کد خبر 560629

کلاهبرداران در کمین سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا در‌خصوص سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال و کمین مجرمان مجازی هشدار داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، سرهنگ علی‌محمد رجبی به روش‌های شایع کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال اشاره و اظهار کرد: در فضای فعلی یکی از بازارهایی که درباره آن بسیار تبلیغ می‌شود، بازار ارزهای دیجیتال است که کلاهبرداران هم با ترفندهای مختلفی اعم از صرافی‌های جعلی، پامپ و دامپ، توکن‌های بی‌ارزش و پانزی در کمین سرمایه‌گذاران هستند.

او به طرح پانزی اشاره و تصریح کرد: در این ترفند، فرد کلاهبردار وعده می‌دهد که چنانچه سرمایه خود را در اختیار وی قرار دهند، می‌تواند با آن ارز دیجیتال خرید و فروش کرده و سود تضمین‌شده درخور توجهی بپردازد. او به ترفند کلاهبرداران با روش صرافی جعلی پرداخت و گفت: شایع‌ترین شیوه کلاهبرداری صرافی‌های آنلاین ارز دیجیتال، سوء‌استفاده از نام سایت‌ها و کیف پول‌های معتبر و اقدام به جعل کیف پول و درگاه واریز ارز است.

سرهنگ رجبی ادامه داد: در روش دیگر، کلاهبردار با ادعای اینکه توکن عرضه‌شده از سوی وی در آینده بسیار کاربردی و ارزشمند بوده و سودی بسیار بالا نصیب کاربران خواهد شد، اقدام به فروش توکن می‌کند. این مقام انتظامی به شیوه «پامپ و دامپ» اشاره و خاطرنشان کرد: در این روش کلاهبرداران به‌طور ناگهانی میزان زیادی ارز کم‌ارزش را خریده و با تبلیغات و هیاهوی گسترده موجب افزایش تقاضا برای آن ارز و افزایش شدید قیمت آن می‌شوند. او گفت: آنچه می‌توان به افراد پیشنهاد کرد، این است که بدون شناخت کامل از پول‌های مجازی و نحوه سرمایه‌گذاری، به‌هیچ‌وجه به این حوزه ورود نکنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر