ترفندهای خانه داری؛ سیب زمینی و اینطوری نگه دار تا سبز نشه

نگهداری سیب زمینی در مقایسه با سایر سبزیجات خیلی خاص و متفاوت است. اگر می خواهید سیب زمینی شما برای مدت طولانی تری بماند، روش های بیان شده در این مقاله را که برای انبار کردن و نگهداری سیب زمینی است امتحان کنید

ترفندهای خانه داری؛ سیب زمینی و اینطوری نگه دار تا سبز نشه

بهترین روش نگهداری سیب زمینی و خراب نشدن آن

به گزارش اقتصاد آنلاین، در مقایسه با سایر سبزیجات، نگهداری سیب زمینی خیلی خاص است. با روش صحیح نگهداری، سیب زمینی سالم می تواند تا چند ماه دوام بیاورد. دانستن زیر و بم نحوه صحیح نگهداری سیب زمینی ضروری است تا بتوانید از سبزیجات خود بیشترین بهره را ببرید، چه آنها را از سبزی فروشی خریده باشید یا خودتان کاشته باشید.

تکنیک های انبار کردن و نگهداری صحیح سیب زمینی

1. سیب زمینی خود را تفکیک کنید

بعد از خرید یک گونی سیب زمینی یا جمع کردن آنها از باغچه خود، چند لحظه وقت بگذارید و آنها را تفکیک کنید. به دنبال سیب زمینی  باشید که پوست آنها ضربه خورده یا هر نوع آسیب دیگری دیده باشد. این سیب زمینی را نباید انبار کرد، آنها زودتر از حد معمول پوسیده می شوند و ممکن است پوسیدگی را به سایر سیب زمینی نیز انتقال دهند. در عوض یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

سیب زمینی آسیب دیده را در یکی دو روز آینده مصرف کنید، قسمت های آسیب دیده آنها را قبل از مصرف ببرید و دور بریزید.

آسیب دیدگی های سیب زمینی را خارج کنید تا بتوانید برای مدت بیشتر نگهداری کنید.

سیب زمینی خراب یا پوسیده را دور بریزید.

2. سیب زمینی سالم را در مکانی خشک و تاریک نگه دارید

هنگامی که سیب زمینی آسیب دیده را از سالم ها جدا می کنید، سالم ها را در جایی قرار دهید که در معرض نور یا رطوبت نباشد. نور و رطوبت می تواند باعث سبز شدن و ریشه دادن سیب زمینی شود. مکان های مناسب برای انبار کردن سیب زمینی شامل زیر زمین ها، انباری ها و کابینت هایی که استفاده نمی شوند.

به علاوه، شما باید سیب زمینی را در محلی با تهویه مناسب نگهدارید. بیشتر سیب زمینی در کیسه های مشبک فروخته می شود که اجازه عبور هوا از آن را می دهد، این ها گزینه های خوبی هستند. سیب زمینی را در ظرفی که قابل نفوذ هوا نیست، قرار ندهید.

اگر سیب زمینی را خودتان چیده اید، آنها را در سبدهای حصیری یا جعبه هایی با قابلیت عبور هوا قرار دهید. در هر لایه از سیب زمینی یک ورق روزنامه قرار دهید. لایه بالایی را نیز با روزنامه بپوشانید.

3. دما را خنک نگه دارید

بهترین روش نگهداری سیب زمینی و خراب نشدن آن

بهترین دمای نگهداری سیب زمینی کمتر از 10 درجه سانتیگراد است. برای حداکثر زمان نگهداری، باید آنها را در دمایی حدود 2 تا 4 درجه سانتیگراد قرار دهید. یک اتاق خنک و تاریک مانند زیر زمین یا انباری معمولاً خوب است.

توجه داشته باشید که یخچال برای نگه داری سیب زمینی خیلی خنک است و می تواند طعم آن را تغییر دهد. 

4. سیب زمینی را به صورت دوره ای از لحاظ پوسیدگی بررسی کنید

با نگهداری سیب زمینی به روش بالا، می توانید تا چند ماه بدون مشکل آنها را انبار کنید. با این حال، باید هر چند هفته یکبار سیب زمینی خود را از لحاظ بروز مشکل بررسی کنید. یک سیب زمینی فاسد می تواند سیب زمینی اطراف خود را دچار پوسیدگی کند، بنابراین دور انداختن آن برای ممانعت از آسیب بقیه بسیار مهم است. نشانه هایی که باید به دنبال آن بگردید عبارتند از:

  • سبز شدن: سیب زمینی به رنگ سبز کمرنگی درمی آید. در طول زمان، گوشت آن نرم و کمی پلاسیده می شود. این حالت اغلب بخاطر قرار گرفتن در معرض نور ایجاد می شود. اگر تنها کمی سبزی وجود دارد، قبل از پخت و پز قسمت های سبز پوست را جدا کنید.
  • جوانه زدن: جوانه های کوچک از روی سیب زمینی شروع به رشد می کنند. این جوانه ها معمولاً با سبز شدن یا نرم شدن همراه است. اگر سیب زمینی خیلی نرم یا سبز نباشد، جوانه ها را قبل از پختن ببرید.
  • پوسیدگی: وقتی به نظر می رسد که سیب زمینی در حال پوسیدگی است، ممکن است بوی بدی داشته باشد و دارای بافت نرم باشد. سیب زمینی پوسیده را بیرون بریزید و روزنامه هایی که در تماس با آنها بودند را هم عوض کنید.

5. فرآوری سیب زمینی برای نگهداری طولانی مدت

اگر می خواهید سیب زمینی شما برای مدت طولانی تری بمانند، روش زیر را امتحان کنید. این روش همچنین برای سیب زمینی مناسب است که آسیب جزئی دیده اند که در غیر این صورت دچار پوسیدگی بیشتر می شوند، در سیب زمینی فرآوری شده معمولاً آسیب های جزئی بهبود می یابد. برای فرآوری:

سیب زمینی خود را روی بستری از روزنامه در فضایی تاریک و سرد قرار دهید. درجه حرارت را تا 15-10 درجه سانتیگراد بالا ببرید، این دما کمی بیشتر از حد معمول برای نگهداری سیب زمینی است.

سیب زمینی را جدا از هم قرار دهید. بعد از دو هفته، پوست سیب زمینی ضخیم و خشک می شود. همه خاک سیب زمینی را از روی آنها پاک کنید و آن ها را بر طبق دستورالعمل های فوق نگهداری کنید (در این روش لازم است که به مرور دما را کاهش دهید).

1. سیب زمینی را برای نگهداری کردن نشویید

اگرچه ممکن است به نظر برسد که تمیز کردن سیب زمینی باعث شود که آنها در مقابل پوسیدگی کمتر آسیب پذیر باشند، اما در حقیقت بر عکس است. قرار گرفتن سیب زمینی در معرض رطوبت باعث کاهش طول عمر آنها می شود و منجر به پوسیدگی خواهد شد. سیب زمینی را قبل از فرآیند انبار کردن، تا حد ممکن خشک کنید.

اگر سیب زمینی شما از خاک پوشیده شده است، بگذارید خاک آن خشک شود و سپس از یک برس برای تمیز کردن گل و خاک آن استفاده کنید. شما می توانید سیب زمینی  را درست قبل از پختن بشویید.

2. سیب زمینی را در یخچال نگهداری نکنید

همانطور که در بالا گفته شد، یخچال و فریزرها برای نگهداری سیب زمینی بسیار سرد هستند. دمای سرد داخل یخچال باعث می شود نشاسته آن تبدیل به قند شود و به آن طعمی شیرین و ناخوشایند بدهد. این کار همچنین می تواند روی رنگ سیب زمینی تاثیر بگذارد.

اگر سیب زمینی را در یخچال قرار داده اید، قبل از اقدام به پخت و پز، آن را در دمای اتاق قرار دهید. این کار تغییر رنگ آن را کاهش می دهد (اگرچه ممکن است آن را به طور کامل از بین نبرد).

3. سیب زمینی بریده شده را در فضای باز نگه ندارید

پس از برش زدن سیب زمینی آن را در اسرع وقت بپزید. گوشت سیب زمینی در معرض هوا به خوبی پوست آن که سفت تر است، باقی نمی ماند. اگر نمی توانید سیب زمینی را بلافاصله پس از پوست کندن یا بریدن بپزید، آن را درون آب سرد نگهدارید. به این ترتیب می توان سیب زمینی را بدون تغییر بافت و رنگ تقریباً برای یک روز نگه داشت.

4. سیب زمینی را نزدیک میوه ها قرار ندهید

بسیاری از میوه ها مانند سیب، گلابی و موز ماده ای شیمیایی به نام اتیلن تولید می کنند. این گاز باعث رسیده شدن میوه ها می شود، شاید متوجه شده اید که وقتی میوه ها کنار یکدیگر هستند، زودتر می رسند. اتیلن می تواند باعث جوانه زدن زودهنگام سیب زمینی شود، پس میوه ها را در محلی دیگر نگهداری کنید.    

منبع: سلام دنیا
ارسال نظر
ارسال نظر