تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
رییس پلیس تهران خبر داد؛

تشکیل مرکز واکنش سریع مقابله با موبایل قاپی

رییس پلیس تهران با اشاره به فعالیت "مرکز واکنش سریع در مقابله با کیف‌قاپان و موبایل‌قاپان"، گفت: این مرکز واکنش سریع ۱۰۰ تیم عملیاتی دارد و در پلیس آگاهی شاپور فعال است و به‌طور نامحسوس در نقاط مختلف تهران فعال هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  تسنیم؛ شانزدهمین مرحله طرح کاشف (نخستین مرحله از این طرح در سال ۱۴۰۱) توسط پلیس آگاهی و امنیت اقتصادی تهران بزرگ با هدف مبارزه با مجرمان حرفه‌ای و باندی، محتکران و قاچاقچیان کالا و مفسدان اقتصادی‌ به اجرا درآمد.

به‌گفته سردار حسین رحیمی؛ رییس پلیس تهران، در این طرح ۲۵۸ سارق حرفه‌ای و غالباً سابقه‌دار که در قالب ۶۰ باند فعالیت داشتند، توسط پلیس آگاهی بازداشت شدند‌؛ از این تعداد ۶۷ نفر سارق زورگیر، کیف‌قاپ، گوشی‌قاپ، سرقت محموله و تحت عنوان مأمور، ۶۱ نفر سارق منزل، اماکن و مغازه، ۵۶ نفر سارق خودرو، لوازم خودرو و موتورسیکلت و ۲۰ نفر جاعل و کلاهبردار بودند و ۳۳ نفر در جرائم جنایی مانند قتل، سرقت مسلحانه، آدم‌ربایی و تجاوز به عنف فعالیت داشتند همچنین ۲۱ نفر محکوم فراری در این طرح بازداشت شدند.

این مقام انتظامی با بیان اینکه متهمان تا این لحظه به دوهزار و ۸۷ فقره سرقت اعتراف کرده‌اند، به نمونه‌ای از باندهای منهدم‌شده اشاره و تصریح کرد: باند خشن و بی‌رحم آدم‌ربایی در این طرح منهدم شد؛ در این پرونده پدر افغانستانی با مراجعه به پلیس اعلام کرد که فرزند ۱۹ساله وی، برای کار به ایران آمده و توسط عده‌ای ناشناس در محل نامعلوم ربوده شده است و نگهداری می‌شود؛ آدم‌رباها، فیلم ربایش را برای خانواده فرد ربوده‌شده ارسال کرده و ۱۰۰ میلیون تومان وجه نقد خواسته بودند که پس از مراجعه شاکی به پلیس، به‌سرعت اقدامات انتظامی شروع، مخفیگاه‌های متهمان در جنوب شهر کرج شناسایی شد و با اقدامات ضربتی و عملیاتی ویژه پلیس هر سه آدم‌ربا بازداشت شدند و فرد ربوده‌شده نیز تحویل خانواده‌اش شد.

رحیمی افزود: در پرونده دیگر باند چهارنفره سرقت مسلحانه را بازداشت کردیم؛ این افراد تقریباً دو ماه پیش با پلیس درگیر شده و دو پلیس را زخمی کرده بودند و یکی از نیروهای پلیس تا مرز شهادت پیش رفته بود اما خداراشکر نجات پیدا کرد.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ تصریح کرد: اعضای این باند سرقت مسلحانه جدیدی را در دستور کار قرار داده بودند و قرار بود پنج کیلوگرم طلا را به‌سرقت ببرند که پیش از هرگونه اقدامی بازداشت شدند، سلاح‌ و بالغ بر ۵۰ عدد فشنگ از آن‌ها کشف شد، این متهمان دارای سوابق متعدد سرقت‌های مسلحانه هم در تهران و هم در سایر شهرستان‌های دیگر هستند.

وی از شناسایی و انهدام باند سارقان موتورسیکلت و کشف ۵۰ دستگاه موتورسیکلت مسروقه از آن‌ها خبر داد و گفت: در این طرح هفت فقره پرونده قتل کشف شد و ۱۳ نفر که یا قاتل بودند یا مرتبطان با قتل بودند، بازداشت شدند و سلاح و ادوات جرم از آن‌ها کشف شد.

این مقام انتظامی راجع به دستاوردهای پلیس امنیت اقتصادی تهران نیز در طرح مذکور ابراز کرد: در این مرحله از طرح بالغ بر یک‌میلیارد و ۶۰۰ میلیون قلم انواع و اقسام کالای قاچاق توسط پلیس در تهران شامل انواع لوازم خانگی، ابزارآلات، لوازم الکترونیکی، پوشاک، سیگار و سایر لوازم کشف شده است.

رحیمی با تأکید بر اینکه مبارزه با احتکار یکی از اقدامات جدی پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ است، متذکر شد: در طرح مذکور در یکی، دو هفته گذشته بالغ بر ۲۸۰ تن انواع کالای احتکارشده شامل برنج، روغن، آرد، شکر و روغن موتور کشف و ۴۳ دستگاه خودروی متعلق به قاچاقچیان کالا توقیف شد و ۳۳ نفر از قاچاقچیان عمده شناسایی و بازداشت شدند همچنین ارزش کالای قاچاق مکشوفه بالغ بر ۶۸ میلیارد تومان است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با اشاره به تداوم طرح‌های پلیس در راستای بازداشت سرشبکه‌های مجازی و دلالان ارزی، خاطرنشان کرد: در این مدت ۱۶ نفر از این افراد بازداشت شدند و مبالغی هنگفت و قابل توجه و ارزهایی از قبیل دلار، یورو، لیر ترکیه، دلار استرالیا و دینار عراقی از این افراد کشف شد.

وی درباره انجام چند اقدام ویژه توسط فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، یادآور شد: یکی از اقدامات ویژه ما درباره بحث فقدان افراد است، اگر خدای ناکرده فردی از اعضای خانواده ناپدید شد، سریعاً مراتب به اطلاع پلیس برسد، ما نیز پی‌جویی‌های خود را توسط اداره ویژه‌ای در پلیس آگاهی تهران بزرگ انجام می‌دهیم.

این مقام انتظامی در خصوص طرح ویژه دیگر که توسط فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اجرا می‌شود، گفت: در اقدام اخیر و تنگاتگ ایجادشده بین پلیس ۱۱۰ و آگاهی، به‌محض سرقت یک خودرو، به‌سرعت اطلاعات سرقت خودرو با تماس فرد مالباخته، در سامانه پلیس آگاهی ثبت می‌شود که این کار پلیس را برای برخورد با سارقان خودرو تسریع می‌کند و آثار بسیار خوبی نیز داشته است.

رحیمی راجع به فعالیت "مرکز واکنش سریع در مقابله با کیف‌قاپان و موبایل‌قاپان"، عنوان کرد: این مرکز واکنش سریع ۱۰۰ تیم عملیاتی دارد و در پلیس آگاهی شاپور فعال است، این ۱۰۰ تیم عملیاتی به‌طور نامحسوس در نقاط مختلف تهران فعال هستند و با مرکز مذکور در آگاهی ارتباط دارند؛ به‌محض وقوع کیف‌قاپی یا موبایل‌قاپی و اطلاع‌رسانی افراد از طریق پلیس ۱۱۰، این تیم‌های عملیاتی به‌سرعت در نقاط مختلف فعالیت خود را شروع می‌کنند که فعالیت این مرکز نیز آثار بسیار خوبی داشته است.

رییس پلیس تهران به مبارزه جدی پلیس با سارقان منزل اشاره کرد و گفت: در این رابطه نیز توانستیم ۶ تا هشت درصد سرقت منزل را کاهش دهیم، طرح‌های مذکور خلاقانه و ابتکاری است که توسط پلیس و رده‌های تابعه پلیس تهران اجرا می‌شودب

منبع: تسنیم
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها