کد خبر 156538

اسقاط خودروهای فرسوده‌؛ شاید ۱۳۰ سال دیگر!

ماجرای خروج خودروهای فرسوده چه در بازار خودروهای تجاری و چه در سواری سال‌هاست که مورد بحث است؛ موضوعی که دولت‌های مختلف بارها با راهکاری مختلف تلاش در به ثمر رساندن آن داشتند اما تابه‌حال نتیجه‌ای نداشته است.

 مهدی اسدی با این مقدمه در «عصرخودرو» نوشت: تلاشی که نمونه آن در طرح سازمان راهداری به چشم می‌خورد. این سازمان بارها تلاش کرده است تردد خودروهای تجاری با بیش از ۳۵ سال را در جاده‌های کشور محدود کند و برای رسیدن به این هدف موارد تشویقی جذابی را نیز تدارک دیده است. با این‌ وجود، طی یک سال که از اجرای این طرح می‌گذرد در خوش‌بینانه‌ترین حالت فقط ۵۰۰ دستگاه خودروی تجاری فرسوده از چرخه بازار خارج‌ شده است؛ برنامه‌ای که اگر با همین روال پیش برود باید ۱۳۰ سال صبر کنیم تا ۶۵ هزار خودروی تجاری فرسوده کشور نوسازی شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، اما مشکل کجاست؟ مشکل همان‌جایی است که سال‌ها پیش در اجباری‌شدن استفاده از کمربند ایمنی وجود داشت؛ طرحی که هیچ‌وقت اجرا نشد تا زمانی که راهنمایی و رانندگی تصمیم به جریمه سنگین رانندگان گرفت و در هر کوی و برزنی اقدام به جریمه رانندگان کرد؛ تلاشی که این روزها نتیجه‌اش به‌طور کامل مشهود است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان این حوزه، تنها با ارائه وام‌هایی با سودهای کم‌ و زیاد و موارد تشویقی از این‌ دست نمی‌توانیم به اجرایی‌شدن طرح‌های مختلفی که در این زمینه گاهی  اجرا می‌شود خوش‌بین باشیم. اجرای این طرح همانند همان داستان بستن کمربندهای ایمنی نیازمند راهکارهای تنبیهی است.

چه طور انتظار داریم راننده‌ای را که با یک کشنده که در بهترین حالت ارزش آن ۷۰ میلیون تومان است، به‌ اندازه خودرویی که به‌ عنوان‌ مثال ۳۰۰ میلیون تومان می‌ارزد، عایدی ماهیانه دارد، وادار کنیم به تغییر خودروی خود، آن‌هم تنها به بهانه آلودگی هوا!

نباید انتظار داشته باشیم در حالی‌که گازوییل در کشور ما بسیار ارزان است، راننده به دنبال تعویض خودروی خود باشد. حال آنکه تغییر آن و کاهش مصرف سوخت تأثیری بر درآمد ماهانه‌اش ندارد.

اما آیا اجرای موارد تنبیهی به تنهایی کافی است؟ به‌ جرات می‌توان گفت خیر. در گام بعدی باید بتوانیم بعد از متقاعدکردن راننده‌ها به تغییر خودروهای خود شرایط را نیز برای اجرای این عملیات مهیا کنیم.

مشکل اصلی، قیمت پایین گواهی‌های اسقاط در مقایسه با پیش‌پرداختی است که از سوی خریدار باید به شرکت‌های تولیدکننده یا واردکننده خودروهای تجاری پرداخت شود؛ با توجه به این موضوع که قیمت گواهی اسقاط را بازار تعیین می‌کند و در صورت استقبال از اسقاط این خودرو قیمت حدود ۳۰ میلیون تومانی این روزهای این گواهی به‌شدت کمتر هم خواهد شد. در چنین وضعیتی راهکار مناسب یا افزایش میزان وام مورد نیاز تا حدود ۹۰ درصد قیمت خودرو است یا باید به دنبال جایگزینی این خودروها با محصولات چینی بود.

اما راهکار دیگری نیز برای سامان‌بخشیدن به این بازار وجود دارد؛ تصمیمی که سال‌ها پیش در حوزه اتوبوس‌های درون‌شهری گرفته شد و حمل‌ونقل داخل شهری از مالک - راننده به شرکت - مالک تغییر کرد؛ اقدامی که کشور یک‌ بار تجربه آن را داشته و از آن سربلند بیرون آمده است و این‌طور که به نظر می‌رسد این روزها تنها راه حل منطقی برای سر و سامان دادن به این آشفته‌بازار باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • رسول
  ۴ ۰

  به نظر بنده عمده مشکل بزرگ این است که اولاً قیمت روز خودرو یکسان و اقلن نصف مبلغ قابل معامله در بازار است مثلن ارزش اسقاط را برای تمامی خودرو های سواری 25 میلیون ریال در نظر گرفته اند که قیمت ارزش اسقاط یک دستگاه پیان و رنو با قیمت یک دستگاه پراید فرسوده یکی است و از طرف دیگر در بدترین حالت شما می توانید یک پراید مدل 82 را به قیمت 4 تا 5 میلیون تومان در بازار بفروشید ، از طرف دیگر هیچ کسی بدش نمی آید سوار یک ماشین روز و راحت شود که دارای حاشیه ایمنی بسیار بالاتری نسبت به خودرو های فرسوده اند اما از آنجایی که اکثر قشر ضعیف و کم درآمد مالک چنین خودروهایی هستند تهیه مابه التفاوت و همچنین پرداخت اقساط بالا در توان آنها نمی گنجد، بس با طولانی تر کردن زمان پرداخت و کمتر کردن میزان قسط می توان کمکی به این اقشار نمود و همچنین سرعت تعویض خودرو های فرسوده را سرعت بخشید .

 • ناشناس
  ۶ ۰

  همش اشتباه بود راه حل اینه که تعرفه های سنگین خودرو رو بردارند و قیمتهای کذایی بیاد پایین مردم بتونند خودروشونو عوض کنند اگر مونتاژ کارهای خودرو یکم عاقلانه فکر کنند و دندون طمع رو بکشند و به جای گرانفروشی خودرو هارو به قیمت واقعی بفروشند هم خودرو ها نو میشند هم آلودگی کم میشه هم مرگ و میر هم مصرف سوخت میاد پایین هم صنعت مونتاژ خودرو رونق پیدا میکنه و با کم شدن تعرفه ها تکنولوژی جدید هم وارد میشه
  به جای اینکه تعداد فروش کم بشه و سود بیشتر بگیرید تعداد فروش رو بیشتر کنید و سود کم بگیرید بازار ایران یه بازار فرسوده است و تشنه خودرو های جدید اگه مونتاژ کارا عاقل باشند از این فرصت میتونند نهایت استفاده رو ببرند و این باعث رضایت همه میشه