کد خبر 200172

پیروز بخت: برخی خودروها از خط‌تولید خارج می‌شوند

آخرین مهلت ارتقای کیفیت خودرو‌های داخلی آذرماه۹۷/ بی‌کیفیت‌ها از بازار خداحافظی کنند

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران می گوید: خودروهایی که تا ابتدای دی ماه سال ۱۳۹۷ نتوانند ۸۳ استاندارد خودرویی مصوب را بگذرانند، به ناچار از خطوط تولیدی خارج خواهند شد.

«نیره پیروزبخت» افزود: شورای سیاستگذاری خودرو، برنامه کنترل کیفیت و بازرسی را تصویب کرده است که بر اساس آن از ابتدای امسال از 52 استاندارد آغاز و به 83 استاندارد در سال آینده ختم می شود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، این مقام مسئول بدون اینکه از خودروی خاصی نام ببرد، تصریح کرد: تا ابتدای دی ماه سال آینده هر خودرویی که نتواند 83 استاندارد یاد شده را پشت سر بگذارد، با توقف تولید مواجه می شود.

وی یادآوری کرد: برنامه ابتدایی سازمان ملی استاندارد، اجباری شدن 52 استاندارد بود که البته با تجدید نظر انجام شده حالت سختگیرانه تری یافته و این 52 استاندارد باید تا پایان امسال پیاده شوند.

پیروزبخت ادامه داد: تا ابتدای دی ماه سال آینده خودروها مشمول 83 مورد استاندارد می شوند و پس از آن معلوم خواهد شد که باید با چه خودرویی خداحافظی کنیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خاطرنشان کرد: تقریبا همه خودروسازان کشورمان قادر به پشت سر گذاشتن 53 استاندارد فاز نخست هستند، اما برای فاز دوم فرصت دارند تا اصلاحات لازم را در پلتفرم ها، طراحی ها و حتی قطعات مورد استفاده اعمال کنند.

پیروزبخت پیش بینی کرد برخی خودروها نتوانند از عهده 83 مورد استاندارد یاد شده تا ابتدای زمستان سال آینده بر آیند و به ناچار از خط تولید خارج می شوند.

وی به عنوان نمونه از کاهش بیش از 50 درصدی تولید پراید (از 83 درصد به حدود 27 درصد تعداد خودروهای تولیدی سایپا) در سه سال گذشته خبر داد و گفت: رصد فعالیت های شرکت های خودروساز کشورمان حاکی از برنامه ریزی آنها برای مطابقت دادن خودروها با استانداردهای روز جهان است و سعی دارند تا نارضایتی های عمومی را با رفع ایرادات به حداقل برسانند.

 به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، این استانداردهای تدوین شده باید در همه خودروهای وارداتی، تولیدی و حتی قراردادهای جدید مورد توجه قرار گیرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  دروغ!

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چرا تا آذر 97 خودرو بی کیفیت تولید میشه! شما مسول جان مردمین!

 • ناشناس
  ۱ ۰

  باعث تاسف است. از وقتی یادم میاید دارند این مهلت را تمدید می کنند. واقعا خجالت دارد. حداقل از سال 1373 یادم میاید هی دارند می گویند آخرین مهلت!! نه مهلتی نیست. همین امروز و یا اصلا نگویید. هر وقت تعطیل کردید تولید بی کیفیت و گران را خبرش منتشرکنید و جوانمرد باشید این قدر با اعصاب مردم بازی نکنید. زیانی روانی که به جامعه و اعتما عمومی میزند این مهلت تعیین کردن ها خیلی بیشتر از خودروی بی کیفیت است.