کشته های زلزله ترکیه از ۲۰ هزار نفر عبور کرد!

وزیر بهداشت ترکیه خبر داد که شمار کشته شدگان زلزله شدید این کشور به ۲۰ هزار و ۲۱۳ نفر و مجروحان نیز به بیش از ۸۰ هزار نفر افزایش یافته است.

کشته های زلزله ترکیه از ۲۰ هزار نفر عبور کرد!

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، وزیر بهداشت ترکیه خبر داد که کشته‌های زلزله شدید این کشور به ۲۰ هزار و ۲۱۳ نفر افزایش یافته است.

بر اساس گفته این مقام ترکیه‌ای، شمار مجروحان این حادثه نیز به بیش از ۸۰ هزار نفر افزایش یافته است.

این در حالی است که به گفته رؤسای انجمن پزشکان و اتاق پزشکان استان‌های مختلف ترکیه، کار امدادرسانی و تأمین نیازهای اولیه زلزله‌زدگان به کندی انجام می‌شود.

به نوشته وبگاه زمان، «آسو کایا جدیک» رییس انجمن پزشکان شهر عثمانیه در این باره گفت که تعداد کشته‌های زلزله در این شهر بسیار بالاست و به سختی جایی برای دفن آن‌ها پیدا می‌شود.

او افزود: «بیمارستان‌های دولتی در حال فعالیت هستند، اما نه نانی پیدا می‌شود و نه آبی؛ شهروندان بیچاره برای قضای حاجت هم با سختی مواجه هستند؛ می‌ترسم انواع بیماری‌های واگیردار منطقه را فرا بگیرد».

ترکیه سحرگاه روز دوشنبه شاهد زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ درجه در مقیاس ریشتر بود. این زلزله بخش‌های زیادی از منطقه غرب آسیا و شرق مدیترانه را به لرزه درآورد.

براساس داده‌های مراکز زلزله‌نگاری، این زمین‌لرزه در مرز ترکیه و سوریه و در ۲۶ کیلومتری شمال شرق غازی‌آنتپ ترکیه رخ داد.

 این زمین‌لرزه در کشورهای ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، اردن، مصر، عربستان سعودی و بخش‌های از اوکراین و اروپا از جمله یونان، بلغارستان و... به ثبت رسید.

ترکیه یکی از فعال‌ترین مناطق زلزله‌خیز در جهان است. آخرین زمین لرزه ۷.۸ ریشتری این کشور در سال ۱۹۳۹ به وقوع پیوست که در آن ۳۳ هزار نفر در استان «ارزنجان» واقع در شرق ترکیه جان خود را از دست دادند.

از طرف دیگر، منطقه دوزجه ترکیه در سال ۱۹۹۹ دچار زلزله ۷.۴ ریشتری شد که در آن بیش از ۱۷ هزار نفر کشته شدند.

منبع: فارس
ارسال نظر
ارسال نظر