ماجرای مرگ سریالی ۹ مرد و پسربچه در استخر + عکس

با وجود کشته شدن ۹نفر در ۲استخر کشاورزی، خبری از ایمن‌سازی استخرها نیست.

ماجرای مرگ سریالی ۹ مرد و پسربچه در استخر +  عکس

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از رکنا،  پنجشنبه‌ای که گذشت حادثه‌ای تلخ و گزنده در خراسان‌رضوی رخ داد و منجر به جان باختن پنج نفر در شهرستان تایباد شد. این حادثه درحالی رخ داد که سه روز قبل نیز در حادثه‌ای مشابه پنج نفر در شهرستان خوشاب جان خود را از دست داده بودند. این ۱۰نفر با هدف آب‌تنی و فرار از گرمای تابستان به استخرهای ناایمن کشاورزی پناه برده بودند که در هر دو حادثه ناگهان یک کودک درون آب گرفتار شده و چهار نفر برای نجات درون استخر پریده‌اند و همه غرق ‌شده‌اند. این حوادث در حالی رخ داد که مسئولان می‌توانستند با وادار کردن کشاورزان به ایمن‌سازی استخرها جلو این حوادث را بگیرند.

رییس ایستگاه آتش‌نشانی تایباد درباره جزییات حادثه پنجشنبه گفت: این حادثه ظهر پنجشنبه در یک استخر کشاورزی در فاصله ۲۰کیلومتری این شهرستان رخ داد که با گزارش‌های مردمی به آتش‌نشانی، همکاران ما برای پیگیری حادثه و نجات جان گرفتارشدگان به محل حادثه رفتند.

سید علی حسینی افزود: تیم‌های آتش‌نشانی بلافاصله به محل اعزام شدند و توانستند در فرصتی کوتاه پیکر هر پنج فرد گرفتار در استخر را پیدا کنند و بیرون بکشند اما با وجود اقدامات اورژانسی و پزشکی متأسفانه احیای این افراد بی‌نتیجه ماند و آنان جان خود را از دست دادند.

وی درباره علت این حادثه بیان کرد: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که ابتدا یک نفر از قربانیان که کودکی ۱۰ساله بوده است برای شنا به این استخر می‌رود که غرق می‌شود و چهار نفر دیگر برای کمک به او وارد استخر می‌شوند و بقیه نیز به دلیل ناآشنایی با فنون شنا جان می‌بازند.

غرق شدن 9 مرد

رییس ایستگاه آتش‌نشانی شهر تایباد ادامه داد: سه نفر از جان‌باختگان نوجوان و دو نفر دیگر میان‌سال بوده و با هم رابطه خویشاوندی داشته‌اند، در حال حاضر پیکر این افراد برای بررسی‌های تکمیلی به پزشکی قانونی منتقل شده است.

مهدی دونده، فرماندار شهرستان تایباد نیز در پی حادثه تلخ غرق شدن پنج نفر از شهروندان تایبادی به صدور پیام تسلیت و اظهار تأسف از این حادثه تلخ اکتفا کرد و به هیچ برنامه‌ای برای اقدامات پیشگیرانه به منظور جلوگیری از تکرار این حوادث اشاره نکرد.

۳روز قبل حادثه‌ای در خوشاب

حادثه تایباد در حالی به‌وقوع پیوسته است که تنها سه روز قبل حادثه‌ای بسیار مشابه در شهرستان خوشاب رخ داده بود.

در این حادثه نیز یک پسر ۱۰ساله برای آب‌تنی وارد استخر ذخیره آب کشاورزی می‌رود و غرق می‌شود. در ادامه چهار نفر دیگر برای نجات نفر اول وارد آب شده و همه به دلیل آشنا نبودن با فنون شنا گرفتار می‌شوند.

هر چند در آن حادثه این افراد به بیمارستان منتقل شدند و یکی از غرق‌شدگان نیز احیاء شد، اما از وضعیت این فرد خبر دیگری منتشر نشده است.

چرا جلو‌ بحران گرفته نمی‌شود؟

یکی از دستگاه‌هایی که در زمینه غرق‌شدگی شهروندان در استخرهای ذخیره آب کشاورزی مسئولیت دارد، مدیریت بحران استانداری خراسان‌رضوی است. محسن نجات که مدیر کل این اداره است، خرداد‌ امسال ‌به وقوع تعداد غرق‌شدگی‌ها در استخرهای کشاورزی هشدار داده و گفته بود: «‌براساس آمار اداره کل پزشکی قانونی استان از مجموع ۶۴ نفر فوتی به علت غرق‌شدگی طی سال گذشته، یک سوم در خرداد و تیر بر اثر شنا در استخرهای کشاورزی جان خود را از دست داده‌اند.»

او در اظهاراتش که خبرگزاری موج آن را منتشر کرد، با برشمردن وظایف جهاد کشاورزی و شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌رضوی به منظور نظارت و پیشگیری از وقوع حوادث، به اقدامات مناسب به منظور کاهش حادثه غرق‌شدگی در استخرهای کشاورزی خبر داده بود اما دو حادثه پی‌درپی نشان می‌دهد که در این زمینه اقدامات پیشگیرانه، جدی گرفته نشده است.

غرق شدن 9 مرد

بازخوانی این ماجرا

ظهر پنجشنبه مرد میانسالی به همراه ۳پسر نوجوان و یکی از اقوامش برای تفریح به نزدیکی یک استخر کشاورزی در حوالی روستای حسینی شهرستان تایباد در خراسان‌رضوی رفته بود که یکی از پسران نوجوان تصمیم گرفت برای آب‌تنی وارد استخر شود. پسر ۱۲ساله وارد استخر شد غافل از اینکه عمق آب بیشتر از ۲متر است و ناگهان در آب غوطه‌ور شد. برادر بزرگ‌ترش با دیدن این صحنه به کمک او شتافت و بی‌آنکه شنا بلد باشد به داخل استخر پرید، اما او هم سرنوشتی جز برادرش نداشت. طولی نکشید که پدر و پسر دیگر خانواده به همراه یکی از اقوامشان که شاهد حادثه بودند یکی پس از دیگری برای نجات بقیه به داخل استخر پریدند و آنها نیز به همراه بقیه به اعماق استخر فرو رفتند و شاهدان هر چه کردند موفق به نجات آنها نشدند. آنهایی که شاهد این ماجرا بودند به کمک  حادثه‌دیدگان شتافتند و همزمان ماجرا به آتش‌نشانی تایباد هم گزارش شد و با حضور امدادگران، پیکر هر ۵فرد غرق شده از آب بیرون کشیده شد. هیچ‌یک از قربانیان نفس نمی‌کشیدند و وقتی نیروهای اورژانس رسیدند، تلاش برای احیای قبلی آنها آغاز شد، اما متأسفانه این تلاش‌ها نتیجه نداشت و هر ۵نفر جانشان را از دست داده بودند.

این حادثه در حالی مردم روستای حسینی را در شوک فرو برد که چند روز پیش از آن، یعنی در بعدازظهر دوشنبه حادثه‌ای مشابه در روستای عبدالله آباد شهرستان خوشاب در خراسان رضوی رخ داد. آن روز یکی از اهالی روستا که در مشهد زندگی می‌کند به همراه اعضای خانواده‌اش به روستا آمده بود تا مراسم عزاداری تاسوعا و عاشورا را در کنار آشنایان و هم‌ولایتی‌هایش باشد. بعدازظهر که شد، ۲پسر نوجوان خانواده به همراه ۲پسر عمو و یکی از بستگانشان که ۱۸ساله بود تصمیم گرفتند سری به استخر کشاورزی که در نزدیکی روستا بود، بزنند. وقتی به آنجا رسیدند، یکی از پسرها که ۱۰ساله بود برای آب‌تنی وارد استخر شد، اما درست همانند حادثه‌ای که در تایباد رخ داد، در آب غوطه‌ور شد. ابتدا برادرش و پس از آن ۳پسر دیگری که همراه آنها بودند برای نجات، یکی پس از دیگری وارد استخر شدند، اما هیچ‌کدام از آنها به فن شنا آشنایی نداشتند و همین باعث شد که همگی در استخر غرق شوند. شاهدانی که متوجه این حادثه شده بودند به کمک آنها شتافتند و موفق شدند هر ۵نفر را از آب بیرون کشیده و سوار بر خودروی یکی از افراد محلی به بیمارستان منتقل کنند اما متأسفانه ۴نفر از این افراد بر اثر خفگی جانشان را از دست دادند و پزشکان تنها موفق شدند ضربان قلب یکی از پسربچه‌ها را بازگردانند و این در حالی است که ضریب هوشیاری مغزی او بسیار پایین است.

وقوع این دو حادثه تلخ به فاصله ۳روز، هر چند مباحث مربوط به استخرهای کشاورزی و وظیفه صاحبان استخرها برای ایمن کردن آنها را سر زبان‌ها انداخته، اما از یک جنبه دیگر نیز قابل بررسی است. اینکه قربانیان چه باید می‌کردند که چنین فاجعه‌ای به‌وجود نمی‌‌آمد. حسین درخشان، مدیر مرکز کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر می‌گوید: سؤال این است که اگر با فردی که در حال غرق شدن است مواجه شدیم باید چه کار کنیم؟ اگر واقعا اصول و فنون نجات غریق را نمی‌دانید هرگز به او نزدیک نشوید چون ممکن است او با دست و پا زدن بیش از حد، افراد دیگر را نیز دچار آسیب یا غرق‌شدگی کند. بهترین کار این است که سعی کنید از چوب یا طنابی برای بیرون کشیدن فرد غریق استفاده شود و اگر این وسایل در دسترس نیست به حالت زنجیره انسانی، چند نفر دست یکدیگر را بگیرید و به غریق نزدیک شوید تا او را نجات دهید. قطعا اگر این روش‌ها استفاده نشود خودتان هم ممکن است غرق شوید. هر وقت که می‌خواهید به غریق نزدیک شوید باید از سمت پشت نزدیک شوید تا در دید او نباشید و بتوانید به او امدادرسانی کنید. او ادامه می‌دهد: بیشترین غریق‌ها در مناطق خلوت و جاهایی که ناجیان غریق حضور ندارند جان خود را از دست می‌دهند و در این مکان‌ها احتمال نجات خیلی کم است. چون برای نجات جان فردی که غرق می‌شود و اکسیژن به بدنش نمی‌رسد بین ۳تا ۵دقیقه بیشتر فرصت باقی نیست.

منبع: رکنا
ارسال نظر