کد خبر 548159

سارقان اینترنتی در کمین ارزهای دیجیتال

برخی تبهکاران با رونق‌گرفتن ارزهای دیجیتال وارد این حوزه شده و با طراحی نقشه‌ها و ترفندهای تازه از دارندگان این نوع ارزها کلاهبرداری می‌کنند و آنان را طعمه اهداف مجرمانه خود قرار می‌دهند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، فردی که با درج آگهی در سایت دیوار خود را معامله‌گر ارز دیجیتال معرفی و با تیزهوشی اقدام به خالی‌کردن کیف پول دیجیتال قربانیان می‌کرد، دستگیر شد.

زنی با مراجعه به پلیس فتای استان اردبیل، شکایتی را مطرح و اعلام کرد مبلغی بالغ بر شش هزار دلار از کیف پول دیجیتال او به مقصدی نامعلوم انتقال داده شده است. پس از تشکیل پرونده و اخذ اظهارات شاکی، مشخص شد او چندی قبل با فردی در سایت دیوار آشنا شده بود که آن شخص خود را تریدر ارز دیجیتال معرفی کرده بود و فقط یک بار با شاکی ملاقات داشت و در این ملاقات درباره نحوه معامله ارزهای دیجیتال مذاکره کرده بود.

کارآگاهان سایبری با انجام اقدامات فنی و پلیسی پی بردند همان شخص اقدام به سرقت ارز دیجیتال شاکی کرده است و به‌ احتمال فراوان قربانیان دیگری نیز در دام این مجرم سایبری گرفتار شده‌اند. مأموران پلیس فتا در گام بعدی با هماهنگی مقامات قضائی، مظنون پرونده را به‌همراه تجهیزات فنی در یک عملیات پلیسی دستگیر کردند و به پلیس فتا انتقال دادند.

متهم سابقه‌دار که در برابر ادله دیجیتال راهی جز بیان حقایق نداشت، به چندین مورد سرقت کیف پول دیجیتال اعتراف کرد و گفت: در ابتدا با درج آگهی در سایت دیوار خود را به‌عنوان تریدر معرفی کردم و با پیشنهادهای وسوسه‌انگیز برای سوددهی بالا، قربانیان را به دام انداختم. متهم ادامه داد: من برای مذاکره و اعتماد‌سازی با آنها قرار ملاقات حضوری می‌گذاشتم. در همان زمان ملاقات حضوری به بهانه مشاهده و آنالیز ارزهای خریداری‌شده از سوی قربانیان، گوشی تلفن‌شان را می‌گرفتم و برای اینکه قربانیان به من شک نکنند پس از گذشت چند روز از زمان ملاقات اقدام به ورود به کیف پول آنها می‌کردم و در نهایت ارز‌های دیجیتال‌شان را به کیف خودم انتقال می‌دادم. سرهنگ علی قهرمان‌طالع، رییس پلیس فتای استان اردبیل، با تأیید این خبر توصیه کرد: شهروندان به همه کسانی که خود را خبره معاملات ارز دیجیتال در فضای مجازی معرفی می‌کنند، اعتماد نکنند و اطلاعات حساس کیف پول خود را در اختیار آنها قرار ندهند و سعی کنند همه برنامه‌های مربوط به ارز دیجیتال را از سایت رسمی دانلود کنند.

همچنین تمامی رمزهای ورود و عبارات بازیابی را در جای امن نگه داشته و همه تنظیمات امنیتی را نیز برقرار کنند تا مورد سوء‌استفاده شیادان سایبری قرار نگیرند. در پرونده‌ای دیگر، عامل سرقت از حساب ارز دیجیتال شهروند قزوینی به ارزش 500 میلیون ریال، از سوی کارشناسان پلیس فتا شناسایی و دستگیر شد.

درپی تشکیل پرونده‌ای با موضوع سرقت از حساب ارز دیجیتال زنی 36‌ساله، موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتای استان قزوین قرار گرفت. شاکی در تحقیقات اولیه اظهار کرد: در کیف پول مربوط به ارز دیجیتال خود، موجودی‌ای به ارزش 500 میلیون ریال داشتم. با شخصی در فضای مجازی آشنا شدم که او با وعده راهنمایی و مشاوره در‌خصوص یکی از ارزهای دیجیتال، من را فریب داد و رمز کیف پول دیجیتالم گرفت و اقدام به سرقت تمام موجودی‌ام کرد و دیگر پاسخ‌گوی من نیست.

کارشناسان پلیس فتا با بررسی پرونده و انجام اقدامات تخصصی و پلیسی موفق به شناسایی سارق در یکی از شهرهای جنوبی کشور شدند و با هماهنگی قضائی و اعزام یک تیم از مأموران، متهم را در یک عملیات غافلگیرانه در محل اختفای خود دستگیر و برای روشن‌شدن موضوع به پلیس فتای استان قزوین منتقل کردند و پس از پایان تحقیقات، پرونده به‌همراه متهم برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد‌. در حال حاضر بررسی‌های قضائی درباره این پرونده ادامه دارد.

در همین حال، سرهنگ محمدعلی فرهودی، رییس پلیس فتای استان قزوین، در رابطه با نوسانات بازار ارزهای دیجیتال و فعالیت افراد سودجو در فضای مجازی به کاربران هشدار داد: افرادی که اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال می‌کنند و تمام سرمایه خود را وارد این بازار کرده‌اند، باید اطلاعات کافی در‌خصوص بازار داشته باشند و با توجه به حضور کلاهبرداران در فضای مجازی، هوشیاری خود را حفظ کرده و از اعتماد به افراد ناشناس و ارائه اطلاعات کیف پول و سایر حساب‌های مهم خود خودداری کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر