حکم نهایی سقوط جرثقیل در مکه پس از ۸ سال صادر شد!

دادگاه تجدیدنظر کیفری مکه مکرمه، پس از گذشت ۸ سال از وقوع حادثه سقوط جرثقیل در مکه مکرمه، حکم نهائی در مورد متهمان آن را صادر کرد.

حکم نهایی سقوط جرثقیل در مکه پس از ۸ سال صادر شد!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، دادگاه تجدیدنظر کیفری مکه مکرمه حکم جدیدی را در رابطه با سقوط «جرثقیل مسجد الحرام» که در سال ۲۰۱۵ منجر به کشته شدن ده‌ها زائر شد، صادر کرد.

روزنامه «عکاظ» عربستان نوشت، دادگاه شرکت بن لادن را به دلیل سهل‌انگاری و نقض قوانین ایمنی به پرداخت ۲۰ میلیون ریال سعودی (۵.۳ میلیون دلار) جریمه نقدی محکوم کرده، اما آن را به پرداخت دیه محکوم نکرده است.

بر اساس این حکم، ۳ متهم این پرونده پس از احراز قصور وعدم رعایت نکات ایمنی، به ۶ ماه حبس تعزیری وپرداخت ۳۰ هزار ریال جزای نقدی و ۴ نفر دیگر به ۳ ماه حبس تعزیری وپرداخت ۱۵ هزار ریال جزای نقدی محکوم شدند.

این روزنامه سعودی به نقل از منابع آگاه نوشت: «این احکام قطعی تلقی می‌شود مگر این‌که درخواست تجدید نظر به دیوان عالی کشور طبق روال معمول ارائه شود.»

این حادثه در ۲۰ شهریور ۱۳۹۴ بر اثر وزش باد و بارندگی شدید در مسجد الحرام روی داد که براثر آن ۱۱۰ زائر جان باختند و ۲۰۹ نفر مجروح شدند و همچنین خسارت مادی به ساختمان مسجد الحرام وارد شد.

شرکت بن لادن آن زمان، مسئولیت توسعه و گسترش مسجد الحرام در مکه را برعهده داشت.

پس از ۸ ماه تحقیقات، پرونده به دادگاه کیفری مکه ارجاع و برای تعدادی از متهمان اتهام اهمال و سهل‌انگاری صادر شد تا این‌که دادگاه ۱۳ متهم این پرونده را تبرئه کرد.

در ژوئیه ۲۰۲۲، دادگاه عالی دستور رسیدگی مجدد به پرونده و لغو احکام قبلی را صادر کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال نظر
ارسال نظر