اسرار خانه داری؛ بهترین روش خشک کردن سیر تازه

نگهداری سیر تازه بدون دانستن بهترین روش خشک سیر کار دشواری است. برای این کار با نکات مهم در انتخاب سیر و نحوه خشک کردن آن را بدانید. روش خشک کردن سیر تازه با ساقه و بی ساقه و نگهداری آن را بخوانید.

اسرار خانه داری؛ بهترین روش خشک کردن سیر تازه

بهترین روش خشک کردن سیر تازه + ترفندها

به گزارش اقتصاد آنلاین، سیر یکی از مواد گیاهی پر خاصیت است که به خاطر طعم و مزه‌ای که به غذا می‌دهد، در آشپزی بسیار مورد توجه است. از آنجایی که سیر تازه مختص تابستان است، با یادگیری نحوه خشک کردن سیر تازه می‌توان این طعم دهنده پرخاصیت را در همه فصول داشت. این مطلب اختصاص به روش‌های مختلف خشک کردن سیر دارد. 

نحوه خشک کردن سیر تازه

روش های مختلفی برای خشک کردن سیر یا همان چیزی که به آن خشک کردن (کیورینگ) سیر نیز گفته می شود وجود دارد. همچنین ممکن است سیر به صورت خلال شده یا پودر شده خشک شود. خوب خشک شدن سیر از روشهای کاشت و برداشت خوب شروع می شود.

نکات مهم کاشت و برداشت برای جلوگیری از پوک شدن سیر خشک شده

 کاشت و برداشت مناسب در خشک کردن موثر سیر نکته کلیدی است. در این مطلب چند نکته برای این موضوع ارائه شده است:

سیرهایی که برای خشک کردن و نگهداری مناسب هستند را کشت کنید. بهترین گزینه های شما انواع کریول Creole ،Cristo ،Elephant ،Ivory ،Silverskin و گونه های Spring Wight است.

وقتی خاک خشک است سیر را از خاک بیرون بیاورید. این به معنای عدم آبیاری برای چندین روز (حداقل یک هفته) قبل از برداشت است. یک روز گرم زمان خوبی برای برداشت سیر است.

ساقه ها، ریشه ها و برگ ها را بهم چسبیده نگه دارید. باید آنها را حتی در تمام مدت زمان پخت سالم نگه دارید.

برگ های سیر را بعد از برداشت نشویید. رطوبت باعث رشد کپک خواهد شد. اگر مشکل شما آلودگی است ، می توانید فقط چند لایه از پوست را جدا کنید.

روش خشک کردن سیر تازه با ساقه و بی ساقه

خشک کردن کامل پیازهای سیر قبل از ذخیره سازی لازم است چون آنها مستعد جوانه زدن هستند وقتی در معرض رطوبت زیاد قرار می گیرند، ساقه پیاز شروع به تشکیل دانه‌هایی می‌کند که باعث نرم شدن بافت آن می شود. به همین دلیل است که باید مطمئن شوید که در معرض رطوبت قرار نمی گیرند.

روش 1: نحوه خشک کردن بوته سیر

خشک کردن سیر تازه

سیرهای خود را وقتی خیلی خوب رسیدند برداشت کنید. شاخص قابل اعتماد برای برداشت زمانی است که نیمی از برگها هنوز سبز هستند و نیمی از آنها از بین رفته‌اند. برگها از پایین به سمت بالا از بین می روند.

یک مکان خنک، با تهویه مناسب و سایه برای خشک کردن سیر خود انتخاب کنید. دمای مکان نباید کمتر از 50 درجه فارنهایت (10 درجه سانتیگراد) باشد. نقاط سایه دار در فضای باز به دلیل جریان مداوم جریان هوا مکان های ایده آلی برای این کار هستند.

برگ های  سیر را در یک لایه قرار دهید. می توانید از قفسه های افقی یا تورهای عمودی آویزان در اطراف دیواره های انبار استفاده کنید. همچنین می توانید آنها را به صورت دسته ای ببافید و از تیرهای سقف آویزان کنید.

یک تا دو ماه صبر کنید تا سیر کاملا خشک شود. در ماه دوم، برگها قهوه ای و کاغذی و ریشه ها جمع و خشک  خواهند شد.

ریشه ها را با فاصله ¼ اینچ از پایه پیاز کوتاه کنید. تا جایی که ممکن است با یک یا دو برش، ببرید.

قسمت های بالای آن را جدا کنید و یک سانتی متر از بالای یک حبه سیر فاصله بگذارید. پوست را از بین نبرید و برای ماندگاری بیشتر خیلی کوتاه نکنید.

سیر را خنک و خشک نگه دارید. بسته به میزان برداشت محصول ، می توانید آنها را در یک کمد یا انبار در فضای باز قرار دهید. خیلی مهم است که آنها را از معرض نور مستقیم خورشید دور نگه دارید.

اگر رطوبت زیاد کار خشک کردن را سخت می کند، می توانید از روش دوم برای خشک کردن سیر در خانه استفاده کنید.

روش 2: نحوه خشک کردن سیر بصورت خرد شده یا ورقه شده

حبه هایی که قصد دارید آنها را به سیر خشک خرد شده یا پودر شده تبدیل کنید، را انتخاب کنید. از استفاده از حبه هایی که به وضوح له شده آن، خودداری کنید.

سیرهای خود را پوست بگیرید. پوست کاغذی را دور بریزید یا از آنها برای کمپوست استفاده کنید.

سیرها را در مخلوط کن بریزید و حداکثر سه بار به آن پالس بدهید (با ضربه دستگاه خرد می شوند). اگر سیر خلال شده می خواهید، با استفاده از چاقوی دستی تیز آنها را نازک برش دهید.

خشک کردن سیر در فر

هنگام خشک کردن سیر در فر ، سیرها را روی سینی فر که با کاغذ روغنی پوشانده شده بچینید. فر را با دمای 170 درجه فارنهایت گرم کنید (یا در کمترین حالت اجاق گاز خود قرار دهید) و حداقل برای 30 دقیقه آنها را حرارت دهید.

طی فاصله‌های زمانی کوتاه سیرها را بررسی کنید و تکه‌ها را هم بزنید تا از خشک شدن یکنواخت آنها اطمینان حاصل کنید. بعد از 30 دقیقه، سینی را از فر خارج کنید و بگذارید خنک شود. در صورت نیاز، مراحل را تکرار کنید. زمانی که تکه‌های سیر به راحتی با دست خرد، تکه می شوند متوجه می شوید که سیرهای کاملا خشک شده اند.

روش خشک کردن سیر در دستگاه خشک کن

اگر می خواهید سیر را در دستگاه خشک کن خشک کنید ، آن را در حداکثر درجه حرارت 115 درجه فارنهایت (45 درجه سانتی گراد) تنظیم کنید. اگر قفسه‌های دستگاه خشک کن شما سوراخ دارد، سیر ها را به ابعاد بزرگتری برشی دهید.

سیر خود را تا 48 ساعت خشک کنید. تنظیمات دمای بالاتر به زمان خشک شدن کمتری نیاز دارد. اگر می خواهید ترد باشند، 2 روز خشک شدن در دمای 115 درجه فارنهایت را در نظر داشته باشید. هر چیزی کمتر از این میزان سیر شما را سفت و لاستیکی می‌کند.

نحوه نگهداری سیر خشک شده

در اینجا چند روش موثر برای نگهداری سیر خشک آورده شده است.

سیرهای خشک برش زده یا خرد شده را در یک ظرف بدون نفوذ هوا قرار دهید، سپس آن را در فریزر خود ذخیره کنید. ماندگاری سیر شما یک سال است. برای استفاده از آنها در آماده سازی مواد غذایی، مقدار مورد نیاز خود را با استفاده از مخلوط کن یا با هاون ملایم خرد کنید.

همچنین می توانید سیر خشک را در ظرف شیشه ای در آشپزخانه در دمای اتاق نگهداری کنید. به شرطی که آن را از تابش مستقیم آفتاب و گرمای زیاد دور نگه دارید، ماندگاری آن می‌تواند چند ماه طول بکشد.

تکه های سیر خود را به پودر سیر تبدیل کنید، این پودر برای اضافه کردن یک طعم متفاوت به هر غذایی از پیتزا تا ماکارونی عالی است. (همچنین می توانید ترکیب پودر سیر خود را با پودر چیلی ، پودر پیاز و فلفل قرمز ترکیب کنید تا چاشنی بی نظیری ایجاد کنید.).

بلافاصله بعد از خنک شدن، تکه های سیر را را با استفاده از آسیاب قهوه یا غذاساز خرد کنید. سپس با استفاده از الک مناسب، سیر ساییده شده را الک کنید تا پودر ریز را از باقی مانده های بزرگتر جدا کنید. پودر سیر شما حدود دو ماه ماندگاری خواهد داشت.

بافتن سیر یک روش مرتب برای ذخیره سازی سیر است. نه تنها دکوراسیون روستایی در آشپزخانه ایجاد می کند، بلکه هر زمان که بخواهید می توانید  یکی از آنها را سریع انتخاب کنید. بافتن در ابتدا می تواند کمی سخت باشد، اما به محض یادگیری اصول اولیه، می فهمید که کار سرگرم کننده ای است.

سخن آخر

خشک کردن سیر و ذخیره سازی صحیح تضمین می کند که سیر به همان اندازه روزی که آن را چیده اید تازه و خوش طعم باقی می ماند. حالا شما با استفاده از آموزش‌های داده شده درباره نحوه خشک کرده سیر تازه می‌توانید این چاشنی خوش طعم و مزه را در تمام طول سال در غذای خود مصرف کنید و از خواص درمانی آن هم بهره ببرید. 

 

منبع: سلام دنیا
ارسال نظر
ارسال نظر