کد خبر 548471

کلاهبرداری با رسید های جعلی

تبهکارانی که با استفاده از رسیدهای جعلی، فروشندگان را فریب می‌دادند و از آنها کلاهبرداری می‌کردند، دستگیر شدند.

 به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، با مراجعه چند نفر از شهروندان به پلیس فتای شهرستان آمل و طرح شکایت مبنی بر اینکه شخصی ناشناس قطعه کالایی از آنها خریداری کرده و در قبال آن رسید جعلی تحویل داده است، پرونده‌ای تشکیل شد و رسیدگی به آن در دستور کار قرار گرفت.

با بررسی کارشناسان پلیس فتا مشخص شد شخصی با مراجعه به فروشگاه‌ها اقدام به خرید کالا کرده و سپس یک رسید بانکی جعلی را در تلفن همراه خود به فروشندگان ارائه داده و مدعی می‌شود که وجه کالا به حساب فروشندگان واریز شده است و به‌این‌ترتیب کالای مد‌نظر را دریافت می‌کند. در ادامه قربانیان پس از گذشت چند ساعت متوجه می‌شوند پولی به حساب‌شان واریز نشده است.

با اقدامات فنی و شگردهای خاص پلیسی متهم شناسایی و ضمن هماهنگی با مرجع قضائی در آمل دستگیر و به پلیس فتا انتقال داده شد. در جریان تحقیقات معلوم شد متهم با همین روش از برخی فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید در شهرهای دیگر مازندران نیز کلاهبرداری کرده است.

سرهنگ سامع خورشاد، رئیس پلیس فتای استان مازندران، درباره این پرونده توضیح داد: عامل کلاهبرداری که مردی 22ساله است، اقدام به کلاهبرداری از حساب 67 نفر از شهروندان سراسر مازندران به مبلغ چهار میلیارد ریال کرده بود که به جرمش اعتراف کرد. این مقام انتظامی هشدار داد: هم‌وطنان با هوشیاری کامل در زمان خرید نسبت به صحت و سقم کالا و در زمان فروش نسبت به واریز وجه مورد معامله اطمینان کامل حاصل کنند و پس از بررسی حساب بانکی و اطمینان از واقعی‌بودن پیامک نسبت به تحویل کالا اقدام کنند و در قرار ملاقات حضوری نیز تمام جوانب امنیتی را در نظر بگیرند. در همین حال رئیس پلیس فتای استان یزد از شناسایی و دستگیری فردی که از طریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کرد، خبر داد. در پی شکایت تعدادی از شهروندان که مدعی شدند با رسیدساز جعلی از آنها کلاهبرداری شده است، بررسی موضوع به‌ صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. در تحقیقات مشخص شد شخصی در سایت دیوار اقدام به شناسایی فروشندگان پرندگان زینتی کرده و سپس برای خرید پرندگان زینتی گران‌قیمت اقدام و یک رسید بانکی جعلی در تلفن همراه خود به فروشندگان ارائه داده و مدعی می‌شود وجه معامله را به‌ حساب فروشندگان واریز کرده است. در‌این‌میان فروشندگان بعد از تحویل‌دادن پرندگان و رفتن مشتری متوجه می‌شوند پولی به حسابشان واریز نشده و در واقع طعمه کلاهبرداری شده‌اند.

در تحقیقات معلوم شد متهم از طریق اپلیکیشن رسیدساز جعلی اقدام به کلاهبرداری از قربانیان کرده است. سپس با تلاش کارشناسان پلیس فتا، متهم شناسایی و دستگیر و وسایل دیجیتالی او نیز توقیف شد. متهم در اعترافاتش گفت قربانیان خود را در سایت‌های واسط خرید از قبیل دیوار و شیپور انتخاب و با اپلیکیشن رسیدساز جعلی از آنها کلاهبرداری کرده است.

سرهنگ مرتضی ابوطالبی، رئیس پلیس فتای یزد، دراین‌باره هشدار داد: فروشندگان ‌باید سامانه پیامکی حساب‌های بانکی خود را همواره فعال کنند تا با واریز یا برداشت از حساب، با دریافت پیامک از طرف بانک مربوطه از انجام عملیات بانکی مورد نظر اطمینان حاصل کنند. فروشندگان دقت داشته باشند پیامک ارسالی حتما از سرشماره بانک مربوطه باشد و موجودی حساب خود را با دستگاه کارتخوان، موبایل‌بانک یا اینترنت‌بانک بررسی کنند.

ارسال نظر