی و مدیریت پسماند شهرها و روستاها در نظر گرفته شده است که اینجا یک رقابت بین 34 هزاردهیاری و هزار و245‌ شهرداری وجود دارد.

افشانی در خصوص لایحه استخدام‌ شهرداری‌ ها نیز گفت: این لایحه بعد از عید نوروز به صحن‌ مجلس شورای اسلامی می‌ آید.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری