خانه داری؛ بهترین روش برای نگهداری از بلال

بلال یکی از خوشمزه‌ترین خوراک‌های تابستانی و پاییزی است. به همین علت بعضی اوقات خیلی از افراد دوست دارند در فصل‌های دیگر سال هم از آن استفاده کرده یا ذرت‌های آن را برای روزهای دیگر تازه نگه دارند.

خانه داری؛ بهترین روش برای نگهداری از بلال

نگهداری بلال به روش کدبانوها؛ با پوست و بدون پوست

به گزارش اقتصاد آنلاین، با ما همراه باشید و شیوه تازه نگه داشتن ذرت، بدون جدا شدن از ساقه به شکل بلال و یا به صورت جدا شده (یعنی تازه نگه داشتن دانه‌های ذرت) را یاد بگیرید.

نگهداری بلال‌ها در کیسه‌های پلاستیکی برای یک هفته

بلال‌ها را یکی یکی در کیسه‌های پلاستیکی بزرگ زیپ داری قرار داده و هوای آن را به صورت کامل بگیرید.

توجه داشته باشید که اصلا بلال‌ها را نشویید. کیسه‌های بلال را در قفسه سبزیجات یخچال بگذارید. با این شیوه، ذرت‌ها را تا یک هفته می‌توان نگهداری کرد.

بلال‌ها را طی یک هفته و ترجیحاً ۳ تا ۵ روز استفاده کرده تا مزه تازه و شیرین داشته باشند. چون به تدریج مزه و رطوبت خود را از دست می‌دهند.

ذرت

برای نگهداری کوتاه مدت بلال، پوست روی بلال را جدا نکنید

پوست بلال کمک می‌کند ذرت‌ها آبدار و تازه باقی بمانند. یعنی چنانچه این پوست را جدا کرده و آنها را نگهداری کنید، پس از مدتی عملا ذرت‌ها به کارتان نخواهد آمد؛ چون خیلی خشک و سفت می‌شوند. ذرتی که پوست آن جدا شده باشد را تنها یک تا دو روز می‌توان نگهداری کرد.

بلال‌هایی را که می‌خواهید برای مدت زمان زیاد نگهداری کنید، باید پوست یا همان غلافی کاملاً سبز را رنگ داشته و کاکل آنها هم به طور کامل خیس و مرطوب باشد. همین طور ساقه‌های بلال هم از بالا تا پایین به طور کامل نرم باشند.

حتماً داشتن سوراخ و لکه را روی بلال نگاه کنید تا بلال‌ها کرم‌دار نباشند. توصیه می‌کنیم مقدار خیلی کمی از پوست بالای بلال را باز کرده تا پر بودن دانه‌های ذرت را چک کنید و از آن اطمینان پیدا کنید.

فریز کردن ذرت به شکل دون شده

چنانچه نمی‌خواهید ذرت را با ساقه فریز کرده و دوست دارید آنها را دون کنید:

آب جوش را آماده کرده و این بار برای ۲.۵ دقیقه ذرت‌ها را در آب جوش بیندازید. البته چنانچه بخواهید ذرت‌ها پخته شوند، این مدت زمان را زیاد کنید.

سپس ذرت‌ها را از آب جوش درآورده و در آب یخ بیندازید. با استفاده از چاقو دانه‌های ذرت را از ساقه جدا کنید.

آنگاه دانه‌های ذرت را در ظرف در داری بریزید؛ همین طور می‌توانید ذرت‌ها را در کیسه ریخته، هوای اضافی آن را بگیرید و در فریزر قرار دهید.

برای نگهداری زمان بیشتر باید ذرت‌ها را فریز کنید

پوست بلال‌ها را بکنید. برای فریز کردن ذرت با ساقه لازم است که حتماً پوست آن جدا شود. چون در صورتی که پوست‌های ذرت یخ بزنند، خیلی سخت جدا می‌شوند.

ذرت یا بلال فریز شده را تا یکسال نیز می‌توان نگهداری کرد.

شیوه نگهداری از ذرت‌ها بدون جدا کردن از ساقه و به شکل بلالی

برای این‌که بتوانید ذرت‌ها را بدون جدا کردن از ساقه و به شکل بلالی، برای زمان طولانی نگهداری کنید:

پس از این‌که بلال‌ها را پوست کندید، هر کدام از آنها را به مدت ۷ تا ۱۱ دقیقه در آب در حال جوش بگذارید.

آنگاه آنها را از آب جوش درآورده و بلافاصله به مدت ۲۰ ثانیه در آب یخ بیندازید. آب‌های اضافی ذرت را گرفته و آن را در کیسه پلاستیک فریزر یا ظرفی در دار قرار دهید و فریز کنید.

چنانچه از کیسه استفاده می‌کنید، هوای آن را به صورت کامل خالی کرده و کیسه را ببندید.

چنانچه تمایل دارید، می‌توانید ذرت‌ها را روی ساقه پخته و آنگاه فریز کنید. به این صورت دانه‌های ذرت را پس از این‌که از فریزر در می‌آورید تردتر خواهند بود.

 

منبع: بیتوته
ارسال نظر