"چرا هر اتفاقی را به گردن من می اندازند"

واکنش‌پژویان‌به‌ضرر‌۶۵۰۰میلیاردی‌خودروسازان

به دنبال انتشار نامه انجمن خودروسازان ایران به وزیر صنعت، در خصوص ضرر ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی خودروسازان از محل دخالت شورای رقابت در قیمت‌گذاری، جمشید پژویان بنیانگذار و اولین رئیس شورای رقابت به این نامه واکنش نشان داد.

جمشید پژویان با اشاره به نامه انجمن خودروسازان به وزیر صنعت و ربط ضرر 6 هزار و 500 میلیارد تومانی خودروسازان به شورای رقابت افزود: نمی دانم چرا دوستان علاقه دارند هر اتفاقی که در اقتصاد این کشور می‌افتد را به گردن من بیاندازند. این اقتصاددان گفت: افزایش بالای قیمت خودرو به نوسانات ارزی در سال 90 و ناکارآمدی خودروسازان ارتباط دارد و بهتر است به جای متهم کردن این و آن، وزارت صنعت و شورای سیاستگذاری خودرو به فکر تهیه نقشه راهی برای صنعت خودرو باشند. او گفت: خودروسازان به جای اینکه در دوران وفور درآمدهای ارزی به دنبال سرمایه گذاری در ساخت قطعات و داخلی‌سازی باشند به دنبال واردات از چین رفتند که این کار سبب شد صنعت قطعه سازی ما از بین برود و و در دوره‌ای که درآمدهای ارزی بالا رفت نتواند خود را احیا کند. این اقتصاددان افزود: معمولا در صنعت خودرو جهان رسم بر این است که خودروسازان با هم تهاتر قطعه داشته باشند و بخشی از قطعات در یک کشور و بخشی دیگر در کشور ثانی و یا ثالث به تولید برسد که این اتفاق در صنعت خودرو ایران رخ نداده و سبب شده رابطه صنعت قطعه سازی ما با دنیا یکطرفه بوده و همیشه وابسته به قطعات باشیم تا جایی که حتی مجبور شویم قطعات مورد نیاز را از چین تامین کنیم. پژویان افزود: صنعت خودرو را کسانی متضرر کردند که در دوران وفور درآمدهای ارزی و دلار هزار تومانی به سمت واردات قطعه رفتند نه شورای رقابت که با فرمولی علمی ثابت کرد صنعت خودرو در ایران انحصاری است و دولت بهتر است روی قیمت آن نظارت داشته باشد. اولین رئیس شورای رقابت در ادامه گفت‌وگوی خود با اقتصادنیوز افزود: بررسی عملکرد خودروسازان نشان می دهد که آنها خودشان به افزایش قیمت‌ها دامن زده‌اند. به عنوان مثال چند سال پیش که تقاضا در بازار بالا بود سعی می‌کردند با عرضه کم قیمت‌ها را بالا نگه دارند که این موضوع سبب شد سطح انحصار و قیمت آنان افزایش یابد. پژویان گفت: در چنین شرایطی شورای رقابت به وجود آمد و اجازه نداد که سطح انحصار آنان بر متقاضیان خودرو فشار وارد کند و سعی کرد با ارائه فرمولی علمی، قیمتی منطقی را برای خودروهای ساخت داخل تعیین کند و نگذاشت تا خودروسازان فقط منافع خودشان را در نظر بگیرند. او افزود: شورای رقابت منافع کل اقتصاد و مردم را در نظر گرفت و شبهه‌ای در این خصوص وجود ندارد بنابراین اینکه چنین نهادی را مسوول بی‌کفایتی خود بدانند فرافکنی است و به‌نظرم بهتر است رویه‌ای در کشور به وجود آید که خودروسازان ناکارآمد را تعطیل کنیم و به دنبال بهبود کیفیت و تولید رقابت‌پذیر باشیم. دبیر انجمن خودروسازان چندی پیش در نامه‌ای به وزیر صنعت عنوان کرده بود که شورای رقابت از بدو تاسیس خود تا کنون حدود 6 هزار و 500 میلیارد تومان به خاطر فرمولی که برای محاسبه قیمت خودرو ارائه داده به خودروسازان زیان وارد کرده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اقتصاد،داوود میرخانی رشتی ،مشاور انجمن خودروسازان هم چندی پیش به اقتصادنیوز گفته بود که ما با دلیل و مدرک ثابت می‌کنیم صنعت خودرو در ایران انحصاری نیست و لزومی ندارد که شورای رقابت در قیمت‌گذاری این کالا دخالت کند. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار صورت گیرد و دولت از دور بر آن نظارت کند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ب
  ۰ ۰

  پس معلوم شد خود خودروسازان قطعه سازان را از بین بردند! انگیزه ما برای تحریم خودرو صفر بشتر شد. خودرو صفر بشدت ممنوع

 • ناشناس
  ۰ ۰

  بی کفایتی و سو مدیریت خودروسازان بر هیچ کس پوشیده نیست اما چیزی که باعث تعجب است این است که خودروسازان همه را از خواجه حافظ تا رئیس شورای رقابت مقصر زیان ملیاردی میدانند ولی ذره ای به سیاست های غلط و بی کفایتی در سطوح مدیریتی خود واقف نستند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خیلی خوشحالم که این خودروسازها حتی حامیان خود البته پس اینکه خنثی شدند) را براحتی له می کند و پشت پرده های بیشتری از این صنعت فاسد بیرون می افتد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  واقعیت این است که این بحث ها انحرافی است .زمانیکه خودرو ساز بر ضد خودرو سازی و به جای خودرو سازی بازار فروشی خودرو را عملیاتی کرده است . این را نمی توان سابقه 40 ساله خودرو سازی تعریف کرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پس در این مملکت ... کسی پاسخگو نیست آقایون مسولا حتما ی ریگی به کفش دارین دیگه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  می گم یه طرحی بدین که از افرادی که پول نقد در حسابشون دارن قیمت یک خودرو حسب نظر ایران خودرو و سایپا کم بشود و چند ماه بعد به صلاحدید این خودرو سازهای محترم خودرویی تحویل فرد مورد نظر گردد. چنانچه اعتراضی هم داشتند به 80 ضربه شلاق و خرید خودرو دوم محکوم بشوند. و البته در این صورت نیز انحصاری در کار نیست و هدف صلاح صنعت کشور است.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  پس اینطور ما اصلا قطعه سازی هم نداریم با اینحال چرا اینقدر نعمت بخش و نجفی منش دم از قطعه سازی و اشتغال می زنند؟!!! نکنه خودشون چینی یاعوامل صنعت چین در ایرانند؟ البته قیافه هاشون که شبیه چینی ها است.

  خودروساز بی کیفیت تعطیل باید گردد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خدا را شکر زمانه ای شده که مافیاهای عظیمی مانند مافیای خودرو هم در مقابل عزم جزم و اتحاد مردم شکست می خورند.

 • نریمان
  ۰ ۰

  بله جناب پژویان حقیقتاً درست می گویند.

  اگر فقط یک درصد درامد یامفتشان را صرف تحقیق و توسعه می کردند الان وضع صنعت شکست خورده خودرو این طوری نبود.

  البته مدیریت سیاسی و دولتی و ابلهانه خودروسازان را نباید فراموش کرد.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همشون دستوشون تو کاسه هستش ولی ماه همیشه پشت ابر نمیمونه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ,راضی به ضرر شما نیستیم خواهشا تعطیلش کنین

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری