معجزه اقتصادی برای تبدیل کدو به کالسکه نداریم

لیلاز: باید راه رفته را برگردیم!

سعید لیلاز گفت: در حالی که دو سوم تشکیل سرمایه کشور تا اواخر سال ۱۳۸۴ ماشین آلات بود، اکنون این میزان به یک سوم کاهش پیدا کرده است.

یک تحلیلگر مسایل اقتصادی با بیان اینکه اقتصاد ایران باید روند سرمایه گذاری را در بخش تولید و صنعت احیا کند، گفت: باید راه رفته را برگردیم؛ معجزه ای که بتواند کدو تنبل را تبدیل به کالسکه طلایی کند، وجود ندارد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، «سعید لیلاز» افزود: در حالی که دو سوم تشکیل سرمایه کشور تا اواخر سال 1384 ماشین آلات بود، اکنون این میزان به یک سوم کاهش پیدا کرده است. وی افزود: باید نسبت تشکیل سرمایه به «GDP» (تولید ناخالص داخلی) که اکنون به 25 درصد رسیده است، به میزان اوج پیشین خود یعنی 40 درصد برگردد. این کارشناس اقتصادی ادامه داد: رشد سالیانه بهره وری اقتصادی که در 10 سال گذشته صفر یا منفی بود، دستکم باید به سه تا پنج درصد برسد؛ یعنی بتوانیم حداقل یک سوم تا 40 درصد رشد اقتصادی را از محل ارتقای بهره وری تامین کنیم. وی یادآوری کرد: در 60 سال گذشته، بخش مسکن موتور محرک رشد اقتصادی ایران نامیده می شد اما پیش بینی می شود از این پس دیگر شاهد رشد اقتصادی به سبب انفجار در تقاضای مسکن نباشیم. لیلاز تاکید کرد «عصر سلطه مسکن بر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در تاریخ ایران به پایان رسیده است و دیگر هیچ زمینه ای درباره اینکه با تحریک بخش مسکن می توان به 120 میلیون تا 130 میلیون مترمربع ساختمان سازی در سال رسید، وجود نخواهد داشت». وی ادامه داد: به طور عادی هیچگاه تقاضای موثر مسکن در ایران از نزدیک به 80 میلیون مترمربع در سال فراتر نخواهد رفت، بویژه اینکه اکنون رشد جمعیت و میزان ازدواج در حال کاهش است و 100 میلیون تا 120 میلیون مترمربع مسکن خالی و مازاد وجود دارد. استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: اگر منظور از رونق مسکن، بازگشت به دوران ساخت 120میلیون تا 130 میلیون مترمربع در سال های 1390 و 1391 باشد، معتقدم بازار مسکن ایران به رونق گذشته باز نخواهد گشت؛ یعنی اگر اقتصاد به شرایط عادی و رونق خود برگردد، تا 80 میلیون مترمربع در سال باید مسکن شهری ساخته شود. وی افزود: تولید 130 میلیون مربع مسکن در سال در صورتی تکرار می شود که بار دیگر به سیاست انبساط پولی با رشد 45 درصدی نقدینگی روی بیاوریم و در عین حال بتوانیم سالی 200 میلیارد دلار درآمد ارزی داشته باشیم. بنابراین دولت باید از این پس، انرژی خود را از بخش مسکن به تقاضاهای واقعی معطوف کند. لیلاز افزود: اگر بخواهیم به مطالبه اقتصادی رهبر معظم انقلاب که انعکاسی از نیاز ملی است، جامه عمل بپوشانیم، باید به سراغ بخش تولید و صنعت برویم؛ زیرا در 10 سال گذشته سهم ماشین آلات در سرمایه گذاری و تشکیل سرمایه در ایران به شدت کاهش پیدا کرد. برخی کارشناسان معتقدند رونق مسکن افزون بر تاثیر و تحرک بخشی به صنایع مرتبط می تواند‌‌ بخش قابل ملاحظه ای از مشکل بیکاری را حل کند‌‌. از سوی دیگر برخی دست اندرکاران مانند «مسعود نیلی» مشاور اقتصاد‌‌ی رییس جمهوری، می گویند بخش مسکن نمی تواند ‌‌بزود‌‌ی از رکود‌‌ خارج شود. «علی چگینی» مد‌‌یر برنامه ریزی و اقتصاد‌‌ مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز کاهش صد‌‌ور پروانه‌های ساختمانی را موجب بی تعاد‌‌لی د‌‌ر بخش عرضه و تقاضا و بحرانی شد‌‌ن بازار مسکن اعلام کرده است. به گفته چگینی، اقتصاد‌‌ مسکن از کمبود‌‌ و نبود‌‌ تقاضای واقعی در این زمینه رنج می برد‌‌ و ورود‌‌ تسهیلات کمک شایانی به این بخش می کند؛ به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی د‌‌ر تلاش است با تشویق سازند‌‌گان به تولید‌‌ مسکن، به رکود این بخش پایان بخشد‌‌.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۲ ۰

  توسعه اقتصادی با "رکود لاعلاج" فعلی محاله چون ریشه های عمیق این رکود لاعلاج در فساد دولتی قرار داره و امکان درمان نداره.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  چرا به نعل و میخ میزنید. اقتصاد ایران به دلایل مختلف نیاز مند درست دیدن است . اگر ایران سهم بازار منطقه ای وجهانی را کسب نکند و یا واگذار کند. پیوسته در بازی های اقتصادی پر خطر و مخرب داخلی محصور خواهد شد. شاید به فکر این هستیم که حتی بازار داخلی را غیر از کشور های سنتی قبلی به بیش از گذشته به ترکیه و امارات و احتمالا افغانستان واگذار کنیم. روال عادی بخش مسکن بگونه ای است که نباید به دلایل مختلف باعث رانت و افزایش نقدینگی و از همه مهم تر فقر عظیم اقشار مردم گردد. سرمایه و نیروی کافی در عموم بخش های دیگر اقتصادی موجود است. چرا بخش مسکن از روال عادی تولیدی خویش به اهرم تخریب دیگر توانائی ها بایستی تبدیل گردد.چه طرح هائی مد نظر است. بخش مسکن صرفا در شرایط موجود میتواند به نوسازی خود مشغول شود و سازمان یافتگی یابد. چون یکی از بخش های بی در و دروازه و سرمایه بر و فنی است. تا از اهرم مخرب اقتصادی خارج و به نحو اصولی به فعالیت ادامه دهد.مهم این است که کشور به بهروری در دیگر بخشها برای ثبات اقتصادی دست یابد. تا دچار بحرانهای چند سال اخیر قرار نگیرد . چون امکانات وجود دارد اینچنین اسیر هستیم ؟و یا اینکه منافعی سد راه رفع معضلات قرار دارد.

 • ناشناس
  ۱ ۰

  مى گویند انسان وقتى کسى را نصیحت مى کند خودش هم نصیحت مى شود حا لا ما مى خواهیم درست ببینیم براى تسلیم یابه قول خودشان هدایت ما غرب تصمیم گرفت ازمانفت نخرد وکالاهاى مورد نیاز ما نفروشد ونتیجه دلخواه انان تاکنون حاصل نشد ه وضع موجود محصول این جنک است راه حل هم اینست که استین هارابالا بزنیم ومثلکشورهاى نو ظهورعمل کنیم
  ه

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری