کد خبر 517551

با شماره‌های ناشناس خارج از کشور تماس نگیرید

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وقتی به سراغ گوشی تلفن همراهتان می‌روید با یک تماس از دست رفته و شماره‌ای ناشناس از خارج کشور روبه‌رو می‌شوید. در این مواقع به طور معمول بیشتر افراد با آن شماره ناشناس تماس می‌گیرند اما همین موضوع به منزله گرفتار شدن در دام کلاهبرداران است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، سرهنگ شاهین حسنوند، رئیس پلیس فتا استان خوزستان با اشاره به تماس‌های ناشناس خارجی به شهروندان توصیه کرد: این روش و شیوه‌های مشابه آن با هماهنگی برخی اپراتورهای خارجی و با هدف کسب درآمد غیرقانونی از مشترکین اپراتورهای سایر کشورها با استفاده از سرویس‌های مخابراتی صورت می‌گیرد. برای مراقبت از امنیت خود در برابر فعالیت مجرمان سایبری، پس از دریافت تماس از دست رفته از شماره‌های ناشناس خارجی، آنها را مسدود کنید تا در مقابل مجرمان ایمن بمانید .

وی افزود: در این روش مجرمان با استفاده از تماس گیرنده‌های خودکار و به صورت نرم‌افزاری با تعداد زیادی از شماره‌ها، یک یا ۲ تماس کوتاه برقرار ‌کرده تا تماس از دست رفته روی گوشی طرف مقابل ثبت شود. افراد نیز پس از دیدن تماس‌های از دست رفته، به گمان اینکه تماس مهمی را از دست داده‌اند و یا از روی حس کنجکاوی و بدون دقت به داخلی یا خارجی بودن شماره، اقدام به تماس مجدد با این شماره‌ها می‌کنند و به این شکل هزینه‌های سنگین تماس بین‌المللی به آنها تحمیل می‌شود.

سرهنگ حسنوند ادامه داد: پس از برقراری تماس با شماره مورد نظر، اپراتور پاسخ داده و سعی می‌کند با صحبت در مورد موضوعات مختلف مانند پذیرفته شدن در لاتاری و برنده شدن جایزه‌های متنوع، مکالمه را طولانی کند تا درآمد بیشتری نصیبشان شده و از طرفی حساب شما را خالی کنند. بسیاری از آنها دارای اپراتور نرم‌افزاری هستند و در صورت تماس با آنها پیام ضبط شده برای شما پخش می‌شود، این پیام‌ها اغلب به زبان انگلیسی و در بعضی مواقع به صورت فارسی و عربی نیز پخش می‌شود.

رئیس پلیس فتا استان خوزستان بیان کرد: توصیه ما به شهروندان این است در صورتی که مکالمات بین المللی ندارند به این تماس‌ها اعتنا نکرده و آنها را نادیده بگیرند. شهروندان در صورت دریافت تماس‌های مشکوک و یا اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی یا پیام‌رسان‌های موبایلی مراتب را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی گزارش دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر