فصل کاشت سرمایه در چرخه اقتصاد کشور

در طول دهه‌های گذشته اقتصاد کشور ما در مسیرهای غلطی حرکت کرده است و با رشد بدی همراه بوده است.

در واقع به دلیل سیاست‌های غلط‌ اقتصادی ما، بازدهی بخش‌های تولیدی اساسی و مهم مثل صنعت و کشاورزی کاهش یافته و در مقابل بازدهی فعالیت‌های واسطه‌گری‌های مالی، دلالی و تجاری و خدماتی افزایش پیدا کرده است. نتیجه این فرآیند وضعیت نابسامانی است که با آن مواجهیم و اقتصاد ایران را به وضعیت رکود-تورمی تبدیل کرده است. لازم است که ما نگاه جدیدتری داشته باشیم و از سیاست‌های غلط گذشته دست ‌برداریم و سیاست‌های مقطعی و کوتاه‌مدت که در جهت حفظ وضع موجود قدم برمی‌داشتند، باید مورد بازنگری قرار گیرند. دولت باید یک استراتژی بلندمدت در پیش گیرد و مبنای آن را بر سیاست‌های تشویقی بخش تولید و حمایت منابع به سمت بخش‌های صنعت و کشاورزی و مشارکت مردم در فعالیت‌های تولیدی پایه‌ریزی کند و این رشدی است که می‌توان آن را خوب نامید. بنابراین آنچه تاکنون با آن مواجه بوده‌ایم، این بوده است که دولتمردان روی شاخص‌های غلطی متمرکز بوده و آدرس‌های غلطی می‌دادند که در نهایت به یک رشد غلط منجر شده و این رشد غلط برای کشور مخرب است. رشدی که ناشی از فعالیت‌های خدماتی، دولتی، نظامی و بورکراسی بدون توجه به مشارکت مردم و با سیاست‌های پولی و مالی غلط است، رشد بدی است که باید جلوی آن را گرفت. چراکه اصلاح این رویه برای اقتصاد کشور بسیار پرهزینه و مخاطره‌آمیز خواهد بود. ما باید از این مسیر رشد غلط به رشد صحیح بازگردیم، در این صورت رشد اقتصادی ما همراه با بهره‌وری، ایجاد اشتغال و مشارکت مردم در فعالیت‌های تولیدی خواهد بود. تاکنون مهم‌ترین عامل بازدارنده برای دستیابی به رشد اقتصادی، وجود تحریم‌ها عنوان می‌شده است اما اکنون که سیاست درستی در زمینه سیاست خارجی دنبال شده است، بهتر است این سیاست خوب خارجی را با سیاست خوب داخلی هم مرتبط کنیم و دولت بازنگری اساسی در سیاست‌های اقتصادی داخلی خود داشته باشد تا این فرصت طلایی از دست نرود. حال حاضر بهترین زمانی است که دولت می‌تواند با اتخاذ یک استراتژی بلندمدت هدایت منابع از بخش‌های واسطه‌گری به سمت بخش‌های تولیدی را هدف اصلی خود قرار دهد تا سرمایه‌ها در کشور کاشته شود. با توجه به تعاملی که اکنون ایران با دنیا انجام می‌دهد امیدوار هستیم از این فرصت استفاده کند و با انتقال تکنولوژی و دانش به بخش‌های تولید امیدی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کند تا کشور از این وضعیت بحرانی و رکودی اقتصاد کشور نجات یابد. اگر دولت سیاست‌های غلط گذشته خود را دنبال کند، هیچ بعید نیست این فرصت طلایی را از دست بدهیم و منابع ارزی آزادشده بعد از لغو تحریم‌ها تبدیل به کالا شوند و وضعیت رکود-تورمی ما عمیق‌تر شود اما اگر دولت با بازنگری در سیاست‌های بودجه‌یی، پولی و ارزی خود دوران پساتحریم را پشت سر بگذارد، بهبود اقتصادی را شاهد خواهیم بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  با سلام
  حرف ها خیلی درست.
  اما همه اینها معلولند.
  شما به عنوان اقتصاددان چرا علت ها را نمی نگرید.
  تا حالا بنده فکر می کردم فساد عامل اینها است اگر چه عامل اینهاست اما باز هم باید دنبال علت فساد رفت و آن علت را در کشور نه تنها در قوه مجریه بلکه در قوه مقننه و قضاییه را از بین برد.
  هر کسی روی این مورد کار کرد به کشور کمک کرده است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  من که 2 ساله تمام سرمایمو تو بانک با سود عالی ماهانه کاشتم و هر ماه بجای استرس روزانه ، سودش را درو میکنم و تا آخر دولت روحانی در هر بازار دیگه ای اگه میکاشتم جز آه و افسوس و افسردگی چیزی درو نمیکردم.

 • مهدی
  ۰ ۰

  سلام تا زمانیکه سرمایه بخش خصوصی به حساب نیاید وضعیت رکود ادامه دارد اکثر زحمتکشان وتولید کنندگان بخاطر مالیات ناعادلانه و بیمه وچکهای بی محل ناچارا پول را در بانک گذاشته اند وسودش را میگیرند نه مالیات دارد نه بیمه نه عوارض گونا گون

 • ناشناس
  ۰ ۰

  دولت کسی را به زور نبرده تو بورس.
  بازنده ها خود مقصرند.
  در کنار بورس سود بانکی با 28% سود هم بود. مشکل ما اینکه طمعکاریم و وقتی ضرر میکنیم دنبال کسی هستیم که تقصیرا را بندازیم گردنش

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری