رییس پلیس کشور:

مجرمان شیک شده‌اند

فرمانده کل انتظامی کشور گفت:جرایم امروز با جرایم ۱۰ سال پیش متفاوت است؛ تصور ما از یک مجرم در گذشته یک شخصی بود که از نظر فیزیکی شرایط خاصی داشت اما امروزه افرادی که مرتکب جرم می‌شوند دارای ظاهری شیک و باکلاس هستند.

مجرمان شیک شده‌اند

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، سردارحسین اشتری فرمانده کل انتظامی کشور در اولین رویداد در حوزه ماموریت‌های پلیس آگاهی با موضوع کاربرد هوش مصنوعی (کشف علمی جرم با محوریت زیست سنجی فناورانه) و افتتاح مرکز نوآوری شرکت پژوهش و توسعه ناجی با بیان اینکه امروز انتظامی جمهوری اسلامی ایران در اقصی نقاط کشور ماموریت‌های متعدد و متنوعی دارد اظهار داشت: هیچ سازمانی را نداریم که به اندازه فراجا با مردم در ارتباط باشد.

فرمانده کل انتظامی کشور تصریح کرد: یکی از ماموریت‌های اصلی پلیس پیشگیری از جرم است و اگر جرمی رخ داد باید به سرعت پیگیری کرده و احقاق حق کنیم. ما حافظ جان و مال و ناموس مردم هستیم به همین اندازه که تکنولوژی پیشرفت کرده جرایم نیز پیچیده تر شده است یعنی جرایمی که امروز رخ می دهد با جرایم ۱۰ سال پیش متفاوت است؛ تصور ما از جرم در گذشته این بود که فرد مجرم باید از نظر فیزیکی شرایط خاصی داشته باشد اما امروز افرادی که مرتکب جرم می شوند دارای ظاهری شیک و به عبارتی با کلاس هستند و از همه ظرفیت‌های تکنولوژی استفاده می کنند.

وی گفت: پلیس باید با تجهیزاتی که در اختیار دارد و با هوشمندی از مجرمان جلوتر بوده و بر جرایم و مجرمان تسلط اطلاعاتی داشته و از وقوع جرم پیشگیری کند.

سردار اشتری تصریح کرد: ما در دهه های گذشته این رشد را در پلیس دیده ایم و گام های خوبی برداشته شده است ؛ از دو سال پیش نیز ما به سمت هوشمندسازی پلیس گام برداشتیم و باید این سرعت را بیشتر کنیم.

وی افزود: امروز هم با استفاده از ظرفیت‌های دانش بنیان در کشف علمی جرم گام بزرگی را برداشته ایم و مردم اثرات ان را خواهند دید.

سردار اشتری با اشاره به استفاده از هوش مصنوعی در کشف جرایم در پلیس آگاهی گفت: در برخی از کشفیات ما به دلیل محدودیت ها نتوانستیم اطلاع رسانی کنیم اما همکاران ما با استفاده از تجهیزات روز توانستند اقدامات خوبی را انجام دهند یک نمونه آن همین کشف سرقت بانک ملی در حدود یک ماه پیش بود. پلیس کار بزرگی را در کشف این سرقت انجام داد اگرچه کمتر به این موضوع پرداخته شد.

وی با بیان اینکه در ۸۰ درصد از جرایم ما یک سرنخ اولیه داشتیم گفت: در سرقت از بانک ملی ما هیچ سرنخی نداشتیم اما پلیس با استفاده از تجهیزات و کارآگاهان حرفه ای این کار را پیش برد.

فرمانده کل انتظامی کشور تصریح کرد: امروز مردم از پلیس و حاکمیت تقاضا دارد با اشراف کامل از جرائم پیشگیری کند در همین راستا موسسه توسعه ناجی اقدامات خوبی را انجام داده که در هفته فراجا از سایر اقدامات صورت گرفته رونمایی خواهیم کرد.

فرمانده فراجا با اشاره به فعالیت پلیس در بحث دانش بنیان‌ها گفت: ما در این حوزه هم در بخش برون سپاری بخشی از اقدامات به استارت آپ ها اقدامات خوبی انجام داده ایم؛ هم در همکاری با شرکت های دانش بنیان فعالیت خوبی داشته و از فناوری های روز استفاده می کنیم و در هر جایی لازم است که از شرکت های دانش بنیان حمایت کنیم حتما کمک خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه مجموعه انتظامی بیشترین خدمت را به مردم ارائه می دهد، گفت: بیش از ۱۰۰ میلیون خدمت در سال به مردم ارائه می دهیم برای ارائه خدمات باید به روز بوده و سرعت و دقت بیشتری داشته باشیم هر چه به سمت استفاده از ظرفیت های جدید برویم در خدمت رسانی هم موفق تر خواهیم بود.

رئیس پلیس کشور گفت: انشالله با استفاده از تجهیزات نوین و فناوری های روز در بخش پیشگیری و کشف جرم اقدامات خوبی داشته باشیم و زیرساخت‌هایمان را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: برخی از روسای پلیس کشورهای پیشرفته اقدام سریع پلیس ایران در کشف سرقت بانک ملی تحسین کرده و اعلام می کردند پلیس جمهوری اسلامی ایران نه فقط در کشور و منطقه بلکه در جهان به عنوان یک پلیس هوشمند مطرح شده است.

منبع: فارس
ارسال نظر
ارسال نظر