تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
سردار مهدی حاجیان؛

افزایش سرقت‌های خرد در کشور

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور از تشکیل قرارگاه هوشمندسازی در مجموعه انتظامی کل کشور خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سردار مهدی حاجیان در نشست خبری که صبح امروز در مقر مرکزی فرماندهی انتظامی کل کشور برگزار شد، گفت: شعار پلیس در نوروز امسال «پلیس هوشمند، قانونمداری و نشاط بهاری» است و هدف از آن ایجاد امنیت پایدار است.

وی به ارائه آمارهایی از پلیس پرداخت و تصریح کرد: در حوزه سرقت ما شاهد افزایش ۱۰ درصدی سرقت‌های خرد در کل کشور هستیم که این موضوع محسوس هم هست. سرقت‌های خرد ۵۲ درصد از کل سرقت‌های سال ۱۴۰۰ بوده است.

وی افزود: البته توجه داشته باشید که پلیس در حوزه سرقت خط آخر مقابله و ایستگاه آخر است و دیگر دستگاه‌ها نیز باید مشارکت کنند.

حاجیان افزود: بخش عمده‌ای از سرقت‌های خرد ما ارتباط با موضوع معتادان متجاهر دارد. بردن یک شی بی‌ارزش هم برای مردم احساس ناامنی در پی دارد وسازمان‌های مسئول باید پاسخگو باشند.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور، همچنین از افزایش هفت درصدی  کشفیات  پلیس خبر داد و گفت: ما در این حوزه توفیقات زیادی در کشف انواع سرقت داشتیم.

ظرفیت کمپ‌ها پاسخگوی تنها نیمی از معتادان متجاهر تهران است

وی افزود: در تهران ۱۶ هزار معتاد متجاهر دارد که ظرفیت کمپ‌ها نیمی از آنها را می‌تواند سازماندهی کند، باید چاره‌ای اندیشیده شود و اگر کاری نکنیم، مردم در حوزه سرقت‌های خرد احساس ناامنی می‌کنند.

موفقیت پلیس در کشف ۹۰ درصد قتلهای رخ داده

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور درباره اقدامات پلیس در حوزه جرائم جنایی گفت: پلیس امسال در کشف بیش از ۹۰ درصد قتل‌های رخ داده در سال ۱۴۰۰ موفق بوده است. همچنین ۱۰ درصد از قتل‌های سال‌های گذشته نیز کشف شده و در مجموع می‌توان گفت که قدرت کشف قتل و جرائم جنایی در سال جاری ۱۰۲ درصد بوده است.

حاجیان درباره  کشفیات مواد مخدر نیز کفت: ماموران پلیس حدود ۹۰۰ تن انواع مخدر مخدر را در سال جاری کشف کردند.

تمهیدات پلیس اقتصادی برای جلوگیری از ورود و خروج کالای قاچاق 

وی به اقدامات انجام شده از سوی پلیس امنیت اقتصادی نیز اشاره کرد و گفت: در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در حوزه مرزبانی برای جلوگیری از ورود و خروج کالاهای قاچاق، پلیس امنیت اقتصادی با حضور در گمرک و بازار اقداماتی را انجام داده است. 

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور  ادامه داد: در کشف تجهیزات پزشکی ماموران پلیس در سال ۱۴۰۰ بیش از  ۳۹ میلیون و ۵۷۹هزار قطعه تجهیزات پزشکی قاچاق، غیرمجاز و ... را کشف و ضبط کرد که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش داشته است.

حاجیان با بیان اینکه هشت میلیون و ۱۰۱ هزار دستگاه لوازم خانگی قاچاق که نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است، گفت: تجهیزات یارانه‌ای دو میلیون و ۳۶۹ هزار دستگاه بود که نسبت به سال گذشته ۲۹ درصد افزایش داشته است.

به گفته وی ۳۹۲ میلیون کیلوگرم مواد خوراکی قاچاق کشف شده که نسبت به سال گذشته ۴۱۷ درصد افزایش داشته است. در بحث البسه قاچاق نیز ۲۱۰ میلیون ثوب کشف شده که ۵۱  درصد رشد نسبت به پارسال داشته است.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور افزود: ۲۱۰ میلیون واحد ارزی نیز در سال ۱۴۰۰ کشف شده که ۱۱ درصد در مقایسه با پارسال افزایش داشته است. 

حاجیان ادامه داد: در حوزه کشف کالای قاچاق نیز ارزش ریالی کالاهای کشف شده ۱۵۲ هزار میلیارد ریال بوده است که رقم بسیار بالایی است؛ باید دستگاه‌های مسئول زیرساخت‌های لازم را برای کنترل بیشتر و نظارت بر این موارد فراهم کنند.

وی ادامه داد: در مجموع ۷۰ هزار و ۸۳۰ نفر نیز به دلیل ارتکاب این جرائم شناسایی شده و برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده است.

کشف و ضبط بیش از ۱۵ هزار و ۴۷۲ کیلوگرم مواد محترقه طی یک ماه اخیر

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور با اشاره به تمهیدات پلیس برای چهارشنبه‌سوری اظهار کرد: ‌متأسفانه سنت دیرین چهارشنبه سوری چندین سال است که با سوءاستفاده برخی افراد تبدیل به یک تهدید برای خانواده‌ها و شهروندان شده است. از این رو پلیس در این ایام در آماده باش خواهد بود. طی این مدت یعنی از نیمه دوم بهمن‌ماه تاکنون بیش از ۱۵ میلیون و ۴۹۰ هزار عدد مواد محترقه کم خطر و بیش از سه میلیون و ۹۰۰ هزار عدد مواد محترقه پرخطر از سودجویان کشف و ضبط شده است که در مجموع وزن آن‌ها بیش از ۱۵ هزار و ۴۷۲ کیلوگرم بوده است.

حاجیان ادامه داد: همچنین طی این مدت ۱۲۸۷ نفر نیز به دلیل خرید و فروش مواد محترقه و دیگر جرایم مرتبط با چهارشنبه‌سوری شناسایی و دستگیر شده‌اند.

وی با بیان اینکه سال ۱۴۰۱ سال خوبی برای مجرمان نخواهد بود، گفت:‌ یکی از طرح‌های پلیس که در سال ۱۴۰۰ آغاز شده و تا سال آینده نیز با قوت ادامه خواهد داشت طرح برخورد با اراذل اوباش است. ما اجازه نمی‌دهیم که افراد سودجو و فرصت‌طلب امنیت و آرامش مردم را به مخاطره انداخته و در محیط زندگی مردم که باید محیطی امن و آرام باشد رعب و وحشت ایجاد کنند.

دستگیری ۵۶۸ نفر از اراذل اوباش در سراسر کشور در یک ماه

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور ادامه داد:‌ از ۱۵ بهمن‌ماه تا حدود ۱۵ اسفندماه ۵۶۸ نفر از اراذل اوباش در سراسر کشور دستگیر شده‌اند که این افراد اقدام به ایجاد مزاحمت و اخلال در نظم عمومی کرده بودند.

وی درباره حاملان سلاح نیز اظهار کرد:‌کسی که سلاح به همراه داشته باشد در صورتی که مجوزی برای آن اخذ نکند مرتکب اقدام مجرمانه شده است و پلیس نیز با آن برخورد خواهد کرد.

حاجیان درباره آمار جرایم سایبری در کشور نیز گفت:‌امروز با اقدامات پلیس فتا ۹۲ درصد از پرونده‌های تشکیل شده که مرتبط با جرایم فضای مجازی است، کشف شده است.

سخنگوی فرماندهی انتظامی کل کشور با تأکید بر اینکه نگاه پلیس جلوگیری از آسیب اجتماعی و جلوگیری از تبدیل آن به جرم است، گفت: در همین راستا نیز ۱۰۱۰ دایره مشاوره و مددکاری در سراسر کشور فعال است که مردم می‌توانند با مراجعه به آن خدمات مشاوره و مددکاری دریافت کنند.

تشکیل قرارگاه نوروزی پلیس

وی از تشکیل قرارگاه نوروزی پلیس نیز خبر داد و گفت:‌این قرارگاه از ۱۵ اسفند آغاز شده و فعالیت آن با تمرکز بر دو حوزه راهور و انتظامی تا ۱۵ فروردین ادامه خواهد داشت. در این قرارگاه و در این مدت ۷۰ هزار نیروی پلیس در حوزه راه،‌ راهور و انتظامی آماده‌باش کامل خواهند بود.

حاجیان با اشاره به افزایش آمار جانباختگان حوادث رانندگی در سال ۱۴۰۰ گفت:‌امیدواریم با همراهی مردم این آمار کاهش پیدا کند.

سخنگوی فرماندهی کل انتظامی همچنین از تشکیل قرارگاه هوشمندسازی پلیس خبر داد و گفت: این قرارگاه با دستور فرمانده محترم کل انتظامی کشور ایجاد شده و هدف از آن افزایش کیفیت خدمات ارائه شده به شهروندان و کاهش مراجعات حضوری به مراکز انتظامی است. در حال حاضر نرم افزار هوشمند پلیس من بیش از ۲۵ نوع خدمت را به مردم ارائه می‌کند. خدماتی نظیر استعلام گذرنامه، خلافی خودرو، خروج از کشور مشمولان و... از جمله خدمات ارائه شده در بستر این نرم افزار است.

حاجیان شعار پلیس در نوروز ۱۴۰۱ را پلیس "هوشمند، قانون‌مداری و نشاط بهاری" اعلام کرد و گفت:‌ سال ۱۴۰۰ سال سختی بود و پلیس با تمام توان در خدمت مردم بود. البته در طرف مقابل نیز دشمنان و استکبار جهانی با قدرت در عرصه رسانه حاضر شده و به دنبال کاهش مشارکت مردم در انتخابات،‌ایجاد احساس ناامنی در مردم و... با استفاده از ابزارهای رسانه‌ای بود. در این میان خبرنگاران نقش مهمی در خنثی کردن این توطئه‌ها داشتند. خبرنگاران و اصحاب رسانه اقدام به نزدیک کردن فاصله و ارتباط بین مردم و پلیس کردند.

وی در خاتمه گفت: خوب است مردم بدانند برابر قانون ۳۲ مأموریت برای پلیس تعریف شده است و ما به دنبال این هستیم که پلیس در تراز انقلاب اسلامی را به عنوان یک پلیس هوشمند و بااقتدار و الگویی برای پلیس سایر کشورها داشته باشیم. در این راستا در کنار هوشمندسازی تمرکز ما بر جلب مشارکت مردم در اقدامات پلیس و تأمین امنیت است چرا که هر جا از ظرفیت مردم استفاده کردیم مردم عزیزی به عنوان همیاران پلیس در کنار ما بودند.

منبع: ایسنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها