کد خبر 526869

آمار عجیب سوختگی در یک استان!

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان از جان باختن هشت زن بر اثر سوختگی در سال گذشته در این استان خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، ارتین کمالی مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان بیان کرد: متأسفانه سال گذشته ۳۳ نفر شامل ۲۵ مرد و هشت زن سال گذشته در این استان بر اثر سوختگی جان باختند که این آمار در سال ۹۸، ۲۶ نفر شامل ۱۵ مرد و ۱۱ زن بوده است.

وی اظهار کرد: به تازگی بر اثر انفجار گاز یک منزل مسکونی در کبودراهنگ بانوی ۶۰ ساله به شدت دچار سوختگی و برای مداوا به بیمارستان منتقل شد اما به علت شدت جراحت و سوختگی این زن پس از یک روز بستری در بیمارستان جان باخت.

مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان خواستار توجه شهروندان به نکات ایمنی برای جلوگیری از آتش‌سوزی منزل در هنگام پخت ‌و پز، آتش سوزی از طریق اتصال برق، از طریق وسایل گرمایشی و نصب سیستم هشدار حریق شد.

کمالی بیان کرد: بهترین کار برای جلوگیری از آتش‌سوزی در منزل استفاده و نصب سیستم اعلام حریق است و نصب این سیستم در اتاق‌ها و آشپزخانه باعث می‌شود تا در لحظات اولیه‌ آتش‌سوزی، سیستم هشدار دهد.

وی توصیه کرد: هنگام استفاده از اجاق گاز، فر و لوازم برقی پخت‌ و ‌پز نباید این وسایل را ترک کرد همچنین هنگام آشپزی از پوشیدن لباس های گُشاد با توجه به احتمال برخورد با شعله و بروز آتش سوزی، پرهیز شود

وی گفت: اگر از وسایل گرمایشی همچون بخاری گازی، شومینه، بخاری برقی، بخاری هیزمی ‌و بخاری‌های نفتی برای گرم کردن فضای خانه استفاده می‌ شود برای پیشگیری از آتش‌سوزی در منازل باید قبل از آغاز فصل سرما یک کارشناس سیستم گرمایشی منزل را بررسی و مشکلات احتمالی را رفع کند.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان خاطرنشان کرد: همه‌ اشیاء و اجسام داخل خانه باید تا یک متر از سیستم گرمایشی فاصله داشته باشند همچنین دودکش لوازم گرمایشی قبل از آغاز فصل سرما تمیز شود.

وی ادامه داد: لوازم الکترونیکی و وسایل برقی نیز جزء شایع‌ترین عوامل ایجاد آتش‌سوزی در منزل هستند چراکه سیستم‌های الکترونیکی و مدارهای برق فرسوده، جرقه زده و باعث آتش‌سوزی می‌شوند.

کمالی اضافه کرد: برای پیشگیری از بروز حریق باید ابتدا همه‌ کابل‌ها و سیم‌ها را بررسی و از نبود خوردگی و پوسیدگی اطمینان حاصل کرد همچنین از یک پریز چند خروجی نگرفت و برای لوازم برقی خانه از محافظ استفاده کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر